Ranking Szkół Wyższych Perspektyw 2021. Uniwersytet Jagielloński najlepszą uczelnią akademicką w Polsce

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Uniwersytet Jagielloński znalazł się na 1. miejscu w rankingu najlepszych szkół wyższych
Uniwersytet Jagielloński znalazł się na 1. miejscu w rankingu najlepszych szkół wyższych Andrzej Banaś
Uniwersytet Jagielloński znów znalazł się na czele prestiżowego Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw. Z Krakowa w pierwszej dziesiątce jest jeszcze jedna uczelnia - Akademia Górniczo-Hutnicza, na 5. miejscu.

FLESZ - Fala upałów przeplatana burzami

Tuż po godz. 24 w nocy z 21 na 22 czerwca opublikowany został Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Według tego rankingu Uniwersytet Jagielloński jest najlepszą uczelnią akademicką w Polsce, osiągnął stuprocentowy wskaźnik rankingowy. UJ po raz drugi z rzędu zwyciężył w rankingu. Najstarsza polska uczelnia minimalnie wyprzedza Uniwersytet Warszawski, który traci do lidera niespełna 1 punkt proc. Warto przypomnieć, że od pierwszych edycji rankingu walkę o pozycję lidera toczą właśnie Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, raz po raz zmieniając się na pierwszym miejscu lub zajmując je ex aequo.

Na trzecim miejscu tym razem uplasowała się Politechnika Warszawska, na czwartym - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Natomiast UW okazał się liderem pod względem największej liczby najlepszych kierunków studiów - prowadzi ich aż 23.

- Pierwsze miejsce Uniwersytetu Jagiellońskiego w tegorocznym rankingu jest dla mnie oczywiście źródłem satysfakcji i dumy. Sukces naszej uczelni przyjmuję z tym większą radością, że udało się go osiągnąć w czasie trudnym i niezwykle wymagającym. Mijający rok akademicki upływał przecież na wszystkich polskich uczelniach w cieniu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Na wyzwania związane z wejściem w tę całkiem nową dla nas rzeczywistość musieliśmy zareagować niemal z dnia na dzień, tworząc, często od podstaw, narzędzia i procedury, dzięki którym możliwe było zachowanie ciągłości funkcjonowania Uniwersytetu Jagiellońskiego, rzecz jasna przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Nie mam wątpliwości, że tego wielkiego przedsięwzięcia nie udałoby się zrealizować, gdyby nie wysiłki wszystkich członków naszej wspólnoty: nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów oraz pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Wyróżnienie Perspektyw pragnę wobec tego z wdzięcznością zadedykować właśnie im - skomentował prof. Jacek Popiel, rektor UJ.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zajęła piąte miejsce w zestawieniu ogólnym uczelni oraz drugie miejsce w kategorii uczelni technicznych. W kategoriach „Potencjał naukowy” oraz „Warunki kształcenia” AGH uplasowała się na 1. miejscu wśród uczelni technicznych.

Wśród uczelni niepublicznych tradycyjnie na pierwszym miejscu znajduje się Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, a Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej to najlepsza publiczna uczelnia zawodowa.

W Rankingu Publicznych Uczelni Zawodowych Perspektywy 2021 zwyciężyła Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej (100 pkt.), drugie miejsce zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie (91,7 pkt.), a trzecie - Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży (82,2 pkt.).

Ranking przygotowany został przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” już po raz 22.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 27 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał naukowy, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved". Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Oto Ranking Uczelni Akademickich Perspektywy 2021:

1 Uniwersytet Jagielloński - 100 pkt.
2 Uniwersytet Warszawski - 99,2 pkt.
3 Politechnika Warszawska - 83,5 pkt.
4 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza - 80,3 pkt.
5 Akademia Górniczo-Hutnicza - 8,1 pkt.
6= Politechnika Wrocławska - 72,2 pkt.
6= Politechnika Gdańska - 71,9 pkt.
8= Politechnika Łódzka - 70,5 pkt.
8= Gdański Uniwersytet Medyczny - 70,4 pkt.
10 Warszawski Uniwersytet Medyczny - 69,1 pkt.

Z kolei w Rankingu Kierunków Studiów oceniono w tym roku 71 kierunków (w stosunku do poprzedniego roku doszedł kierunek o bezpieczeństwie). Przygotowanie tego rankingu poprzedzone zostało tzw. wielką kalibracją, jako że w wykazie kierunków studiów prowadzonych w polskich uczelniach znajdują się aż 1553 nazwy, Fundacja Edukacyjna Perspektywy, wspólnie z uczelniami, dokonała przyporządkowania tych studiów do najpopularniejszych kierunków lub grup kierunków podlegających rankingowej ocenie.

Wśród uczelni prowadzących najlepsze studia w Polsce na pierwszym miejscu jest Uniwersytet Warszawski, który prowadzi takich studiów aż 23. Za nim znalazła się Politechnika Warszawska (17 kierunków) i Uniwersytet Jagielloński (15 kierunków - a rok temu UJ miał ich 14). UJ oferuje najlepsze kształcenie na kierunkach: administracja, analityka medyczna, biologia (ex aequo z UW), biotechnologia (mgr; ex aequo z UW), chemia, dietetyka, farmacja, filozofia, kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny, kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo, prawo (ex aequo z UW) i zdrowie publiczne. Natomiast krakowska AGH może się poszczycić tym, że prowadzi najlepsze studia na kierunkach: fizyka techniczna, górnictwo i geologia oraz mechatronika - w Rankingu Kierunków Studiów zajęły 1. miejsce.

W zestawieniu uczelni pedagogicznych zwycięzcą jest - tak jak rok temu - Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Za najlepszą uczelnię rolniczą 2021 uznano Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (awans z miejsca 2. w zeszłorocznym zestawieniu takich uczelni). Najlepszą akademią wychowania fizycznego pozostaje AWF z Katowic (zwyciężyła także rok i dwa lata temu).

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sok z dewotki !

Nie za bardzo rozumiem sens robienia takich tzw. rankingów dla jakichś pseudo czy też para uczelni, przez jakieś pseudo media. No i jeszcze to radosne podawanie, że "przesunęli" się w pseudo rankingu o dwadzieścia miejsc do przodu, albo do tyłu. Ktoś tutaj chyba odstawia sobie "klasyczne jaja z pogrzebu". Chętnie bym usłyszał, jakie są te świetne "uczelnie", które bezpośrednio wyprzedzają tą z artykułu, albo też, które są bezpośrednio za, czyli jeszcze gorsze.

Z
Zbigniew Rusek

Kierunek 'administracja" to piętrowy nonsens. Rozumiem - prawo administracyjne, ale nie "administracja".

M
Maciej

A teraz pytanie w której setce na świecie jest UJ?Trzeciej czy czwartej?

Dodaj ogłoszenie