https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ratujmy sądeckie kasztanowce

Anna Oskierko
Zniszczone przez szrotówka kasztanowce nad Kamienicą
Zniszczone przez szrotówka kasztanowce nad Kamienicą Anna Oskierko
Kasztanowce w Nowym Sączu wyglądają coraz gorzej. Od kilku lat drzewa niszczy szrotówek kasztanowcowiaczek. - Walka z tym owadem nie jest łatwa, ale trzeba ją podjąć, by chronić kasztanowce - mówi sądecki przyrodnik Grzegorz Tabasz.

Po pierwszych wrześniowych wiatrach i deszczach, z drzew zaczęły opadać liście. Większośc ma brzydkie, brązowe plamy, To oznacza, że drzewo zaatakował szrotówek. Larwy tego motyla wiosną wgryzają się w liście, gdzie mogą się rozwijać. Widoczne przebarwienia to ślady żerowania gąsienic. Gdy zmienionych miejsc jest za dużo, liście opadają.

Szrotówek bardzo szybko się rozmnaża, w jednym roku mogą pojawić się nawet cztery pokolenia. Jego wpływ nie ogranicza się tylko do pogorszenia wyglądu kasztanowców. Szkodnik jest niebezpieczny dla kondycji całego drzewa. Zaatakowane kwitnie dwukrotnie: wiosną i jesienią, co jest nienaturalne i bardzo osłabia drzewo, które po powtórnym kwitnieniu może nie przetrwać zimy. Metody walki z owadem są różne.

- Najprościej dokładnie zgrabić liście, w których są poczwarki i pozbyć się ich, paląc lub zakopując - radzi Tabasz. - Ważne, by nie zostawiać opadłych liści na zimę, bo możemy stworzyć poczwarkom schronienie, gdzie przetrwają do wiosny. Szrotówek jest wyjątkowo odporny i w liściach, może znieść nawet 30-stopniowe mrozy.

W walce ze szrotówkiem można zastosować zawierające truciznę pułapki feromonowe, które wabią samce owadów. W sądeckich sklepach dostępne są także specjalne lepy, które wiosną owija się wokół pnia, aby wychodzące z ziemi szkodniki nie dostały się do liści.

Jeśli stan drzew się pogarsza, można "zaszczepić" kasztanowce, wstrzykując w nie substancję owadobójczą. Stosuje się także opryski. Metody chemiczne są jednak drogie i inwazyjne. - Wszystkie kasztanowce w okolicy są zaatakowane - martwi się przyrodnik. - Koszty ich szczepienia byłyby niebotyczne. Najlepszym sposobem na ograniczenie populacji szrotówka jest usuwanie opadłych liści. Jeśli każdy zadba o swoje kasztanowce, to szkodnika będzie mniej.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
a
W Nysie była kiedyś fajna inicjatywa z tym związana, włączyły się szkoły i każde dziecko dostało pod opiekę jedno drzewo. Zadziałało o ile wiem.
m
mieszkaniec
Popieram apel podjęcia walki z tym szkodnikiem drzew kasztanowca. Widzę jak umierają drzew na Oś. Milenium, przy Białym Klasztorze. Nikt się nie zajmuje tą sprawą. Gdzie są władze miasta, organizacje ochrony przyrody itp.
m
mieszkaniec
Popieram apel podjęcia walki z tym szkodnikiem drzew kasztanowca. Widzę jak umierają drzew na Oś. Milenium, przy Białym Klasztorze. Nikt się nie zajmuje tą sprawą. Gdzie są władze miasta, organizacje ochrony przyrody itp.
c
coto
ciag dalszy niszczenia drzew w miescie. ciagle cos znika, ale nie widac planow odnowienia drzewostanu, pomimo obietnic ratusza
lepszynowysacz.wordpress.com
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska