W związku z przetargiem powstała koncepcja kreatywna ceremonii otwarcia oraz zamknięcia igrzysk. Zawarto w niej wiele wytycznych.
Główną referencją ma być realizacja ceremonii otwarcia i zamknięcia letnich igrzysk europejskich w Londynie w 2012 roku i w Tokio w 2021 roku, odpowiednio dostosowana do skali wydarzenia jakim są igrzyska europejskie oraz możliwości organizacyjnych Stadionu Miejskiego w Krakowie.
Dla przykładu w przypadku igrzysk w Londynie, Londyński Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich (LOCOG) w czerwcu 2010 r. zwrócił się do brytyjskiego reżysera i producenta filmowego, zdobywca Oscara Danny’ego Boyle’a, aby był dyrektorem ceremonii, a ten natychmiast się zgodził. Na wydarzenie wydano 27 mln funtów, co stanowiło dwukrotność pierwotnego budżetu.
W ceremonii otwarcia igrzysk w Krakowie mają dominować elementy artystyczne, promocyjne i protokolarne, natomiast w ceremonii zamknięcia elementy rozrywkowe i muzyczne.
Na stadionie Wisły zostaną podwieszone flagi wszystkich krajów biorących udział w IE2023 . Ceremonie otwarcia i zamknięcia imprezy powinny zawierać elementy aktywacji publiczności i ich zaangażowanie, również za pomocą wykorzystania nowych technologii. Niektóre elementy części artystycznej mają przenieść się także na trybuny, dając wrażenie, że sceną jest cały stadion, a publiczność współtworzy widowisko.
"Ceremonia otwarcia i ceremonia zamknięcia będą doskonałą okazją do zaprezentowania widzom z zagranicy osiągnięć Polaków, które pomimo swojego wpływu na dzisiejszy świat, nie są zawsze utożsamiane z Polską. Wydarzenia te są również okazją do zaprezentowania współczesnej Polski, ambicji Polaków, bogatej kultury i tradycji, które są nadal obecne i ważne dla Polaków oraz mają wpływ na tożsamość" - zaznaczono w dokumentacji przetargowej.
Oś koncepcji ceremonii otwarcia mają nadawać następujące zestawy pojęć: miejsca-ludzie-kultura, tradycja-historia-sport, radość-duma-energia. Oprócz symboliki regionalnej, koncepcja powinna obejmować także symbole narodowe.
Wykonawca tworząc koncepcję kreatywną organizacji ceremonii powinien uwzględniać następujące elementy:
- wideo pokazujące Małopolskę z lotu ptaka/ ujęcia z drona, pokazujące piękno polskiej natury, jej wyjątkowość, różnorodność oraz pokazujące historyczne oblicze regionu,
- wideo pokazujące drogę „ognia pokoju",
- pokazanie ujęć ze stref kibica zlokalizowanych w miastach partnerskich,
- hejnalista powinien dać znak do rozpoczęcia IE2023,
- pokazanie tradycyjnych zwyczajów, charakterystycznych elementów Krakowa i Małopolski (np. kopce, rzeźba Smoka Wawelskiego, czerwone korale).
- elementy związane z olimpizmem, sportem, igrzyskami europejskimi powinny być wplecione w przestrzeń miejską, a następnie wykorzystane w materiałach multimedialnych,
- na Stadion Miejski zostaną wprowadzone oficjalne maskotki w towarzystwie dzieci, które je zaprojektowały; może być to również okazja do prezentacji polskiej kreatywności,
- sztafeta ze zniczem podczas ceremonii otwarcia powinna mieć interesującą formę; wykonawca, oprócz nazwisk osób podanych przez zamawiającego, zaproponuje dodatkowe osoby, które będą uczestniczyć w sztafecie i zapewni ich udział,
- wniesienie masztu i odegranie hymnu narodowego powinno odbyć się w wyróżniający się sposób,
- flaga Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) powinna zostać wniesiona przez zasłużone dla europejskiego sportu osoby; wykonawca, oprócz nazwisk osób podanych przez zamawiającego, zaproponuje dodatkowe osoby, które będą uczestniczyć we wniesieniu flagi,
- znicz powinien być zapalony w intrygujący sposób, wykorzystując nowe technologie; zapalenie znicza powinno mieć wzniosły, emocjonujący, wzruszający charakter,
- po zapaleniu znicza powinno odbyć się widowisko świetlne uwzgledniające przestrzeń na stadionie i w jego bezpośrednim otoczeniu.
- szczególne uwzględnienie prezentacji miast partnerskich, wyróżniających ich elementów i tradycji (np. tańce, muzyka, sztuka), a także znalezienie wspólnych mianowników pomiędzy nimi,
- pokazanie historii polskich sukcesów sportowych, ikonicznych postaci polskiego sportu (jak Irena Szewińska, Adam Małysz, Anita Włodarczyk, Robert Lewandowski, Robert Kubica i inni),
- pokazanie historii Polski przez pryzmat osiągnięć wybitnych Polaków (jak na przykład Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Jan Paderewski, Fryderyk Chopin, Wisława Szymborska, Zdzisław Beksiński, Agnieszka Holland, Andrzej Sapkowski, Stanisław Lem, Jacek Malczewski, Jan Paweł II ).
Otwarcie ofert w przetargu na przygotowanie ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk zaplanowano na 24 lutego.
Kraków. Mieszkańcy wolą Manhattan niż życie w smrodzie. Prze...
W raporcie operacyjnym podsumowującym działania przygotowawcze do organizacji III Igrzysk Europejskich w 2023 roku, opracowanym przez Departament Sportu i Igrzysk Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, założono, że na ceremonię otwarcia igrzysk zostanie przeznaczone 15,2 mln zł, a na ceremonię zamknięcia - 10 mln zł.
- Zdaję sobie sprawę z tego, że to są duże koszty. Takie są jednak wymogi, które zostały zawarte w umowie ze Stowarzyszeniem Europejskich Komitetów Olimpijskich. Co do ceremonii otwarcia i zamknięcia jest wręcz osobna książeczka z instrukcjami jak te wydarzenia muszą wyglądać. Bardzo byśmy chcieli, by sporo pieniędzy, które zostaną na to wydane zostały w Krakowie. Planujemy, że w ceremoniach wezmą udział artyści z Krakowa i Małopolski - wyjaśnił w niedawnej rozmowie z nami Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej, wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie 2023.
Sytuacja pracownika na rynku pracy

- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II