Śmieci na terenach zielonych – w lasach czy parkach szpecą krajobraz i odstraszają turystów. Trzeba jednak pamiętać, że stanowią one nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim są zagrożeniem dla funkcjonowania całych ekosystemów. Z rozkładających się odpadów do gruntu i pobliskich zbiorników wodnych przenikają toksyczne substancje. Dodatkowo samozapłon śmieci może doprowadzić do poważnego pożaru.
Cierpią też dziko żyjące zwierzęta. Foliowa torebka, plastikowa butelka po napoju, metalowa puszka z ostrymi krawędziami czy nawet skórka od banana mogą stanowić śmiertelną pułapkę dla ptaków, małych ssaków czy ryb. Przez śmieci giną gryzonie, jaszczurki i owady. Zwierzęta mogą zjadać odpady (i się nimi podtruć), a także mogą zranić się kawałkami szkła lub metalu.
Zebrali ponad trzy tony śmieci
Dlatego niezwykle ważne jest, by uświadamiać mieszkańców, że nie żyjemy w próżni i że każde nasze zachowanie niesie ze sobą skutki dla środowiska. Stąd właśnie akcja „Posprzątaj z nami Małopolskę!”, którą organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Ma ona zwrócić uwagę na problem pozostawiania śmieci na terenach rekreacyjnych i turystycznych – w lasach, parkach krajobrazowych i na szlakach zielonej Małopolski.
Organizatorzy akcji tłumaczą, że wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków i od lokalnej społeczności, dlatego wspólnymi działaniami UMWM chce zainspirować mieszkańców Małopolski do wiosennych wyjść w plener i posprzątania swojej najbliższej okolicy. Do udziału w akcji zaproszone są gminy, powiaty, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, którym na sercu leżą problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz edukacja ekologiczna.
Pierwsza edycja „Posprzątaj z nami Małopolskę” odbyła się rok temu i od razu okazała się wielkim sukcesem. Wzięło w niej udział ponad 35 tysięcy wolontariuszy z prawie 90 małopolskich gmin: uczniów, pedagogów, pracowników gmin i powiatów, członków Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Gospodyń Wiejskich, harcerzy i aktywistów. Zebrali wspólnie ponad trzy tony śmieci, kontenery wypełnione porzuconymi w lesie odpadami wielkogabarytowymi i sterty zużytych opon samochodowych, ale przede wszystkim wymiernym efektem akcji były piękniejsze i bardziej przyjazne tereny zielone.
Wyjdź w plener i posprzątaj swą najbliższą okolicę
Druga edycja akcji właśnie się rozpoczyna. Czy powtórzy zeszłoroczny sukces? Bez wątpienia!
– Zapraszamy do udziału w drugiej edycji wydarzenia. Chcemy nadal inspirować mieszkańców Małopolski do wyjścia na wiosnę w plener i posprzątania swojej najbliższej okolicy. Odpowiadamy w ten sposób również na oddolne inicjatywy mieszkańców, którzy dostrzegają potrzebę zadbania o środowisko – podkreśla wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.
Już 17 marca w Proszowicach wicemarszałek zainauguruje drugą edycję akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę” wspólnie z mieszkańcami i przedstawicielami lokalnego samorządu. Ekologicznych atrakcji w tym dniu nie zabraknie. Będzie można wymienić surowce wtórne na sadzonki, na dzieciaki będą czekać ciekawe konkursy, quizy, zabawy i warsztaty upcyklingu. Obejrzymy też eko wystawę, zdobędziemy wiedzę na temat roli pszczół w ekosystemie czy innowacyjności w rolnictwie, skosztujemy pysznych eko przekąsek, nauczymy się wieszać budki lęgowe dla ptaków i – oczywiście – będziemy sprzątać, sprzątać, sprzątać...
Natomiast kilka dni później – 20 marca odbędzie się sprzątanie zielonych terenów w gminie Tarnów. Akcja „Posprzątaj z nami Małopolskę” potrwa do 21 kwietnia – wtedy właśnie, w przeddzień Światowego Dnia Ziemi zaplanowano jej uroczyste zakończenie i podsumowanie.
Dodajmy na koniec, że na Facebooku powstała dedykowana akcji strona: @Posprzątaj z nami Małopolskę – główny kanał komunikacji z uczestnikami wydarzenia, miejsce wymiany doświadczeń, publikowania zdjęć oraz relacji z akcji sprzątania w różnych rejonach Małopolski.
