Spis treści
Siostry albertynki właśnie obchodziły rocznicę: ich nieprzerwana działalność charytatywna, służba i pomoc ubogim i skrzywdzonym trwa 132 lata.
Rocznica
15 stycznia 1891 roku w kaplicy arcybiskupów krakowskich przy Franciszkańskiej 3 habit przywdziało siedem pierwszych sióstr albertynek.

W 132. rocznicę tamtych wydarzeń uroczystej mszy św. w tym samym miejscu przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
- Tak zaczęła się historia tego zgromadzenia zakonnego tak głęboko wpisanego w życie Krakowa, Kościoła w Polsce i na świecie - mówił metropolita krakowski.
Działalność albertynek to:
- przytuliska dla bezdomnych
- domy opieki dla osób starszych i samotnych
- domy pomocy społecznej dla dorosłych i dzieci
- domy samotnej matki
- kuchnie dla głodnych
- hospicja dla terminalnie chorych
- świetlice dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji
- domy dla księży chorych i emerytów
- praca charytatywna i pomoc w pracy parafialnej
Albertynki
To żeński zakon katolicki założony przez św. Adama Chmielowskiego 15 stycznia 1891 roku w Krakowie. Teraz zakon działa w Polsce, w Anglii, Rosji, USA, Watykanie, Ukrainie, Słowacji, we Włoszech, oraz w Ameryce Południowej. Głównymi patronami Zgromadzenia są: św. Franciszek i św. Klara oraz św. Brat Albert i bł. s. Bernardyna. Założyciel, Adam Chmielowski, znany także jako św. brat Albert, był niezwykle barwną postacią: artysta i malarz, powstaniec styczniowy, poświęcił się całkowicie pomocy ubogim w duchu franciszkańskim.

W Krakowie siedziba albertynek i zarazem dom generalny to Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta (ul. Woronicza), z relikwiami założyciela i bł. siostry Bernardyny Jabłońskiej – pierwszej przełożonej generalnej Zgromadzenia.
Polska pierwsza w rankingu CNN
