PŚ w łyżwiarstwie szybkim. Katarzyna Bachleda-Curuś blisko podium w Stavanger

Katarzyna Bachleda-Curuś
Katarzyna Bachleda-Curuś Pawel Relikowski
Drugiego dnia rywalizacji w Pucharze Świata w Stavanger nasi łyżwiarze szybcy mieli powody do satysfakcji. W biegu na 1500 m Katarzyna Bachleda-Curuś uplasowała się tuż za podium, na 4. pozycji.

Zmagania na tym dystansie w PŚ w sezonie olimpijskim zakopianka rozpoczęła od słabszego startu, tydzień temu w Heerenveen była dopiero 18. Teraz spisała się znakomicie. W Norwegii wywalczyła 4. lokatę (czas: 1.57,70 min), co jest jej jednym z lepszych indywidualnych wyników w karierze. Do podium zabrakło tylko 0,19 s. Zwycięstwo odniosła Japonka Miho Takagi, która w kompletem punktów prowadzi w klasyfikacji PŚ; Polka jest 7.

W polskiej ekipie liczono na kolejny świetny start Artura Wasia. Przypomnijmy, że w I biegu na 500 m w Stavanger był 3. (czas: 37,74), w drugim natomiast, choć pojechał niewiele wolniej (37,81), zajął 9. lokatę. Walka wyjątkowo wyrównana, dość powiedzieć, że miedzy 3. a 10. zawodnikiem (Koreańczyk Min Kyu Cha miał taki sam czas jak Polak), było tylko 0,05 s różnicy! Tym razem zwyciężył Holender Roland Mulder (34,62). W klasyfikacji PŚ Waś jest 7., prowadzi Norweg Havard Holmefjord Lorentzen.

W biegu mężczyzn na 1500 m Polakom nie udało się wskoczyć do czołowej "10". Na 12. miejscu sklasyfikowany został Konrad Niedźwiedzki (1.46,55), a na 17. Jan Szymański (1.47,00). Triumfował Norweg Sverre Lunde Pedersen (1.45,07). Mistrz olimpijski Zbigniew Bródka startował w grupie B (słabszej), w której zajął 3. lokatę, z czasem o 0,11 gorszym od Szymańskiego.

Wyniki drugiego dnia PŚ w Stavanger

Kobiety. 500 m, II bieg: 1. Nao Kodaira (Japonia) 37,07, 2. Angelina Golikowa (Rosja) 37,85, 3. Sang-Hwa Lee (Korea Płd.) 37,95.

1500 m: 1. Miko Takagi (Japonia) 1.55,30, 2. Heather Bergsma (USA) 1.56,48, 3. Lotte van Beek (Holandia) 1.57,51, 4. Katarzyna Bachleda-Curuś (Polska) 1.57,70... 16. Natalia Czerwonka (Polska) 1.59,33.

Mężczyźni. 500 m, II bieg: 1. Roland Mulder (Holandia) 34,62, 2. Daichi Yamanaka (Japonia) 34,65, 3. Hein Otterspeer (Holandia) 34,76... 9. Artur Waś (Polska) 34,81.

1500 m: 1. Sverre Lunde Pedersen (Norwegia) 1.45,07, 2. Joey Mantia (USA) 1.45,28, 3. Sindre Henriksen (Norwegia) 1.45,37... 12. Konrad Niedźwiedzki (Polska) 1.46,55, 17. Jan Szymański (Polska) 1.47,00.