Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Remonty i zmiany w ruchu w Krakowie. Gdzie pojawią się utrudnienia?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Linii tramwajowa KST Krowodrza Górka – Górka Narodowa w Krakowie będzie miała łącznie ok. 5,5 km długości. W ramach zadania powstaną aż 23 perony tramwajowe. Jej podstawowym celem jest zapewnienie dogodnego połączenia tramwajowego dla tysięcy mieszkańców północy Krakowa, pozbawionych dotychczas takiego szybkiego środka transportu. Z danych Wydziału Spraw Administracyjnych wynika, że obecnie w szeroko rozumianym obszarze, przez który przebiega inwestycja zameldowanych jest blisko 18 tys. osób. Do tego trzeba doliczyć mieszkające w tym rejonie osoby bez meldunku oraz przyszłych, nowych mieszkańców północy Krakowa – powstaje tu kilkanaście projektów deweloperskich. Miasto chce też zaproponować transport szynowy mieszkańcom gmin ościennych – stąd budowa aż trzech parkingów P+R dla ponad 600 pojazdów.
Linii tramwajowa KST Krowodrza Górka – Górka Narodowa w Krakowie będzie miała łącznie ok. 5,5 km długości. W ramach zadania powstaną aż 23 perony tramwajowe. Jej podstawowym celem jest zapewnienie dogodnego połączenia tramwajowego dla tysięcy mieszkańców północy Krakowa, pozbawionych dotychczas takiego szybkiego środka transportu. Z danych Wydziału Spraw Administracyjnych wynika, że obecnie w szeroko rozumianym obszarze, przez który przebiega inwestycja zameldowanych jest blisko 18 tys. osób. Do tego trzeba doliczyć mieszkające w tym rejonie osoby bez meldunku oraz przyszłych, nowych mieszkańców północy Krakowa – powstaje tu kilkanaście projektów deweloperskich. Miasto chce też zaproponować transport szynowy mieszkańcom gmin ościennych – stąd budowa aż trzech parkingów P+R dla ponad 600 pojazdów. Robert Siemiński
Pasażerów czeka naprawa pętli na os. Piastów i związane z tym zmiany w komunikacji miejskiej. Ponadto robotnicy pojawią się na Banacha i Myśliwskiej. W Krakowie trwa więcej remontów, a kolejne rozpoczynają się wraz z przyjściem lepszej, wiosennej pogody.

Naprawa na pętli tramwajowej na os. Piastów

W dniach 11-23 marca br. realizowana będzie naprawa zewnętrznego toru pętli tramwajowej na os. Piastów.

Ekipy wymienią wyeksploatowane szyny wraz z podkładami na odcinku 80 mpt. Ruch tramwajów w trakcie prac będzie cały czas utrzymany na torze wewnętrznym.

Koszt prac to ok. 485 tys. zł.

W związku z powyższym zostaną wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie:

 • inia 21 – będzie kursować z dotychczasową częstotliwością po trasie czasowo zmienionej: Pleszów / Kopiec Wandy – … – Mikołajczyka – Srebrnych Orłów – Ks. Jancarza – Mistrzejowice;
 • linie 52 i 64 – będą kursować po stałych trasach (bez zmian).

Rozkład jazdy linii 21 zostanie zmieniony.
Prace planowane są na okres około 3 tygodni.

Rozbudowa 29 Listopada: czasowe utrudnienia na Banacha

W związku z przebudową sieci uzbrojenia terenu, od 14 marca od godzin nocnych do 16 marca do godzin porannych na ul. Banacha wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu.

Na czas prowadzonych robót konieczne będzie zajęcie fragmentów jezdni i chodnika na niewielkim odcinku kilkadziesiąt metrów od skrzyżowania z al. 29 Listopada. Tymczasowa organizacja ruchu będzie wprowadzona na okres od 14 marca o godz. 23.30 do 16 marca do godz. 6.00.

Prace będą wykonywane najpierw po stronie południowej, a następnie po stronie północnej ul. Banacha. Ruch będzie kierowany przez uprawnionych pracowników budowy.

Z kolei w związku z przebudową sieci uzbrojenia terenu, od 20 marca od godzin nocnych do 22 marca do godzin porannych na ul. Banacha wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu.

Na czas prowadzonych robót konieczne będzie zajęcie fragmentów jezdni i chodnika na niewielkim odcinku kilkadziesiąt metrów od skrzyżowania z al. 29 Listopada. Tymczasowa organizacja ruchu będzie wprowadzona na okres od 20 marca o godz. 23.30 do 22 marca do godz. 6.00.

Prace będą wykonywane najpierw po stronie południowej, a następnie po stronie północnej ul. Banacha. Ruch będzie kierowany przez uprawnionych pracowników budowy.

Prace dewelopera na ul. Myśliwskiej

Trwają prace dewelopera w ramach inwestycji niedrogowej w rejonie ulic Lasówka i Myśliwskiej. Roboty realizowane są od połowy listopada 2022 r. W związku z kolejnym etapem prac – w najbliższy poniedziałek, 13 marca br. – wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu na ul. Myśliwskiej.

Wykonawca rozpocznie budowę sieci elektroenergetycznej i prace skoncentruje w rejonie budynku nr 57. To w tym miejscu jezdnia zostanie zwężona, a chodnik będzie punktowo wygrodzony. W miejscach przejścia sieci przez chodnik dla pieszych ustawiona zostanie kładka. Prace w tym zakresie, z przerwami, potrwają do końca kwietnia br.

W ramach inwestycji wybudowane zostaną wpusty deszczowe, przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa, sieć wodociągowa, oświetleniowa, kanał technologiczny. Powstaną nowe parkingi oraz odcinek drogi prowadzący w stronę ul. Koszykarskiej. Ułożona zostanie też nowa nawierzchnia jezdni, powstaną chodniki. Prace w ramach inwestycji potrwają do sierpnia 2023 r.

29 Listopada

Nowa, tymczasowa organizacja ruchu, która zostanie wprowadzona od 8 marca od godziny 7.00 zakłada otwarcie dla ruchu ul. Woronicza. Możliwy będzie wyjazd z Woronicza na al. 29 Listopada w kierunku północnym (skręt w prawo) oraz wjazd z 29 Listopada w ul. Woronicza. nadal utrzymany będzie natomiast zakaz skrętu w lewo z Woronicza w 29 Listopada (kierunek centrum).

Pozostałe elementy tymczasowej organizacji ruchu na odcinku od Woronicza do Nad Strugą nie ulegną zmianie. Ruch samochodowy odbywa się po jezdni zachodniej, po jednym pasie w każdą ze stron. Na stronę zachodnią przeniesiony jest także ruch pieszy. Ul. Nad Strugą nadal jest zamknięta dla ruchu, z terenu O3 Business Campus możliwy jest wyjazd na al. 29 Listopada w obu kierunkach. Warto pamiętać, że w tym rejonie obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Taka tymczasowa organizacja ruchu obowiązywać będzie do maja br.

Kuźnicy Kołłątajowskiej

Uwaga kierowcy! W nocy z 14 na 15 marca zamknięta dla ruchu będzie ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej przy skrzyżowaniu z al. 29 Listopada. Ma to związek z robotami w ramach rozbudowy wylotówki na Warszawę.

W nocy z 14 na 15 marca (godz. 23.30 – 6.00) na czas prowadzenia prac związanych z przebudową sieci uzbrojenia terenu zachodzi konieczność zajęcia całej szerokości jezdni oraz chodnika. Do ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej zostanie wytyczony objazd przez ul. Siewną.

Ruch pieszych zostanie poprowadzony przez kładkę po stronie południowej.

Prace na Ważewskiego i Zakarczmie wkraczają w kluczowy etap

W styczniu br. ruszyły pierwsze prace na ul. Ważewskiego i Zakarczmie. Od 13 marca br. (poniedziałek) rozbudowywany fragment zostanie całkowicie zamknięty dla ruchu (dojazd do posesji zachowany).

Prace na ul. Ważewskiego i Zakarczmie wkraczają w kolejny, kluczowy etap. Od poniedziałku, 13 marca br. zaczną obowiązywać zmiany w organizacji ruchu:

 • – zamknięty dla ruchu zostanie rozbudowywany fragment ul. Ważewskiego i Zakarczmie,
 • – brak możliwości wjazdu w ul. Ważewskiego z ul. Zakopiańskiej i Opatkowickiej.

Taka organizacja ruchu zostanie utrzymana do końca maja br.

Ul. Ważewskiego zostanie rozbudowana na odcinku ok. 160 mb od ul. Zakopiańskiej. Robotami objęty jest również fragment ul. Zakarczmie, ok. 60 mb od skrzyżowania z ul. Ważewskiego. W ramach inwestycji: rozbudowana zostanie jezdnia, pojawią się jednostronne chodniki, przebudowane zostaną zjazdy i skrzyżowanie, wybudowane zostanie odwodnienie i oświetlanie oraz wybudowane bądź rozbudowane sieci: wodociągowa, gazowa, teletechniczna i elektroenergetyczna.

Prace na ul. Podbipięty

Na ul. Longinusa Podbipięty Wody Polskie realizowały rozbudowę wałów przeciwpowodziowych rzeki Wisły. Po zakończeniu robót wymienią nawierzchnię na fragmencie tej ulicy, pojawią się zmiany w organizacji ruchu.

Ul. Longinusa Podbipięty zyska nową nawierzchnię na odcinku od ronda Stanisława Pagaczewskiego przy moście Wandy w kierunku Ekospalarni (ok. 900 m). Pierwsze prace rozpoczną się w piątek, 3 marca (profilowanie poboczy). W dalszym etapie wymiana nawierzchni.

Harmonogram prac związanych z wymianą nawierzchni:

 • 6-7 marca – frezowanie nawierzchni na całym odcinku – ruch wahadłowy (ręczne sterowanie ruchem),
 • 8 marca – wykonanie warstwy wiążącej (pierwsza połowa jezdni) – ruch wahadłowy (ręczne sterowanie ruchem),
 • 9 marca – wykonanie warstwy wiążącej (druga połowa jezdni) – ruch wahadłowy (ręczne sterowanie ruchem),
 • 10 marca – wykonanie warstwy ścieralnej (pierwsza połowa jezdni) – ruch wahadłowy (ręczne sterowanie ruchem).
 • 13 marca – wykonanie warstwy ścieralnej (druga połowa jezdni) – ruch wahadłowy (ręczne sterowanie ruchem).
 • 14-15 marca – wykonanie poboczy – ruch wahadłowy (ręczne sterowanie ruchem).

Każdego dnia, po zakończonych robotach ruch będzie udostępniany w obu kierunkach. Całość prac powinna zakończyć się 15 marca br.*

Ok. 27 marca planowane jest odtworzenie oznakowania poziomego na całym odcinku drogi.

Przegląd prac w dzielnicach (03.03-09.03)

Dzielnica III – Prądnik Czerwony

Drogowcy pracują na ul. Sokołowskiego. Szczegóły opisaliśmy w artykule: Modernizacja ul. Sokołowskiego. Odnawiają również ul. Janickiego. O tym zadaniu pisaliśmy natomiast w Przeglądzie prac w dzielnicach (17-23.02)

Oba zadania realizujemy w ramach Programu modernizacji dróg i chodników dofinansowanego z rządowego Programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w 2023 r. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

Dzielnica IV – Prądnik Biały

Ekipy kontynuują roboty na ulicach Jabłonnej oraz Batalionu “Skała” AK. Na poniedziałek, 6 marca 2023 r. zaplanowali z kolei rozpoczęcie remontu chodnika na ul. Legnickiej. Odnowią odcinek od ul. Grażyny do ul. Zgody (po stronie numerów parzystych). W trakcie robót – lokalne zwężenia na jezdni. Prace potrwają do 17 marca br., a ich koszt to ok. 100 tys. zł.

Dzielnica XII – Bieżanów-Prokocim

W dzielnicy XII drogowcy prowadzą obecnie prace brukarskie na ul. Leonida Teligi. Roboty potrwają do końca maja br.

Dzielnica XVI – Bieńczyce

W Bieńczycach trwa modernizacja ul. Józefa Bogusza. Te prace zakończą się w połowie kwietnia br.

Dzielnica XVII – Wzgórza Krzesławickie

W dzielnicy XVII realizujemy sporo prac dofinansowanych w ramach igrzysk europejskich. Drogowcy pracują na ul. Obwodowej – w nadchodzącym tygodniu planują je sfinalizować. Roboty prowadzą również na ulicach: Głębinowej, Glinik oraz Geodetów.

Dzielnica XVIII – Nowa Huta

W Nowej Hucie ekipy działają na al. Róż oraz ul. Stalowej. Oba te zadania realizujemy w ramach Programu modernizacji dróg i chodników dofinansowanego z rządowego Programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w 2023 r. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

Sztuczna inteligencja pomoże stacjom radiowym?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska