Do końca listopada mają zakończyć się prace budowlane związane z przebudową Bunkra Sztuki, szybciej niż pierwotnie zapowiadano. To pierwszy remont budynku od ponad pół wieku.
Budynek Bunkra Sztuki powstał w 1965 roku jako siedziba krakowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Autorką projektu budynku jest Krystyna Tołłoczko-Różyska. Charakterystyczną fasadę wykonaną z betonowych odlewów drewnianych szalunków zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki. Bunkier powstał w opozycji do sąsiadującego z nim secesyjnego Pałacu Sztuki, a jego bryła wzbudziła wówczas spore kontrowersje w środowisku artystycznym i wśród mieszkańców Krakowa. Galeria jest jedynym w obrębie Starego Miasta obiektem architektury brutalistycznej.
Obecne prace modernizacyjne objęły m.in. wprowadzenie nowoczesnych, zintegrowanych systemów oświetleniowych, nagłośnieniowych i projekcyjnych, budowa nowego systemu wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewania zapewniającego wymagane warunki ekspozycji dzieł sztuki, budowa systemu zabezpieczeń przed kradzieżą i zniszczeniem, poprawa jakości rozwiązań konstrukcyjnych i wykończeniowych budynku.
Projekt przebudowy bazuje na koncepcji Robert Koniecznego. Zwycięski w 2016 roku pomysł zakładał powiększenie podziemia o kolejne cztery podziemne kondygnacje, prace w historycznym centrum, w obrębie dawnych murów obronnych i fosy byłby zbyt dużym wyzwaniem technologicznym i finansowym, jak tłumaczył magistrat. Zgodnie z projektem w galerii mają się zmienić przestrzenie wystawiennicze, biurowe i magazynowe. Generalny i długo wyczekiwany remont pozwoli także wymienić klatki schodowe, odnowić dach, zmodernizować wnętrza i dostosować je do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W budynku, oprócz sal wypełnionych sztuką, znajdzie się też miejsce na kawiarnię. Według projektu ma się ona znajdować wewnątrz budynku, na poziomie minus jeden. Przypomnijmy, restrykcje związane z pandemią i remont galerii przyczyniły się do zamknięcia – po niemal dwóch dekadach istnienia – lubianej przez krakowian kawiarni Bunkier Cafe.
Po remoncie gości galerii będzie witała rzeźba Krzysztofa M. Bednarskiego "Hommage à Maria Jarema - Kraków Jaremiance", która stanęła przed Bunkrem Sztuki jesienią zeszłego roku.
Koszty modernizacji galerii pochłonęły ponad 20 mln zł.
Powrót do wyremontowanej siedziby to niejedyna zmiana, jaka czeka Bunkier Sztuki. Wraz z końcem lutego mija kadencja Marii Anny Potockiej na stanowisku dyrektorki galerii, magistrat już ogłosił konkurs na to stanowisko. Kandydaci mogą się zgłaszać do 2 listopada. Konkurs, który wyłoni nowego dyrektora lub dyrektorkę instytucji, odbędzie się w dwóch etapach. W pierwszym komisja sprawdzi oferty pod względem formalnym. Do drugiego etapu zaproszeni zostaną kandydaci, by zaprezentować przygotowaną wcześniej koncepcję rozwoju, finansowania i działalności galerii oraz znajomość języka angielskiego.
O tym, kto zastąpi Marię Annę Potocką dowiemy się w lutym przyszłego roku. Nowy dyrektor lub dyrektorka pokieruje Bunkrem Sztuki od trzech do siedmiu lat.
Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda
