Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni zawnioskowali o nadanie nazwy Hetmana Piotra Konaszewicza Sahajdacznego ulicy w Krakowie

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Imię Hetmana Piotra Konaszewicza Sahajdacznego nosił ukraiński okręt flagowy, który został celowo zatopiony w porcie, gdzie był remontowany. Ukraińcy nie chcieli, by fregata wpadła w ręce Rosjan.
Imię Hetmana Piotra Konaszewicza Sahajdacznego nosił ukraiński okręt flagowy, który został celowo zatopiony w porcie, gdzie był remontowany. Ukraińcy nie chcieli, by fregata wpadła w ręce Rosjan. Twitter
Rada Miasta Krakowa podczas sesji (16 marca) uchwaliła rezolucję przychylającą się do wniosku Instytutu Jana Olszewskiego z wnioskiem i apelem do prezydenta Krakowa o rozpoczęcie procedury nadania nazwy Hetmana Piotra Konaszewicza Sahajdacznego jednej z nowych lub dotychczas nienazwanych ulic w Krakowie. Inicjatywa pojawiła się w związku z zatopieniem największego okrętu marynarki wojennej Ukrainy fregaty „Hetman Sahajdaczny”.

FLESZ - Polacy jednoczą się w słusznej sprawie

- Upamiętnienie w Krakowie postaci tak zasłużonej dla obu naszych narodów będzie stanowić ważny gest skierowany do walczącego o zachowanie swojej niepodległości i suwerenności narodu ukraińskiego, w tym także do licznej już społeczności ukraińskiej w naszym mieście, a także przybywających uchodźców - mówił radny Krzysztof Sułowski (PiS), który podczas sesji RMK referował projekt rezolucji w sprawie nadania nazwy Hetmana Piotra Konaszewicza Sahajdacznego ulicy w Krakowie.

Przewodniczący Rady Miasta Lwowa Markiyan Lopachak przemówił podczas sesji Rady Miasta Krakowa i dziękował Polakom i krakowianom za wsparcie.

Kraków. Przewodniczący Rady Miasta Lwowa Markiyan Lopachak p...

"W okresie ostatnich lat, a zwłaszcza teraz podczas trwającej agresji rosyjskiej na Ukrainę wyraźny jest wzrost nastrojów propolskich w społeczeństwie ukraińskim. Obecny konflikt zbrojny niosący za sobą ogrom bólu, cierpienia i strat materialnych stanowi jednakże okazję do otwarcia nowej dobrej karty w relacjach polsko-ukraińskich. Przemawia za tym zwłaszcza duże zaangażowanie społeczeństwa polskiego, w tym bardzo licznej grupy mieszkańców Krakowa w różnego rodzaju akcje pomocy walczącej Ukrainie, a z drugiej strony okazywana wdzięczność i sympatia (ze strony narodu ukraińskiego)" - napisano w rezolucji.

W tym dokumencie podkreślono, że Piotr Konaszewicz Sahajdaczny jest postacią symboliczną dla dobrej współpracy polsko-ukraińskiej. Podkreślono, że to najbardziej wierny Rzeczypospolitej hetman kozaków zaporoskich. Pod jego dowództwem walczyli oni razem z wojskiem koronnym i litewskim w wojnach, które ówczesna Rzeczpospolita toczyła z Rosją, Turcją i Szwecją. W 1618 r. podczas wojny polsko-rosyjskiej dowodził 20-tysięczną armią kozacką, która wzięła udział w wyprawie królewicza Władysława IV Wazy, późniejszego Króla Polski, na Moskwę. W 1621 r. walczył z 30-tysięcznym korpusem kozaków zaporoskich w bitwie z Turkami pod Chocimiem, który walnie przyczynił się do polskiego zwycięstwa. Zmarł rok później wskutek ran odniesionych w tej bitwie.

Hetman Piotr Konaszewicz Sahajdaczny jest obecnie traktowany na Ukrainie jak bohater narodowy, jego wizerunek występuje na ukraińskich hrywnach. Jego postać upamiętniają pomniki w dużych ukraińskich miastach. Jego imię nosił do niedawna największy flagowy okręt ukraińskiej marynarki wojennej zatopiony około 2 tygodnie temu.

Ukraiński okręt flagowy "Hetman Sahajdaczny" został celowo zatopiony w porcie, gdzie był remontowany. Ukraińcy nie chcieli, by fregata wpadła w ręce Rosjan.

Rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Ołeh Chałyk wyjaśnił, że przywrócenie remontowanej fregacie zdolności bojowej w krótkim czasie nie było możliwe. Jednym z powodów zatopienia okrętu było to, że nieprzyjaciel mógłby go wykorzystać do sabotażu, np. do blokowania portu (jak miało to miejsce podczas okupacji Krymu).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska