– W ostatnim okresie zainteresowanie paszportami jest szczególnie duże. Wychodzimy naprzeciw potrzebom Małopolan. Zdecydowałem o organizacji dla naszych klientów kolejnych „sobót paszportowych”. W ubiegłym roku odbyły się 4 takie akcje – złożono wówczas ponad 2,5 tys. wniosków i odebrano ponad 1,4 tys. paszportów. Na ten rok planujemy 7 „sobót paszportowych”, choć nie wykluczamy rozszerzenia tego planu. Najbliższa okazja będzie już 25 marca. Warto ją wykorzystać w okresie przedświątecznym – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Rekordowe zainteresowanie paszportami
Rekordowe zainteresowanie uzyskaniem dokumentów paszportowych odnotowywane jest już od zeszłego roku.
– Wówczas we wszystkich punktach paszportowych w Małopolsce przyjęto ponad 246 tys. wniosków paszportowych i wydano ok. 236 tys. paszportów. Łącznie we wszystkich lokalizacjach obsłużono blisko pół miliona obywateli chcących uzyskać paszporty – przypomina wojewoda małopolski Kmita.
Również i pierwsze miesiące bieżącego roku były bardzo intensywne. Dla porównania w roku 2022 w krakowskim biurze paszportowym złożono w styczniu ponad 5 tys. wniosków, zaś w lutym – ok 6,5 tys. czyli w ciągu dwóch miesięcy złożono blisko 11,5 tys. wniosków paszportowych.
- W tym roku w styczniu w Krakowie złożono natomiast 7057 wniosków, zaś w lutym – 7389, czyli łącznie 14 446, a zatem o prawie 3 tys. wniosków więcej niż w analogicznym okresie rok temu (o ok. 30 proc.). Zarazem w marcu 2022 roku w Krakowie złożono 14 420 wniosków. Bywało zatem i tak, że w perspektywie miesiąca mieliśmy do czynienia z zainteresowaniem paszportami dwukrotnie większym niż obecnie. Mimo tak dużego obłożenia pracą zawsze dochowujemy 30-dniowego terminu na wykonanie paszportu – mówi wojewoda małopolski Kmita.
Jak informują urzędnicy, cały czas jest monitorowany poziom zainteresowania sprawami paszportowymi. W reakcji na utrzymujące się bardzo duże zainteresowanie tym obszarem wojewoda Łukasz Kmita podjął decyzję o zatrudnieniu kolejnych pracowników, którzy wzmocnią obecną obsadę etatową Oddziału.
Terenowe punkty paszportowe
- 30 maja 2022 r. uruchomiliśmy punkt w Myślenicach. W okresie od maja do grudnia 2022 roku złożono tam 5 573 wnioski. To prawie tyle, co przez cały rok w Gorlicach, gdzie przyjęto 5 774 wnioski. 16 stycznia uruchomiony został 14. Terenowy Punkt Paszportowy tym razem w Suchej Beskidzkiej. W styczniu, tylko w ciągu dwóch tygodni jego funkcjonowania, złożono tam 329 wniosków paszportowych. Dla porównania w Limanowej przez cały miesiąc przyjęto 466 wniosków, a w Wadowicach – 859. Zdecydowałem również o uruchomieniu kolejnego Punktu w Miechowie. Przywracanie i uruchamianie terenowych punktów paszportowych to odpowiedź na potrzeby Małopolan, którzy chcą składać wnioski paszportowe tam, gdzie mają najbliżej – mówi wojewoda Kmita.
Mimo, że terenowe punkty paszportowe cieszą się dużym zainteresowanie, to nadal niekwestionowanym liderem pozostaje Kraków. W styczniu i lutym 2023 r. ok. 14,6 tys. wniosków złożono w Krakowie (36proc. wszystkich).
Krakowskie biuro paszportowe przy ul. św. Sebastiana przechodzi właśnie remont, aby mógł sprawniej przyjmować więcej klientów. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście: Wielkie kolejki do biura paszportowego w Krakowie mają szansę zniknąć. Po remoncie będzie więcej stanowisk obsługujących klientów
Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?

- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie