Przyszłość giełdy przy ul. Balickiej. Będą mogły powstać biurowce, nowy urząd miasta, dom kultury. A może też bloki?

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Giełda kwiatowa przy ulicy Balickiej
Giełda kwiatowa przy ulicy Balickiej Andrzej Banaś
Udostępnij:
W przyszłości centrum giełdowe przy ulicy Balickiej może zmienić się nie do poznania. Na terenach, należących do miejskiej spółki, powstający plan miejscowy dopuszcza budowę biurowców, a nawet nowego urzędu miasta czy domu kultury. Radni miejscy nie wykluczają, że zapisy trzeba będzie jeszcze poszerzyć: o możliwość budowy bloków komunalnych, bo lista oczekujących na lokale gminne jest bardzo długa. Tymczasem radni dzielnicy alarmują o konflikcie interesów przy tworzeniu dokumentu. Bogdan Smok - przewodniczący rady dzielnicy Bronowice - jest jednocześnie prezesem spółki Centrum Giełdowe Balicka. Przedstawiciele dzielnicy twierdzą, że Smok jako przewodniczący może forsować takie zapisy w planie, aby były korzystne dla jego spółki. - Uważam, że nie ma w moich działaniach konfliktu interesu - zapewnia sam Bogdan Smok.

FLESZ - Jesienna turystyka w Polsce

Ważą się losy ponad 47-hektarowego obszaru ulicy Lindego. Powstający tam plan miejscowy obejmuje tereny, na których działa giełda przy ul. Balickiej - dokument daje możliwość jej rozbudowy o nowe pawilony handlowe. Radni dzielnicy mają wiele wątpliwości do planu.

31 sierpnia zamknięty został miejski parking park&ride przy Giełdzie Balickiej. Urzędnicy odsyłają kierowców na nowy P&R w Mydlnikach.

Kraków. Zamknęli parking park&ride przy ulicy Balickiej. Kie...

Jeśli zostanie uchwalony w obecnym kształcie, w przyszłości na terenie giełdy będą mogły powstać nawet biurowce, a radni miejscy nie wykluczają, że trzeba będzie też dopuścić budowę bloków komunalnych. Wówczas okolice może czekać komunikacyjny paraliż - obecny, a nawet zaprojektowany w planie miejscowym układ komunikacyjny - mogą nie wytrzymać tak ogromnego natężenia ruchu, z którym będziemy mieli do czynienia w przypadku pojawienia się nowych pracowników i mieszkańców w tym rejonie.

Radny dzielnicy Bronowice Michał Płaza nie ma wątpliwości: obszar Lindego powinien być przeznaczony pod inwestycje - jak zakłada plan. Jest jednak jedno "ale". - Kluczowe było zabezpieczenie dopływu powietrza do osiedla Widok i do centrum miasta, które znajdują się po wschodniej stronie omawianego obszaru. Czyli albo zezwalamy na niską zabudowę (powietrze płynie nad budynkami), albo na wysoką, ale ułożoną równoleżnikowo (powietrze płynie między budynkami - tak zbudowane jest właśnie osiedle Widok). Projektant miejscowego planu nie zdecydował się na żadne z tych rozwiązań. Głównie chodzi o obszar giełdy przy ul. Balickiej. Dokument dopuszcza zabudowę o wysokości aż 25 metrów, ale bez wymogu realizacji budynków w układzie równoleżnikowym - twierdzi radny Płaza.

Magistrat tłumaczy, że gdyby wprowadzić taki wymóg, ograniczyłby on możliwości inwestycyjne na terenie, który należy do miejskiej spółki Centrum Giełdowe Balicka.

Teraz polana, drzewa i sąsiedztwo lasu. Według projektu planu kolejne osiedla

Kraków. Walka o zieleń na Ruczaju. Zamiast drzew oraz łąk bę...

To właśnie przyszłość tego obszaru wydaje się kluczowa. Na terenie giełdy nieuchwalony jeszcze przez miejskich radnych dokument wyznacza bardzo szeroki zakres usług.

- Daje to możliwość budowy w przyszłości np. nowego budynku dla urzędu miasta czy domu kultury. Na pewnym etapie sporządzania planu zdecydowaliśmy, że nie będziemy wprowadzać mieszkaniówki przy ulicy Lindego, ale teraz należałoby się nad tym zastanowić w kontekście wciąż bardzo długiej kolejki do przyznania lokalu komunalnego. Jeżeli gmina takiego mieszkania nie dostarczy w odpowiednim terminie, musi płacić kary. Dlatego należałoby rozważyć dopuszczenie możliwości budowy bloków komunalnych - mówi Grzegorz Stawowy, przewodniczący komisji planowania przestrzennego RMK.

Radny dzielnicy Bronowice Łukasz Quirini-Popławski potwierdza, że zapisy planu dają szerokie spektrum możliwości jeśli chodzi o przyszłą zabudowę na terenie giełdy.

- Może tam powstać w zasadzie wszystko z zakresu usług. Patrząc przyszłościowo, miasto powinno przede wszystkim zadbać o miejsce dla usług publicznych: przedszkoli, parków. W planie należy wprowadzić bardziej precyzyjne zapisy, zezwalające na takie inwestycje, a zakazujące innych - tych uciążliwych - przekonuje w rozmowie z nami radny.

Park Bednarskiego

Kraków. Znamy wykonawcę przebudowy zabytkowego parku Bednars...

Tylko w ten sposób zapewniony zostanie zrównoważony rozwój tego obszaru.

Radny zwraca ponadto uwagę, że jeśli na terenie giełdy powstaną kiedyś biurowce, a obok mieszkania, oznacza to tysiące nowych pracowników i mieszkańców.

- Ani obecny ani zaprojektowany w projekcie planu miejscowego układ komunikacyjny nie jest przygotowany na ich obsługę - podsumowuje.

Wokół tworzenia dokumentu nie brakuje innych kontrowersji.

Radni dzielnicy podkreślają, że w przypadku procedowania tego planu mamy do czynienia z konfliktem interesów: przewodniczący rady dzielnicy Bronowice jest jednocześnie prezesem miejskiej spółki Centrum Giełdowe Balicka. - Powinien się zatem wstrzymać od głosu podczas obrad na temat tego dokumentu - zwraca uwagę radny Quirini-Popławski.

Tymczasem Bogdan Smok, bo o nim mowa, nie wstrzymał się od głosu. Pojawiają się zatem podejrzenia, że jako przewodniczący dzielnicy może forsować takie rozwiązania w planie miejscowym, które są korzystne z punktu widzenia spółki, której jest prezesem.

Przewodniczący dzielnicy nie widzi w swoich działaniach konfliktu interesu.

- Gdybym był członkiem Rady Miasta Krakowa, która uchwala plany zagospodarowania przestrzennego, na pewno wyłączyłbym się z dyskusji oraz prac nad dokumentem. Moje działania jako prezesa spółki i zarazem radnego dzielnicy w tym przypadku są zbieżne, gdyż mają na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa dla setek osób pracujących na terenie giełdy jak również ich partnerów biznesowych - oraz - nie boję się powiedzieć - tysięcy odwiedzających giełdę klientów - tłumaczy w rozmowie z nami przewodniczący Smok.

Podkreśla, że giełda kwiatowa jest największą i praktycznie jedyną tak dużą w Małopolsce.

Teraz polana, drzewa i sąsiedztwo lasu. Według projektu planu kolejne osiedla

Kraków. Walka o zieleń na Ruczaju. Zamiast drzew oraz łąk bę...

Spółka z niecierpliwością czeka na uchwalenie planu. Dzięki niemu będzie mogła powstać koncepcja zagospodarowania terenu giełdy. O biurowcach - przynajmniej na razie - nie ma mowy. - Planowane inwestycje dotyczyć będą przede wszystkim możliwości budowy chłodni, pomieszczeń magazynowych i warsztatów, na które jest duże zapotrzebowanie. Zaplanujemy też miejsce pod budowę nowej stacji benzynowej w pobliżu ujętego w planie parkingu P&R. Do przetargu na jej budowę i prowadzenie zaprosimy wszystkich chętnych, w tym dużych graczy na rynku paliwowym, takich jak np. Orlen czy BP - dodaje prezes miejskiej spółki.

Kontrowersje może budzić fakt, że Centrum Giełdowe Balicka wnioskowało, aby w planie ograniczona została strefa zieleni w rejonie Lindego, której i tak w dokumencie jest bardzo mało - zaledwie ponad hektar. Jeszcze większe ograniczenie terenu zielonego miałoby zagwarantować "prawidłową obsługę w zakresie transportu dla ponad tysiąca podmiotów handlowych, a polegającą między innymi na dostawie towaru przez handlujących jak i jego odbioru przez kupujących". Tym razem jednak zieleń prawdopodobnie zwycięży: uwaga spółki nie została bowiem uwzględniona przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czytelnik.
NO STAWOWY,BIERZ SIE DO ROBOTY,ARCHIWUM SIE SPALILO,TO MOZNA BRAC I BUDOWAC!!!!!
Z
Zbigniew Rusek
Zostawić giełdę!!! Nie budować żadnych biurowców w Krakowie (jest ich o wiele za dużo) a bloków komunalnych też nie stawiać. niech ludność napływowa opuści Kraków i wtedy mieszkań będzie aż nadto!!! Czas skończyć z napływem obcej ludności do )od lat przeludnionego) Krakowa. Nie może być tak, że Kraków rośnie jak szalony a inne miasta się wyludniają w oczach.
Dodaj ogłoszenie