Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przystanek Grzegórzki w ogniu krytyki. Blacha i beton w zabytkowym centrum Krakowa. Są też inne zarzuty. Gdzie ruchome schody? Zdjęcia

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Przy Hali Targowej trwa budowa przystanku Kraków Grzegórzki.
Przy Hali Targowej trwa budowa przystanku Kraków Grzegórzki. Marcin Banasik
Coraz bliżej ukończenia jest budowa przystanku kolejowego Kraków Grzegórzki. Inwestycja budzi wiele emocji wśród mieszkańców. Komentują, że spodziewali się obiektu, który będzie się wyróżniał architekturą, stanie się współczesnym symbolem centrum Krakowa lub przynajmniej bezboleśnie wtopi się tkankę zabytkowego centrum, a widzą blaszane ściany i coraz więcej betonu. Przyszli pasażerowie wypominają też brak ruchomych schodów, zwracając uwagę, że perony są na wysokości drugiego piętra. Przejdź do GALERII, by zobaczyć jak wygląda przystanek Kraków Grzegórzki. Oceńcie sami, czy to obiekt na miarę stolicy Małopolski.

Tak wygląda teraz przystanek Grzegórzki w centrum Krakowa

- Jeżeli chodzi o architekturę to ten przystanek nie jest tym, do czego Kraków powinien aspirować. Ważna jest jednak także funkcjonalność. To nie jest architektura wandaloodporna i stwarzająca poczucie bezpieczeństwa. Powstają betonowe klatki schodowe, nie widać tam przeszkleń. Zobaczymy, jak będzie w tych klatkach wyglądać komunikacja, czy nie będą tworzyć się zatory. Nie pomyślano o ruchomych schodach, choć przystanek znajduje się na wysokości drugiego piętra. Na rondzie Mogilskim różnica wysokości jest mniejsza, a takie schody są - komentuje Paweł Hałat, prezes Stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie- Miasto.

Przystanek z klatkami schodowymi i windami

Obok Hali Targowej coraz wyraźniej widać budowane wejście na przystanek Kraków Grzegórzki od strony ul. Grzegórzeckiej.

- Podróżni w tym miejscu będą korzystać z klatki schodowej i wind. Podobne wejście powstanie przy drugim peronie - informują w PKP Polskie Linie Kolejowe.

Drugie wejście na przystanek powstanie więc od strony ul. Dietla. Kolejne wejścia (schody) na przystanek budowane są od strony ul. Berka-Joselewicza.

W PKP PLK wyjaśniają, że końcowy efekt dotyczący przystanku Grzegórzki będzie widoczny po zakończeniu inwestycji, a więc w połowie roku. Zwracają uwagę, że projekt powstawał ok. 10 lat temu, w czasie, kiedy władze Krakowa planowały pod przystankiem parking samochodowy, co miało wpływ na obecny wygląd obiektu. Później po protestach mieszkańców zrezygnowano z takich pomysłów i obecnie plan jest taki, że teren jaki powstał pod estakadą, na której umieszczono przystanek zostanie zagospodarowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, tak by była to rekreacyjna przestrzeń z zielenią.

Linie tramwajowe planowane w Krakowie w najbliższych latach....

Gigantyczna inwestycja PKP w centrum miasta

Budowa przystanku Kraków Grzegórzki prowadzona jest w ramach gigantycznego zadania za przeszło 1,2 mld zł, polegającego na dobudowie drugiej pary torów na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy - Rudzice. W ramach tego zadania powstały m.in. estakady kolejowe (zastąpiły nasyp) między ul. Kopernika i Miodową. Budowane są też mosty kolejowe nad Wisłą (dwa są gotowe, trzeci powstaje wraz z kładką pieszo-rowerową) i przebudowywany wiadukt nad ul. Grzegórzecką.

Plan jest taki, by dodatkowe tory dla pociągów szybkiej kolei aglomeracyjnej zostały udostępnione od czerwca tego roku. Z przystanku kolejowego Kraków Grzegórzki pasażerowie mają korzystać w II połowie 2023 r. wraz z wprowadzeniem nowych rozkładów jazdy (być może od września).

Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska