FLESZ - Polacy jednoczą się w słusznej sprawie
- Upamiętnienie w Krakowie postaci tak zasłużonej dla obu naszych narodów będzie stanowić ważny gest skierowany do walczącego o zachowanie swojej niepodległości i suwerenności narodu ukraińskiego, w tym także do licznej już społeczności ukraińskiej w naszym mieście, a także przybywających uchodźców - mówił radny Krzysztof Sułowski (PiS), który podczas sesji RMK referował projekt rezolucji w sprawie nadania nazwy Hetmana Piotra Konaszewicza Sahajdacznego ulicy w Krakowie.
Kraków. Przewodniczący Rady Miasta Lwowa Markiyan Lopachak p...
"W okresie ostatnich lat, a zwłaszcza teraz podczas trwającej agresji rosyjskiej na Ukrainę wyraźny jest wzrost nastrojów propolskich w społeczeństwie ukraińskim. Obecny konflikt zbrojny niosący za sobą ogrom bólu, cierpienia i strat materialnych stanowi jednakże okazję do otwarcia nowej dobrej karty w relacjach polsko-ukraińskich. Przemawia za tym zwłaszcza duże zaangażowanie społeczeństwa polskiego, w tym bardzo licznej grupy mieszkańców Krakowa w różnego rodzaju akcje pomocy walczącej Ukrainie, a z drugiej strony okazywana wdzięczność i sympatia (ze strony narodu ukraińskiego)" - napisano w rezolucji.
W tym dokumencie podkreślono, że Piotr Konaszewicz Sahajdaczny jest postacią symboliczną dla dobrej współpracy polsko-ukraińskiej. Podkreślono, że to najbardziej wierny Rzeczypospolitej hetman kozaków zaporoskich. Pod jego dowództwem walczyli oni razem z wojskiem koronnym i litewskim w wojnach, które ówczesna Rzeczpospolita toczyła z Rosją, Turcją i Szwecją. W 1618 r. podczas wojny polsko-rosyjskiej dowodził 20-tysięczną armią kozacką, która wzięła udział w wyprawie królewicza Władysława IV Wazy, późniejszego Króla Polski, na Moskwę. W 1621 r. walczył z 30-tysięcznym korpusem kozaków zaporoskich w bitwie z Turkami pod Chocimiem, który walnie przyczynił się do polskiego zwycięstwa. Zmarł rok później wskutek ran odniesionych w tej bitwie.
Hetman Piotr Konaszewicz Sahajdaczny jest obecnie traktowany na Ukrainie jak bohater narodowy, jego wizerunek występuje na ukraińskich hrywnach. Jego postać upamiętniają pomniki w dużych ukraińskich miastach. Jego imię nosił do niedawna największy flagowy okręt ukraińskiej marynarki wojennej zatopiony około 2 tygodnie temu.
Ukraiński okręt flagowy "Hetman Sahajdaczny" został celowo zatopiony w porcie, gdzie był remontowany. Ukraińcy nie chcieli, by fregata wpadła w ręce Rosjan.
Rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Ołeh Chałyk wyjaśnił, że przywrócenie remontowanej fregacie zdolności bojowej w krótkim czasie nie było możliwe. Jednym z powodów zatopienia okrętu było to, że nieprzyjaciel mógłby go wykorzystać do sabotażu, np. do blokowania portu (jak miało to miejsce podczas okupacji Krymu).
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?
