https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rok dla urzędu to za mało, żeby zrobić to, czego chcą mieszkańcy

Andrzej Skórka
Udało się oddać ścieżki dla biegaczy
Udało się oddać ścieżki dla biegaczy Andrzej Skórka, Tomasz Schenk
Jesienią 2013 r. tarnowianie wskazali zadania do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Nie wszystkie pomysły udało się dotąd wykonać.

Budżet obywatelski podczas głosowań bije w Tarnowie rekordy popularności. Gorzej z realizacją pomysłów wybranych przez tarnowian. Na trzy tygodnie przed końcem grudnia nie wszystkie wytypowane przez mieszkańców na 2014 r. inwestycje udało się wykonać.

W podziale puli 3 mln zł na budżet obywatelski bieżącego roku udział wzięło aż 20 tysięcy mieszkańców. Pieniędzy wystarczyło na 12 projektów. Czasu na ich realizację było dużo, bo do roboty można się było brać już od wiosny.

Tyle teoria. Praktyce do ideału daleko. Szkoła Podstawowa nr 23 w Tarnowie miała się w tym roku doczekać odnowionego boiska do piłki nożnej, bieżni lekkoatletycznej, sztucznego oświetlenia obiektów.

Niestety, projekt utknął w błocie. Najpierw wykonawca miał pracować w terenie od wakacji. Potem wydawało się, że od września nadrobi opóźnienia. - Przyjechała koparka, zdjęła starą nawierzchnię. Podwykonawca zabrał się za instalację sztucznego oświetlenia - mówi Alicja Pawlik, dyrektorka szkoły.

Ekipy szybko jednak przepadły, zostawiając po sobie rozgrzebany plac, błoto, stertę betonowych płytek i górę żwiru. Dzieci z klas piłkarskich albo ćwiczące lekkoatletykę muszą się obejść smakiem.

- Przykro, że trafił się nam niesolidny wykonawca. W dodatku to, co po sobie zostawił obok szkoły, psuje nam wizerunek - martwi się dyrektorka Pawlik.

Nie ma żadnych szans, by ten projekt budżetu obywatelskiego (poparło go 1206 osób) doczekał się w tym roku realizacji. Na szczęście 300 tys. zł nie przepadnie. Tak przynajmniej zapewniają szkołę urzędnicy z magistratu.

- Inwestycja będzie kończona w przyszłym roku - mówi Alicja Pawlik.

Dodatkowo, w ten sam projekt zaangażowane miały zostać fundusze z Ministerstwa Sportu. Oby resortowe pieniądze także nie przepadły. Teraz inwestycję czeka nowy przetarg, a czas realizacji przedłużono do połowy przyszłorocznych wakacji.

875 mieszkańców Mościc wybrało ponad rok temu projekt budowy Strefy Aktywności Tarnowian. Pod tą nazwą krył się plac zabaw, miejsce dla seniorów i wnuków, tor do jazdy na rolkach. Całość miała powstać w sąsiedztwie Centrum Sztuki Mościce. Prace ruszyły dopiero dwa tygodnie temu i nie wiadomo, czy zakończą się w tym roku.

- Było trochę zawirowań wokół tego projektu - wzdycha jego współautorka Iwona Snopkowska. - Powstał kosztorys, według którego strefa w zaplanowanej przez nas formie okazała się zbyt droga - dodaje.

Miasto "wycięło" ze strefy elementy dla seniorów i dzieci oraz trasę dla rolkarzy. Ostał się w zasadzie sam plac zabaw.
- Efekt nie do końca nas zadowala, ale od czegoś zaczynamy - mówi pani Iwona.

Kolejny projekt, który finalizowany będzie dopiero w przyszłym roku, to dokumentacja budowy kanalizacji w rejonie ul. Wiśniowej. Dziewięć innych inwestycji, o które zabiegali mieszkańcy, jest gotowych - m.in. place zabaw i trasy biegowe.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tarnowianin
Każda inwestycja i ta jak Park Biegowy to z naszych podatków, dość tego dziękowania bo niby za co ? za to że ktoś później miał "okazję " zrobić sobie fotkę na cudownym otwarciu ?
G
GONIA
Dokładnie to chciałam napisać . Budżet obywatelski to pieniądze przeznaczone na inwestycje dla wszystkich mieszkańców np. Marcinka, a nie remont szkół, przedszkoli, czy dróg.Na te cele przecież są inne środki.
a
a.b.
Wielkie dzięki za Park Biegowy Marcinka ,budżet obywatelski ma sens ! Czekamy teraz aż trawka wyrośnie,a na rolkach już śmigamy.
P
Piotr
Uważam, że remonty boisk, szatni, czy obiektów szkolnych trzeba wyłączyć z budżetu obywatelskiego, ponieważ tego typu działania należą do ŚWIĘTEGO OBOWIĄZKU UMT. Niedługo z budżetu obywatelskiego będziemy remontować przychodnie a może gabinet nowego prezydenta?! Tych rzeczy nie można mieszać. Tarnowscy urzędnicy deformują ideę budżetu obywatelskiego. Z założenia powinien służyć do realizacji projektów dla mieszkańców miasta. Tymczasem, nieudolni urzędnicy marnują pieniądze na skandaliczne inwestycje w mieście a skromnymi środkami z budżetu obywatelskiego starają się pokryć morze potrzeb. Tak być nie powinno!
m
mieszkaniec
Prosze podac tego wykonawce, z imienia i nazwiska,a nie zeby mieszkancy placili za cos czego nie ma ,a nie wierze ze taki partacz nie wzila ani zlotowki,a nie zeby mu to plazem przeszlo. Pani Pawlik skad ja znam takie nazwisko?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska