Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radny Łukasz Wantuch atakuje naszych dziennikarzy. Centrum Monitoringu Wolności Prasy interweniuje

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP obejmuje monitoringiem sprawę przygotowywanej przez „Dziennik Polski” i „Gazetę Krakowską” publikacji na temat ewentualnych nieprawidłowości przy przekazywaniu pomocy dla Ukraińców. Wszystko po skandalicznym wpisie miejskiego radnego, Łukasza Wantucha, który Redakcja odbiera jako naciski i próbę powstrzymania powstającego artykułu. - Obejmujemy sprawę publikacji i działań Radnego monitoringiem pod kątem przestrzegania praw człowieka w zakresie wolności słowa i prasy – czytamy w stanowisku CMWP.

Dziennikarze „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej” przygotowują publikację na temat kontrowersji dotyczących przekazywania przez miejskich radnych pomocy dla uchodźców z Ukrainy i osób pozostających w strefie wojny.

W tym celu i zgodnie ze sztuką oraz praktyką dziennikarską Redakcja wysłała pytania do osób mogących mieć związek z tą sprawą, w tym do miejskiego radnego, Łukasza Wantucha, który od wielu miesięcy przedstawia się w mediach i serwisach społecznościowych jako współorganizator i animator zbiórek, magazynowania oraz transportu i dystrybucji darów do uchodźców oraz obywateli Ukrainy.

Po otrzymaniu od dziennikarzy „DP” pytań w przedmiotowej sprawie radny Wantuch opublikował w serwisie społecznościowym Facebook korespondencję z dziennikarzem, okraszając ją szeregiem obraźliwych komentarzy i sugestii, co zdaniem Redakcji ma na celu wywołanie „efektu mrożącego” i jest próbą powstrzymania przygotowywanej publikacji oraz obniżenia wiarygodności dziennikarzy w opinii społecznej.

W związku z tym Wojciech Mucha, redaktor naczelny obu tytułów skierował do działającego przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich Centrum Monitoringu Wolności Prasy prośbę o opinię w tej sprawie i ewentualną pomoc.

Poniżej publikujemy stanowisko CMWP:

W związku z otrzymanym zgłoszeniem i opisanymi w nim działaniami radnego Miasta Krakowa Łukasza Wantucha dotyczącymi planowanej publikacji Dziennika Polskiego na temat kontrowersji i domniemanych nieprawidłowości przy przekazywaniu pomocy dla uchodźców z Ukrainy, CMWP SDP informuje, że obejmuje sprawę publikacji monitoringiem pod kątem przestrzegania praw człowieka w zakresie wolności słowa i prasy.

Zbierając informacje na ten temat, chcąc dochować wszelkiej staranności przed publikacją, dziennikarz (imię i nazwisko do wiadomości CMWP SDP) zadał pytania jednemu z radnych panu Łukaszowi Wantuchowi pytanie, cyt. Czy prawdą jest, że otrzymał Pan od gminy Kraków 500 tys. na pomoc dla uchodźców z Ukrainy? Jeśli tak, to czy pan rozliczył te pieniądze, na co zostały przeznaczone?

Na to pytanie nie została udzielona rzeczowa odpowiedź, w/w radny opublikował za to na portalu społecznościowym wpis, w którym w złośliwy i napastliwy sposób atakuje personalnie dziennikarza deprecjonując jego kompetencje zawodowe (cyt. zadaje idiotyczne pytania) i miejsce pracy (cyt. był Pan kiedyś porządnym dziennikarzem, ale rozumiem, że nowa władza i właściciel wymaga).

Sposób reakcji radnego na proste dziennikarskie pytanie oraz brak merytorycznej odpowiedzi na pytanie dziennikarskie zadane w interesie społecznym są dowodem na ignorowanie przez radnego Łukasza Wantucha przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej oraz są zaprzeczeniem zasad, jakie powinny obowiązywać w relacjach polityk – dziennikarz opisanymi także w Ustawie Prawo prasowe.

Działania te można i należy odczytać jako próbę zablokowania publikacji ważnej z punktu widzenia interesów społecznych mieszkańców Krakowa, w imieniu których dziennikarze mają prawo pytać o sposób dystrybucji i wydatkowanie środków publicznych. W ocenie Centrum przytoczona odpowiedź Radnego jest także próbą ograniczenia wolności słowa i niezależności Redakcji.

Zważywszy na wolnościową funkcję prasy wynikającą z Konstytucji RP oraz uregulowania Prawa prasowego, a zwłaszcza art. 6 ust. 4 pr. pras. („Nie wolno utrudniać prasie zbierania materiałów krytycznych ani w inny sposób tłumić krytyki”), należy stwierdzić, że tego rodzaju działania są niedopuszczalne i nie mają oparcia w obowiązujących przepisach prawa, gdyż są nakierowane na stłumienie krytyki prasowej.

dr Jolanta Hajdasz
dyrektor CMWP SDP

CWMP informuje ponadto, że na tym etapie do Rady Miasta Krakowa zostanie skierowane zawiadomienie o objęciu sprawy publikacji i działań Radnego monitoringiem pod kątem przestrzegania praw człowieka w zakresie wolności słowa i prasy.

„Dziennik Polski” i „Gazeta Krakowska” w dalszym ciągu pracują nad ww. tematem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska