https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ryglice. Sezon na grzybobranie pod Tarnowem oficjalnie rozpoczęty. Mimo upałów i suszy w lasach są już pierwsze grzyby

Paweł Chwał
Grzybiarze z całej Polski zjechali do Ryglic, aby wziąć udział we wspólnym grzybobraniu w lasach Pasma Brzanki na rozpoczęcie tegorocznego sezonu
Grzybiarze z całej Polski zjechali do Ryglic, aby wziąć udział we wspólnym grzybobraniu w lasach Pasma Brzanki na rozpoczęcie tegorocznego sezonu CKPiT w Ryglicach
W Ryglicach zainaugurowano Ogólnopolski Sezon Grzybobrania. Do lasów Pasma Brzanki zjechali miłośnicy grzybów z całej Polski, można było wysłuchać prelekcji znanego grzyboznawcy oraz skosztować potraw z grzybami.

Na grzyby w... czerwcu

Ryglice już po raz drugi były gospodarzem ogólnopolskiego rozpoczęcia sezonu grzybobrania. W niedzielę (26 czerwca) o godz. 9 grzybiarze z koszami w ręku wyruszyli w okalające lasy Pasma Brzanki, aby rywalizować w towarzyszącym wydarzeniu konkursie.

- Mimo że mamy upały i wydawałoby się, że jest za sucho dla grzybów, to jednak te już rosną. Trzygodzinny wypad do lasu przyniósł ponad 10 kilogramów zebranych grzybów. W koszykach były między innymi prawdziwki, koźlarze, kurki oraz borowiki ceglastopore – wylicza Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic.

Choć wysyp grzybów pojawi się późnym latem, już teraz można pokusić się o zebranie tych pierwszych okazów. W lasach widoczne są m.in. borowiki, prawdziwki i kurki.

Te grzyby zbierzesz jeszcze w czerwcu! Nie musisz czekać na ...

W grzybobraniu uczestniczył m.in. Wiesław Kamiński, znany w Polsce ekspert grzyboznawca, który później, w trakcie dalszej części wydarzenia - na ryglickim Rynku wygłosił prelekcję o grzybach.

Nie zabrakło wspaniałych potraw, tym razem z akcentem leśnym i grzybowym, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich: KGW w Lubczy, KGW Kowalowianki z Kowalowej, KGW z Woli Lubeckiej, KGW w Ryglicach, KGW w Zalasowej, Stowarzyszenie Koło Pań Rygliczanki, KGW w Młyńczyskach w gm. Łukowica.

Borowik szatański (Rubroboletus satanas) - trującyśrednica i kolor: średnica ok. 6-25 cm. Kapelusz zazwyczaj w odcieniach szarości i popielu. Skórka matowa, może przypominać zamsz, nie oddziela się od miąższu. pory i rurki: rurki osiągają długość od 1 do 2,5 cm. Na samym początku są żółte. Z czasem robią się oliwkowe, uszkodzone sinieją.  Pory natomiast są bladożółte. U dorosłych grzybów mogą być nawet krwistoczerwone. Po dotknięciu robią się błękitne. Trzon: wysoki na ok. 4-12 cm, gruby na 4-10 cm. Od góry żółty, w środkowej części czerwony,a  na dole grzyba brązowy. Miąższ: może mieć kolor od białego po żółty. Po przekrojeniu robi się błękitny. Stare grzyby zapachem przypominają gnijącą cebulę. Występuje głównie w lasach dębowych i bukowych

Wysyp grzybów w Małopolsce. Sprawdź, które są trujące, a któ...

Atrakcje na Rynku w Ryglicach

Ogólnopolskiej inauguracji sezonu grzybobrania towarzyszył piknik, podczas którego obecni byli także przedstawiciele Lasów Państwowych, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, KRUS i cech kominiarzy. Wydarzenie połączone było z XIV Festiwalem Kultury Pogórzańskiej oraz Sobótkowym Świętem Młodości i tradycyjnym rzucaniem wianków do Szwedki. Na ryglickim Rynku wystąpił m.in. Kordian. Atrakcją był przelot balonem, zorganizowany przez Województwo Małopolskie oraz Małopolską Organizację Turystyczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska