Góry Stołowe to pasmo w łańcuchu Sudetów Środkowych. To jedne z nielicznych w Europie gór płytowych - czyli takich z wyraźnie spłaszczonym, rozległym wierzchołkiem i stromymi stokami. Ich północno-zachodni skraj nazywa się Zaworów, zachodnia część leży na terenie Czech - to Broumovská vrchovina.
Do najważniejszych atrakcji Gór Stołowych należą:
- najwyższy szczyt Szczeliniec Wielki (922 m n.p.m.),
- nieco niższy Skalnik (915 m n.p.m.),
- a także Błędne Skały,
- wieś Wambierzyce (nazywana „Śląską Jerozolimą”),
- Kaplica Czaszek w Czermnej
- czy Fort Karola na górze Ptak.
Panoramę Gór Stołowych i otaczających je malowniczych terenów najlepiej oglądać z wysokości. Podczas pobytu w tej okolicy warto odwiedzić chociaż jeden punkt widokowy.
Poniżej zebraliśmy wieże i punkty widokowe znajdujące się w Parku Narodowym Gór Stołowych i jego okolicach. Znajdziecie tu listę punktów zlokalizowanych na szczytach, m.in. na Szczelińcu, ale umieściliśmy tu również wieże i punkty widokowe w otoczeniu parku narodowego, z których będziecie mogli w pełni podziwiać panoramę Gór Stołowych.
Punkt widokowy - Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki należy Korony Gór Polski i jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Gór Stołowych i całych Sudetów. Najwyższym punktem góry jest 12-metrowa skała piaskowcowa nazywana Fotelem Pradziada. Znajduje się na nim taras widokowy, z którego zobaczymy panoramę Gór Stołowych i położone niżej górskie miejscowości.
Punkt widokowy - Góra Guzowata, Radków
Punkt widokowy, położony na Górze Guzowatej - na wysokości 450 m n.p.m. - znany jest już od początku XX w. W 2019 r. wybudowano nowy taras - można na nim odpocząć i podziwiać widok na Góry Stołowe, Broumovskie Steny i zalew w Radkowie.
Punkt widokowy jest dostępny codziennie przez cały rok. Można się do niego dostać pieszo od strony zalewu w Radkowie (podejście jest dość strome) lub dojechać autem (ul. Grunwaldzką).

Punkt widokowy - Błędne Skały
Błędne Skały to zespół bloków skalnych położony na wysokości 853 m n.p.m., tworzący tzw. skalne miasto. Na terenie Błędnych Skał mieści się platforma widokowa "Skalne Czasze". Można z niej zobaczyć m.in. Szczeliniec Wielki i Mały oraz Broumovską Vrchovinę i czeską miejscowość Machov.

Wieża widokowa - Suszyna
Betonowa wieża widokowa we wsi Suszyna została wybudowana w 2014 r. Stoi na należącym do Wzgórz Ścinawskich wzniesieniu o wysokości 469,2 m n.p.m. Sama wieża mierzy 27 metrów, a na jej szczycie znajduje się platforma widokowa. Z wieży widokowej w Suszynie zobaczycie m.in. Góry Stołowe, Broumovskie Ściany, Góry Sowie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika.
Na tarasie umieszczono tablice informacyjne, dzięki którym można rozpoznać wszystkie widoczne szczyty górskie. Wieża jest otwarta codziennie od 8 do 22. Wejście jest bezpłatne.

Punkt widokowy - Ochota Magdaleńska
Ochota Magdaleńska to baszta skalna położona w północno-wschodniej krawędzi środkowego piętra Gór Stołowych.
Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego można zobaczyć m.in. Kotlinę Broumovską, Góry Suche, Góry Sowie i Bardzkie. Podejście do punktu jest łagodne, a dotarcie do niego leśną drogą z pobliskiego parkingu PNGS zajmuje ok. 20 minut.
Turyści zwracają uwagę, że punkt jest słabo oznakowany i aby do niego trafić, trzeba zejść ze szlaku. Jest oznaczony jedynie kamieniem z napisem "Magdalene".
Punkt widokowy - Pałac Marianny Orańskiej
Neogotycki XIX-wieczny pałac mieści się w Kamieńcu Ząbkowickim. Można go zwiedzać z przewodnikiem, a do oglądania udostępniono turystom m.in. salę balową, z której wychodzi się na taras widokowy. Rozpościera się z niego widok na Góry Złote i Góry Bardzkie, można też z wysokości przyjrzeć się rozległym parkom otaczającym pałac.

Punkt widokowy: Góry Stołowe i okolice. Stąd zobaczysz najpi...
