Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Największa inwestycja miasta w Oświęcimiu
Istniejący obiekt, którego historia sięga połowy lat 60 ub. wieku, jest już w złym stanie technicznym. Przez wiele lat był sportową wizytówką miasta.

- Sądzę, że mógłby funkcjonować jeszcze tylko kilka lat. Dlatego już teraz podjęliśmy odpowiednie kroki, aby wcześniej przeprowadzić tę skomplikowaną pod względem zakresu prac i finansów inwestycję – zaznacza prezydent miasta Janusz Chwierut.
Jak dodaje, będzie to największa inwestycja realizowana przez oświęcimski samorząd. Kolejny etapem jej przygotowania było podpisanie umowy z katowicką firmą M.O.C Architekci, która wyłoniona została w konkursie przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich z Katowic i Krakowa oraz miasto. Firma ma przygotować dokumentację techniczną.

Przedstawiciele firmy przyznają, że będzie to wyzwanie. Podstawowym założeniem projektu jest pogodzenie różnych funkcji lodowiska. Mówi się nie tylko o imprezach sportowych, ale także rekreacyjnych dla mieszkańców, kulturalnych czy organizacji targów gospodarczych. Architekci dodają, że istotny będzie także wygląd obiektu.

– Czeka nas ogrom pracy, temat jest niełatwy, ale niezmiernie ważny dla nas architektów. Również dla miasta, bo hala lodowa jest jego symbolem. Chcemy, aby dobrze służyła społeczności Oświęcimia – podkreślił architekt Błażej Janik przy okazji podpisania umowy.
Przygotowanie projektowe będzie składało się z dwóch etapów. W ciągu czterech miesięcy firma ma opracować koncepcję pokonkursową, czyli zebrać wszystkie uwagi przedstawione przez miasto, sąd konkursowy oraz wnioski, które wpłyną od przedstawicieli środowisk sportowych użytkujących na co dzień lodowisko.

- Kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu technicznego i uzyskanie pozwolenia na budowę. Liczymy, że prace ostatecznie zakończą się w lipcu 2025 roku. Wtedy będziemy szukać pieniędzy, które chcemy zainwestować w obiekt, a następnie przejść do realizacji – dodaje prezydent Oświęcimia.

Najpierw budowa drugiej tafli
Przebudowa istniejącej hali lodowej obejmie trybuny, zaplecze sportowe, korytarze i strefę kibica. Widownia będzie przygotowana dla minimum 3 tysięcy osób. Przewiduje się też miejsce dla punktów gastronomicznych.
Obok planowana jest nowa pełnowymiarowa tafla treningowa z widownią na 300 miejsc, która zgodnie z założeniami ma powstać w pierwszej kolejności, aby zapewnić ciągłość szkolenia na czas inwestycji.
Przy obiekcie ma powstać parking na około 300 miejsc postojowych dla samochodów i autokarów. Będzie przygotowanym pod kątem korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami.
– Zachęcamy środowiska sportowe, które mają dobrą wolę i intencje, abyśmy wspólnie osiągnęli konsensus, który sprawi że wybudujemy coś co będzie nas satysfakcjonowało na kolejne dziesięciolecia, bo hokej, łyżwiarstwo to dyscypliny, które są symbolem miasta i warto w nie inwestować – zauważa prezydent.
Podpisanie wspomnianej umowy odbyło się na lodowisku. Miasto reprezentowali wspomniany prezydent oraz jego zastępca Andrzej Bojarski, a firmę M.O.C Architekci właściciele Ewa Janik i Błażej Janik.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tu św. Walenty ma szczególną moc. Jedyne w Polsce sanktuarium patrona zakochanych
- Panie nie boją się lodowatej wody! Jest ich coraz więcej wśród morsów. Zdjęcia
- Ludzie łamią zakaz wstępu na teren niebezpiecznego zalewiska w Bolesławiu
- Najwyższe wygrane w historii Lotto w Krakowie i Małopolsce. Są szczęśliwe miejsca!
- Nie płacisz alimentów, uchylasz się od pieczy? Możesz być pozbawiony prawa do spadku
- Zamki w Małopolsce w zimowej scenerii. Można je zwiedzać i... pomarzyć o śniegu
