Jeszcze w piątek IMGW zapowiadało, że w weekend w Tatrach może spaść nawet 65 cm śniegu. Śnieg w górach i w Zakopanem cały czas sypie, jednak nie są to aż tak intensywne opady jak zapowiadano. Ostatniej doby przybyło średnio ok. 9 cm śniegu.
W Tatrach nadal obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. - W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach zalega świeży śnieg i powyżej górnej granicy lasu jest on nieprzedeptany, nie widać przebiegu szlaków. Wiatr utworzył głębokie zaspy w zagłębieniach terenu. Pod naporem śniegu gałęzie kosodrzewiny miejscami uniemożliwiają przejście, "kładąc się" na szlaki. Utrudnienie stanowi również niski pułap chmur w partiach graniowych, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może prowadzić do pobłądzeń. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
Po stosunkowo ciepłej sobocie, gdzie w Dolinie Pięciu Stawów Polskich notowane były dodatnie temperatury, nadeszły mrozy. W niedzielę w południe na Kasprowym Wierchu termometry wskazywały minus 14,6 stopnia, a odczuwalna temperatura wynosiła aż minus 21,5 stopnia.
W weekend tatrzański szlaki zapełniły się skitourowcami. Wiele osób wyruszyło na nartach w góry. TPN jednak zaznacza, że mimo dużej ilość śniegu nadal nie ma idealnych warunków do wędrówek na nartach.
- Trzeba się liczyć z tym, że mimo iż tego śniegu jest dość dużo, on nie jest dobrze związany z podłożem. Więc możemy wpaść w przeszkodę terenową w postaci kamienia, kosodrzewiny. Może to być niebezpieczne – mówi Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Poczekajmy z wycieczkami skitourowymi. Zacznijmy od rozruszania się na zorganizowanych stokach narciarskich.
Najlepszy czas na wycieczki skitourowe to lutym, marzec, kwiecień.
Zima w Zakopanem - śnieg i deszcz. Gigantycznych opadów nie ...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]