Biletomat był nieczynny
Przypomnijmy, sąd wydał precedensowy wyrok w sprawie kobiety, która w Warszawie jechała autobusem bez biletu. Pasażerka chciała zapłacić za przejazd, ale okazało się, że biletomat był nieczynny. Chwilę później do autobusu weszli kontrolerzy. Sąd uznał, że brak biletu spowodowany awarią biletomatu, nie może obciążać pasażera. Co więcej, kobieta nie musiała zwracać miastu nawet kwoty za bilet, ponieważ kontrolerzy nakazali jej wysiąść na innym przystanku niż planowała.
Mec. Joanna Składowska, z Kancelarii Bielański, Składkowska Adwokaci, Radcowie Prawni, która reprezentowała pasażerkę w sądzie. zauważa, że wyrok ten da osobom, które znajdą się w podobnej sytuacji poważne narzędzie, na które będą mogli się powołać w sądzie.
Odwołanie do przewoźnika
Wyrok ten nie będzie jednak pomocny w dyskusjach z kontrolerami i samym MPK. Dla krakowskich pasażerów, którzy znajdą się w podobnej sytuacji, ratunkiem przed karą finansową jest odwołanie się do przewoźnika, który sprawdzi czy biletomat naprawdę był nieczynny, w czasie kiedy pasażer chciał kupić bilet. Jeśli okaże się, że tak, kara zostanie cofnięta. Jeśli jednak pracownicy MPK nie doszukają się awarii, osoba bez biletu będzie musiała zapłacić karę. Chyba, że też postanowi walczyć o swoje w sądzie, jednak bez gwarancji, że wyrok będzie podobny jak w przypadku głośnej sprawy z ostatnich dni.
Jakie są sposoby walki z kryzysem energetycznym? Posłuchaj eksperta

- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II