PŚ w lotach narciarskich w Planicy. Piotr Żyła zmarnował szansę na podium w finale Pucharu Świata [27.03]

Piotr Żyła
Piotr Żyła Andrzej Banas
Skoki narciarskie WYNIKI. Niedzielny (27.03) konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich w Planicy, kończący sezon, wygrał Marius Lindvik. Najlepiej z Polaków spisał się Dawid Kubacki (9. miejsce), a największe szanse na podium miał Piotr Żyła, który był 3. po pierwszej serii.

Skoki w Planicy w cieniu burzy w reprezentacji. Jak to wpłynęło na wyniki?

Niedzielny konkurs zakończył sezon 2021-22 w skokach narciarskich, wystąpić w nim mogło tylko 30 najlepszych zawodników z klasyfikacji PŚ. W tym gronie znalazło się trzech Polaków i zaliczyli udany występ.

Konkurs rozgrywany był w cieniu burzy, jaka rozpętała się w sobotę w naszej kadrze. W piątek podano informację, że umowa z trenerem Michalem Doleżalem nie będzie przedłużona. Dzień później zawodnicy jednym głosem otwarcie mówili przed kamerami TV, że nie podoba im się taka decyzja, ani sposób przeprowadzenia całej sprawy. Ich zdaniem szkoleniowiec nie dostał szansy na obronę swojej pracy w tym mało udanym sezonie, a miał mieć taką możliwość. Dodatkowo wszystko i tak odbyło się z pomięciem zdania zawodników. Co gorsza, o wyraźnym, solidnym kandydacie w na następcę nie słychać. No, chyba że PZN już się z kimś dogadać, ale trzyma to w tajemnicy.

Po pierwszej serii Piotr Żyła był na podium i miał szansę na świetny wynik w PŚ w Planiicy

Skoczkowie dali też do zrozumienia, że współpraca została zakończona przez PZN w momencie, gdy wyniki się poprawiały. Postęp potwierdzony został w Planicy. Po pierwszej serii niedzielnego konkursu Piotr Żyła zajmował 3. miejsce (237,5 m; 6,1 pkt straty do liderującego Mariusa Lindvika), Dawid Kubacki był 9. (231), a Kamil Stoch - 12. Tak dobrze na półmetku zawodów w tym sezonie jeszcze nie było.

W drugiej serii zawodnicy latali bardzo daleko (często ponad 240 m), poziom był bardzo wysoki. Polacy jednak niewiele zdziałali. Najbardziej żal skoku Żyły, który uzyskał tylko 221,5 m, co przyniosło spadek poza czołową „10”, na 12. miejsce. Czternasty był Stoch, a ostatecznie najwyżej z Polaków, na 9. pozycji, uplasował się Kubacki.

Zawody wygrał mistrz świata w lotach Marius Lindvik, w który w obu próbach uzyskał ponad 240 m.

W turnieju Planica 7 główną premię (20 tys. CHF) zgarnął Timi Zajc.

Klasyfikację generalną PŚ wygrał Ryoyu Kobayashi, Karl Geiger w Planicy go nie dogonił.