Pierwsze zawody odbyły się w 1929 roku, czyli rok po utworzeniu Akademickiego Aeroklubu Krakowskiego. Nazwa imprezy upamiętnia postać Franciszka Żwirki - wybitnego pilota, zwycięzcy dwóch pierwszych edycji Lotu, triumfatora słynnych zawodów samolotów turystycznych Challenge 1932, który zginął dwa tygodnie później w katastrofie lotniczej w lesie pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna, gdy wraz Stanisławem Wigurą podróżował na zlot lotniczy do Pragi.
Przed II wojną światową odbyło się dziewięć edycji Lotu, który cieszył się ogromną popularnością. Imprezę wznowiono w 1958 roku, z okazji XXX-lecia Aeroklubu Krakowskiego, zachowując jej oryginalną nazwę mimo radykalnych zmian granic Rzeczypospolitej. W 1977 roku Lot wygrała kobieca załoga Aeroklubu Krakowskiego Alina Kalicka i Mirosława Szneider. Największą frekwencję – 50 pilotów – zanotowano w 1987 roku.
W tym roku do startu zgłosiło się 25 mężczyzn i jedna kobieta – Joanna Skalik (Aeroklub Częstochowski), żona Marcina (także wystąpi w Locie) - syna innego znakomitego pilota Włodzimierza. W gronie zawodników jest jeden obcokrajowiec - Norweg Kurt Norevik, który jako… pierwszy zjawił się w Pobiedniku Wielkim.
Aeroklub Krakowski reprezentować będzie sekstet: Krzysztof Wieczorek, Kamil Wieczorek (syn Krzysztofa), Michał Wieczorek (syn zmarłego w 2011 roku wybitnego pilota Wacława – brata Krzysztofa i Mariana) oraz Marcin Wieczorek (syna Mariana), Jerzy Markiewicz i Marek Forystek. Oprócz nich zaprezentują się tak znani piloci jak: Marek Kachaniak (Aeroklub Rzeszowski), Zbigniew Chrząszcz (Aeroklub Dolnośląski), Krzysztof Skrętowicz (Aeroklub Częstochowski), Michał Bartler (Aeroklub Stalowowolski) i Bolesław Radomski (Aeroklub Pomorski).
Tym razem zabraknie naszego najbardziej utytułowanego zawodnika Janusza Darochy (Aeroklub Częstochowski), który 15 razy stawał na podium tych zawodów, w tym 8-krotnie na jego najwyższym stopniu.
Kibice chcący zobaczyć w akcji wielokrotnych medalistów mistrzostw Polski, Europy i świata, mogą się wybrać na zawody w piątek w godz. ok. 10-15 (konkurencja nawigacyjne) i na godz. 16 (początek najbardziej widowiskowej konkurencji - na celność lądowania) oraz w sobotę w godz. ok. 10-16 (konkurencja nawigacyjna). W środę i czwartek odbywać się będą konsultacje kadry narodowej w lataniu precyzyjnym. Oficjalne otwarcie imprezy odbędzie się w czwartek po południu.
Wisła Kraków, czyli krajobraz po spadku z ekstraklasy. Kibic...
- Kibice Wisły przyszli pod stadion "powitać" piłkarzy po spadku
- Wielki kac po spadku Wisły. "Mój świat się zawalił". My jednak pytamy: co dalej?
- Michal Frydrych: Nie wierzę w to, co się stało
- Zdenek Ondrasek: To jest wstyd dla każdego z nas!
- Wisła po spadku. Królewski i Jażdżyński przepraszają, Brzęczek czuje odpowiedzialność
- Wisła Kraków przegrywa w Radomiu i spada do I ligi
