https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyło zabezpieczanie pustek pod cmentarzem w Bolesławiu. Nekropolia jest zagrożona powstaniem zapadliska

Paweł Mocny
Zabezpieczenie pustek pod cmentarzem w Bolesławiu
Zabezpieczenie pustek pod cmentarzem w Bolesławiu ZGH Bolesław
Na cmentarzu w Bolesławiu nadal obowiązuje zakaz wstępu. Wszystko za sprawą wyników badań, które wskazały, że pod znaczną częścią nekropoli znajdują się dawne wyrobiska górnicze. Puste komory stwarzają nie lada niebezpieczeństwo. Mogą one doprowadzić do powstania zapadliska – tak jak to miało miejsce w Trzebini. W ostatnich dniach wybrany przez Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” wykonawca rozpoczął zabezpieczanie terenu. Roboty mają dobiec końca jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.

Cmentarz w Bolesławiu zagrożony powstaniem zapadliska

W maju tego roku na cmentarzu w Bolesławiu przeprowadzone zostały badania, których celem było sprawdzenie czy pod nekropolią znajdują się pustki będące skutkiem tak zwanej historycznej działalności górniczej. Pierwsze odwierty nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” w Bukownie chciały się jednak upewnić, że teren jest bezpieczny, więc zlecono kolejne odwierty.

Jak wskazały wyniki kolejnych badań  pod znaczną częścią cmentarza znajdują się wyrobiska górnicze związane z historyczną eksploatacją złóż cynku i ołowiu. Pustki, które mogą spowodować powstanie zapadliska mieszczą się na głębokości około 30 metrów.

- Aktualnie sytuacja związana z powstawaniem nowych zapadlisk jest stabilna – nie odnotowaliśmy zwiększenia się liczby nowych deformacji. W sposób szczególny skupiamy się na tych terenach, które z jakichś powodów wymagają nadzoru i działania. Takim miejscem okazał się właśnie cmentarz w Bolesławiu. Z materiałów, jakie pozyskaliśmy, wynikało, że powstał on na terenie, na którym do okresu międzywojennego działała kopalnia. Mimo tego, że jest to teren poza ruchem zakładu górniczego kopalni „Olkusz-Pomorzany” i nie jesteśmy prawnym spadkobiercą kopalni historycznych, a więc nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne szkody, ze względu na dobro lokalnej społeczności zaangażowaliśmy się w pomoc w zbadaniu i zabezpieczeniu terenu tej nekropolii – mówi Tomasz Wójcik, rzecznik prasowy ZGH „Bolesław” w Bukownie.

W październiku duża część cmentarza została objęta zakazem wstępu. Ten został wprowadzony ze względu na panujące tam niebezpieczeństwo. Początkowo zagrożony teren był odgrodzony jedynie taśmą. Później – jeszcze przed uroczystością Wszystkich Świętych 2024 – taśmę zastąpiła metalowa siatka.

Cmentarz w Bolesławiu
Cmentarz w Bolesławiu
Paweł Mocny

Ruszyło zabezpieczanie pustek pod cmentarzem w Bolesławiu

W ostatnich dniach rozpoczęto zabezpieczenie pustek na terenie bolesławskiego cmentarza. Pracami zleconymi przez ZGH "Bolesław" zajmuje się specjalistyczna firma.  

- Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważnym miejscem dla mieszkańców jest cmentarz, dlatego też na własny koszt zdecydowaliśmy się zlecić wykonanie próby zabezpieczenia tego terenu poprzez wzmocnienie stropu pustek stwierdzonych w trakcie badań. Pomimo tego, że jednoznacznie i z całą pewnością nie można stwierdzić, że w ogóle istnieje ryzyko powstania deformacji na tym terenie, to mimo wszystko chcemy wesprzeć parafię i władze gminy, a więc pomóc zadbać o komfort odwiedzających groby bliskich, a przede wszystkim o ich bezpieczeństwo – podkreśla rzecznik ZGH „Bolesław”.

Roboty polegają na wtłaczaniu do każdego z wykonanych otworów odpowiednio dobranej mieszaniny, która utworzy swego rodzaju kolumnę podpierającą strop pustki. Jej kształt będzie przypominał stożek o średnicy podstawy około 10-12 metrów. Prace maja być wykonywane etapowo i powinny zakończyć się przed Świętami Bożego Narodzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska