Patogeny coraz bardziej odporne

Choć wydarzenia związane z Rokiem Tetmajera będą miały charakter ogólnopolski, centrum wydarzeń będzie Rydlówka, dom, który Lucjan Rydel kupił od Włodzimierza Tetmajera, a w którym dziś mieści się muzeum poświęcone Młodej Polsce.
Rok Włodzimierza Tetmajera został zainaugurowany 29 grudnia 2022 r. „Kolędowaniem z Tetmajerem”. Bogaty program obchodów obejmuje różnorodne wydarzenia, wśród których każdy może znaleźć propozycje przybliżające działalność i twórczość słynnego mieszkańca Bronowic. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie czerwcowa wystawa monograficzna „Siła barwy i temperamentu. Włodzimierz Tetmajer”.
- To refleksja nad artystą, który wciąż pozostaje mało odkryty, a jest artystą niezwykłej prawdy. Tetmajer dziś zyskuje na znaczeniu ponieważ dostrzegamy jak prawdziwą wieś malował, nie sielankową, nie dekoracyjną, jak piękną prawdę o kobietach potrafił pokazać, odkrywamy malarza głęboko patrzącego na człowieka. W owym malarstwie ważna jest nie tylko technika, ale też wrażliwość człowieka na to, co przedstawia – mówił o wystawie Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. - Wrażliwość Tetmajera, którą widzimy w działach stuki, to ta sama wrażliwość, którą miał w swojej działalności politycznej. To był człowiek, który potrafił połączyć Dmowskiego z Piłsudskim. Mówimy dziś o ogromnej polaryzacji społecznej, warto więc zadedykować rok człowiekowi, który potrafił łączyć, miał w sobie taką wrażliwość społeczną, że można o nim mówić socjalista, taką wrażliwość na wieś, że można go nazwać ludowcem i takie zrozumienie roli narodu, że można go nazwać narodowcem, a jednocześnie w jego domu i wokół jego sztuki spotykali się wszyscy, bez podziałów.
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II