Zrealizowany przez Ingmara Bergmana film "Goście Wieczerzy Pańskiej" miał swoją premierę w 1963 roku. To druga część "trylogii" zrealizowanej w ascetycznej formie i podejmującej rozważania reżysera nad naturą relacji pomiędzy człowiekiem a Bogiem.
Akcja filmu zamyka się w jednym dniu, zaś dominującymi scenografiami są dwa wiejskie kościoły oraz szkolna sala. Głównymi postaciami dramatu, podmiotami duchowych rozterek są pastor Ericsson, rybak Persson i samotna nauczycielka Märta, kochanka pastora. W teatralnej adaptacji Tomasza Fryzła na scenie zobaczymy: Mariusza Bonaszewskiego, Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik, Marka Kalitę oraz Wojciecha Kalarusa.
Bergman w słynnej trylogii ciszy, na którą składają się filmy „Jak w zwierciadle” (1961), „Goście Wieczerzy Pańskiej” (1963) i „Milczenie” (1963), stworzył studium smutku, żalu, kryzysu i wątpliwości dotyczących wiary. W jego fabułach Bóg jest obojętny na ludzkie błagania, a sama wiara doprowadza udręczone postaci do szaleństwa lub alienacji. W „Jak zwierciadle” Bóg zostaje ukazany jako złośliwy i destrukcyjny byt, zaś w „Milczeniu” reżyser oczyma dziecka obserwuje niezrozumiały świat dorosłych, w którym dominuje brak więzi i nieumiejętność komunikacji.
Z kolei w „Gościach Wieczerzy Pańskiej” Bóg milczy, ale wszystkie jego atrybuty są dookoła nas. W monologach czwórki bohaterów pobrzmiewa rozgoryczenie, a w nich samych niemożność odnalezienia nadziei. Cisza otacza i przygniata bohaterów, pełnych lęków, poszukujących porządku i autorytetu, który zagłuszyłby nieustanną niepewność i samotność. To, co mylono z głosem Boga, było jedynie echem ich własnych błagań o komfort, racjonalność i poczucie celu. Ponieważ Bóg milczy, znaczna część filmu dotyczy tego, jak jednostki radzą sobie z tą ciszą.
W adaptacji scenariusza Bergmana czworo postaci raz jeszcze doświadcza opowiedzianych w filmowym pierwowzorze zdarzeń, by poprzez rozszerzoną wiwisekcję świata i swojego w nim miejsca szukać tego, czego wtedy nie zauważyli. To teatralna opowieść pozostająca w relacji z filmowym pierwowzorem – wędrówka po zapisanych w nim scenach i pejzażach, która daje możliwość oglądu świata i postaci z wielu różnych perspektyw.
"Goście Wieczerzy Pańskiej" w reż. Tomasza Fryzła 28 kwietnia, o godz. 17.00 i 19.15 w Łaźni Nowej.
