https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy chcą norm jakości dla węgla, które obiecał im rząd

Grzegorz Skowron
O wprowadzenie norm jakości sprzedawanego węgla, określających między innymi zawartość siarki, popiołu i poziom wilgotności, apelują do ministra energii przedstawiciele 24 samorządów i Greenpeace.

– Po wielkim smogu w styczniu ubiegłego roku rząd zapowiedział między innymi usunięcie z rynku paliwa najgorszej jakości do końca marca 2017. Do dziś odpowiedzialny za to minister Krzysztof Tchó­rzewski nie spełnił obietnicy i norm jakości węgla nie wprowadził – mówi Marek Józefiak z Greenpeace.

„Dzisiaj nadal można legalnie sprzedawać odpady węglowe, a także węgiel zasiarczony, zawilgocony oraz węgiel o wysokiej zawartości popiołu. Przyjęcie odpowiednich norm jakości węgla oraz systemu kontroli i certyfikacji tego paliwa jest koniecznym warunkiem do poprawy jakości powietrza w naszym kraju” – można przeczytać w apelu zainicjowanym przez Greenpeace. Podpisali się pod nim marszałkowie województw małopolskiego, śląskiego i wielkopolskiego, a także prezydenci i burmistrzowie: Bielska-Białej, Dąbrowy Górniczej, Godowa, Kalisza, Katowic, Kędzie­rzyna-Koźla, Krakowa, Niepo- łomic, Nowej Rudy, Nowego Sącza, Opoczna, Pszczyny, Pro­szowic, Rybnika, Skawiny, Sosnowca, Tuchowa, Wadowic, Zduńskiej Woli, Żor i Żywca.

– Bez zdecydowanych działań ze strony Ministerstwa E­nergii, działania samorządów są skazane na porażkę. Kraków konsekwentnie apeluje do władz centralnych o wprowadzenie norm jakościowych dla paliw stałych. Niestety, do tej pory wciąż nie zostały one wprowadzone – zaznacza prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Według wicemarszałka województwa małopolskiego Wojciecha Kozaka, władze centralne do tej pory nie próbowały rozwiązać problemu smogu. – My wielokrotnie pokazaliśmy, jak ważna jest dla nas walka o czyste powietrze uchwalając zakaz palenia węglem w Krakowie i wprowadzając uchwałę antysmogo­wą dla całego regionu, a odpowiednich regulacji ustawowych obiecanych przez władze centralne wciąż nie ma – podkreśla Wojciech Kozak.

KONIECZNIE ZOBACZCIE:

Pedofile i gwałciciele z Małopolski. Oni są w Rejestrze Ministerstwa! LISTY GOŃCZE

Oto największe imprezy w 2018 roku w Krakowie! PRZEGLĄD

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Czy umiesz mówić po krakosku? SPRAWDŹ SIĘ W QUIZIE

WIDEO: Zanieczyszczone powietrze w polskich miastach. Skąd bierze się smog?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Już w zeszłym roku wszedł w życie programu walki o „CZYSTE POWIETRZE” i jak do tej pory został zrealizowany 1 punkt z 14 (wprowadzono normy jakości dla kotłów). Tempo prac PORAŻA – 1 punkt na rok. 14 lat na wszystkie?! Normy dla węgla miały być gotowe do końca marca 2017 roku. Rok minął i dalej cisza – a lobby węglowe zaciera ręce. Ja mam kocioł 5 klasy – Kostrzewy na pellet - jest to alternatywa dla węgla i gazu, bo nie wszyscy mają możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej. Bez zaangażowania rządu nie można mówić o jakiejkolwiek walce ze smogiem, więc po co mydlić oczy, że coś się robi w tym kierunku, skoro priorytetowy program „Dobrej Zmiany” jest jednym wielkim niewypałem.
J
Ja
A dodam ..gdzieś czytałem że na ponad 3tyś kontroli ujawniono kilkanaście nieprwidłowości ...natomiast wszędzie się trąbi że ludzie nagminnie spalają śmieci ...czy to nie są oszczercze wpisy ? Od siebie dodam..jedyną osobę którą znam i wiem że spala śmieci ..jest osoba ogrzewająca dom gazem ..heheheh TAK..tam straż miejska nie zagląda ...bo mają nakaz sekować ludzi którzy mają piece węglowe -czy taki miał plan prezydent z klakierami ?
J
Ja
Należy zapytać ..kto zarobi na tzw.uchwale smogowej ? Cała reszta to obłudne działania. Całkowity zakaz poruszania się prywatnymi pojazdami po centrum Krakowa,całkowity zakaz pojazdów z silnikami diesla , zakaz rozbudowy osiedli w krk, całoroczna "bezpłatna" komunikacja miejska. Ale to uderza w interesy miasta i tego nie zrobią -najlepiej ograbić zwykłych ludzi i to tych co MUSZĄ spalać węgiel ... czyli tych który nie mogli się zorganizować i obalić tą głupotę w postaci uchwały.A chorych to dopiero przybędzie jak będą siedzieć w zimnych mieszkaniach ..ale wtedy i tak na tych ludziach miasto zarobi, bo zostawia pieniądze w aptekach, u lekarzy ,specjalitów itp itd :) zakładająć że nie poumierają przedwcześnie -chyba że o to chodzi ??
o
oczki
W jaki sposób można zagwarantować odpowiedni poziom wilgotności węgla? Składy opału musiałyby trzymać węgiel pod dachem a zadaszonego składu jeszcze nie widziałem.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska