"Rezydencja Jaya Gatsby’ego, Dolina Popiołów, Long Island, USA. Lato 1924 roku. Około godziny 20.00. Na podjazd zajeżdżają kolejne ekskluzywne limuzyny. Służba wita gości szerokim uśmiechem i szampanem. Ze środka słychać gwar i dźwięki strojącej się jazzowej kapeli. Wszechogarniający, oszałamiający zapach perfum, kwiatów, pożądania i pieniędzy. I te ciągłe pytania: gdzie jest gospodarz? Jak udało mu się sprosić tutaj całą śmietankę Nowego Jorku? I wreszcie: kim tak naprawdę jest Wielki Gatsby? Nagle rozbrzmiewa muzyka – swingująca, porywająca. Wszyscy pospiesznie zrzucają drogie płaszcze i biegną na parkiet" - tak zapowiada swój najnowszy spektakl Teatr im. Słowackiego.
Wydana w 1925 roku książka Francisa Scotta Fitzgeralda nie zyskała za życia autora uznania, zainteresowaniem czytelników zaczęła się cieszyć dopiero w latach 50., kiedy powieść doczekała się wznowienia. Dziś "Wielki Gatsby" nie tylko trafił do kanonu amerykańskich szkół, powieść uznawana jest za jedną z najważniejszych książek XX wieku, Modern Library umieścił ją na drugim miejscu listy stu najważniejszych powieści anglojęzycznych XX wieku. "Wielki Gatsby" pięciokrotnie trafił na ekrany, w ostatniej ekranizacji w postać Jay’a Gatsby’ego wcielił się Leonardo DiCaprio.
Francis Scott Fitzgerald - jeden z czołowych twórców tzw. straconego pokolenia pisarzy amerykańskich, zagubionych, pozbawionych życiowego celu ludzi, którzy przetrwali I wojnę światową - w swojej najważniejszej powieści ukazał współczesne mu pokolenie i towarzyszące młodym Amerykanom okresu prosperity powojennego świata zagubienie.
Dziś ukazany przez autora obraz tętniącego życiem Nowego Jorku okresu prohibicji, barwny obraz obyczajów, romanse, miłości i tragedie oraz szybkie fortuny stanowią urok książki.
"Wielki Gatsby" Francisa Scotta Fitzgeralda - jedna z najważniejszych powieści XX wieku - od soboty, 20 kwietnia, trafi na deski sceny Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Adaptację przygotował Jakub Roszkowski, który spektakl także wyreżyserował. A na scenie zobaczymy Dominikę Feiglewicz, Karolinę Kazoń, Magdalenę Osińską, Zuzannę Skolias-Pakułę (gościnnie), Wandę Skorny, Katarzynę Zawiślak-Dolny, Macieja Jackowskiego, Karola Kubasiewicza, Grzegorza Łukawskiego oraz Dominika Strokę.
