MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy z wizytą u ministra infrastruktury, aby wsparł przebudowę ronda Telki, ważnego punktu na komunikacyjnej mapie Oświęcimia

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Już po godzinie 13 rondo Telki trudno przejechać. Kolejka samochodów czeka na wjazd od ulicy Olszewskiego, czyli wylotówki z miasta.
Już po godzinie 13 rondo Telki trudno przejechać. Kolejka samochodów czeka na wjazd od ulicy Olszewskiego, czyli wylotówki z miasta. Jerzy Zaborski
Mieszkańców Oświęcimia cieszą postępy związane z budową południowej obwodnicy miasta, która ma zostać oddana do użytku w połowie 2025 roku. Jednak radość z jednej inwestycji wiąże się z troską o drugą, czyli przebudową ronda imienia Andrzeja Telki. Właśnie w związku z tą inwestycją starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i prezydent Oświęcimian Janusz Chwierut udali się do ministra infrastruktury. Spotkali się też z wicemarszałkiem Sejmu Dorotą Niedzielą.

Rondo Andrzeja Telki znajduje się w ciągu DK 44, zlokalizowane u zbiegu ulic: Olszewskiego (wylotówka z Oświęcimia), Chemików (wzdłuż firmy Synthos, prowadzącej do północnej obwodnicy, a po drugiej stronie jest wjazd od strony południowej obwodnicy) i Fabrycznej (w kierunku na Kraków przez Zator). To najlepiej pokazuje, jak ważny jest to punkt na komunikacyjnej mapie Oświęcimia.

Wizyta samorządowców Oświęcimia jest wynikiem tego, że przebudowa ronda Telki nie została ujęta w planie inwestycyjnym Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Andrzej Skrzypiński, starosta oświęcimski (z lewej) i prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut (z prawej), na spotkaniu w Warszawie.
Andrzej Skrzypiński, starosta oświęcimski (z lewej) i prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut (z prawej), na spotkaniu w Warszawie. Starostowo Powiatowe Oświęcim

- Ruch na rondzie obecnie już jest duży, a po otwarciu południowej obwodnicy znacznie się zwiększy, co z pewnością przełoży się na jeszcze większe niż dotąd korki. Musimy już podjąć działania, pozwalające na poprawienie płynności ruchu” – tłumaczy prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. 

- W godzinach szczytu trzeba uzbroić się w cierpliwość, chcąc przejechać przez rondo Telki – zwraca uwagę 50-letni Mariusz, mieszkaniec Oświęcimia.

Oświęcimscy samorządowcy połączyli zatem siły, żeby wspólnie zabiegać o pieniądze z budżetu państwa na tę pilną inwestycję. Spotkali się nie tylko z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem, ale i wicemarszałek Sejmu, Dorotą Niedzielą. Pochodzi z Kęt, zatem problemy powiatu oświęcimskiego są jej bardzo dobrze znane. Wspiera oświęcimskich samorządowców w staraniach o przebudowę coraz bardziej zakorkowanego ronda w ciągu drogi krajowej nr 44 oraz wprowadzanie innych rozwiązań komunikacyjnych, a poprawiających sytuację w mieście i powiecie oświęcimskim.

Dojazd na rondo Telki od ulicy Olszewskiego
Dojazd na rondo Telki od ulicy Olszewskiego Jerzy Zaborski

- Na ten moment jest za wcześnie, żeby mówić o konkretnych kwotach potrzebnych na przebudowę ronda Andrzeja Telki – tłumaczy Andrzej Skrzypiński, starosta oświęcimski. - Ważne, że po kilku latach mamy możliwość rozmowy w stolicy o naszych problemach i nasz głos jest słyszalny, bo przez poprzednią ekipę rządzącą krajem byliśmy ignorowani, z nieznanych powodów. Analizowane są warianty przebudowy ronda Telki. Od tego uzależnione będą koszty i wreszcie termin rozpoczęcia prac.

Z lewej wjazd na rondo Telki od ulicy Chemików, od strony Syntosu
Z lewej wjazd na rondo Telki od ulicy Chemików, od strony Syntosu Jerzy Zaborski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska