- Zbiórkę „Podaruj krew, podaruj życie” organizuje MK NSZZ „Solidarność” przy wielickiej kopalni. Przedsięwzięcie odbywa się od 2016, dwa razy do roku, zawsze w lipcu oraz grudniu. Każda edycja gromadzi ponad stu krwiodawców oraz ok. 50-60 litrów krwi. Akcję wspierają Kopalnia Soli „Wieliczka”, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie i działający przy kopalni Klub Honorowych Dawców Krwi - informuje Anna Włodarska z Kopali Soli "Wieliczka".
Kto może oddać krew?
Oddanie krwi nie boli, ani nie jest w żaden sposób niebezpieczne. Odbywa się przy użyciu jednorazowego sprzętu oraz pod czujnym okiem pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Krwią może podzielić się każdy zdrowy dorosły w wieku 18-65 lat. W razie wątpliwości warto zajrzeć na stronę krakowskiego RCKiK i zapoznać się ze szczegółową listą przeciwwskazań do bycia dawcą. W serwisie internetowym znajdziemy również informację o najpilniej potrzebnych grupach krwi.
Jak przygotować się do oddania krwi?
Przed donacją należy wyspać się, zjeść lekki posiłek, wypić dużo wody. Jednorazowo pobiera się jedną jednostkę krwi, czyli 450 ml. To dla zdrowego organizmu ubytek praktycznie niezauważalny. Każdy krwiodawca otrzymuje posiłek regeneracyjny, a w Kopalni Soli „Wieliczka” dodatkowy upominek – bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej. Samo pobranie zajmuje raptem 10 minut, niemniej dobrze jest przyjść wcześniej i nigdzie nie spieszyć się, bowiem procedura kwalifikacyjna trwa dłuższą chwilę. Składają się na nią m.in. szczegółowa ankieta, wstępne badania. O tym, czy w danym dniu możemy oddać krew, ostatecznie zdecyduje lekarz.
Restauracje z Polski otrzymały gwiazdki Michelin
