https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Krakowie. Wtorek z darmową komunikacją miejską dla kierowców

redakcja
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
We wtorek, 24 stycznia komunikacja miejska w Krakowie dla posiadaczy ważnego dowodu rejestracyjnego wydanego na samochód osobowy jest darmowa.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Zgodnie z nowymi zasadami darmowa komunikacja miejska jest wprowadzana, kiedy średnia pomiarów poziomu stężenia pyłu zawieszonego przekroczy 150 mikrogramów na metr sześcienny. Pomiary będą prowadzone dwukrotnie w ciągu doby, a nie jak to było w poprzednim sezonie grzewczym tylko raz. Ponadto obie średnie będą liczone z sześciu, a od stycznia 2017 roku, z ośmiu stacji pomiarowych w mieście. Minionej zimy korzystano z czterech punktów.

Stężenie pyłów będzie liczone od godziny 1 do 16 oraz od 12 do 22 lub 23. Jeśli średni poziom przekroczy 150 mikrogramów, już przy pierwszym pomiarze, podejmowana będzie decyzja, że darmowa komunikacja obowiązuje następnego dnia przez 24 godziny, nawet jeśli drugi pomiar będzie już niższy.

Wcześniej był jeden pomiar, od 1 do 16, jeśli nie było przekroczeń stężeń pyłów, darmowej komunikacji nie wprowadzano, choć pod wieczór poziom pyłów znaczenie wzrastał.

- Doświadczenia z poprzedniego sezonu grzewczego pokazują, że średnia długa, 16-godzinna, nie zawsze oddawała sytuację. Dlatego postanowiliśmy wziąć pod uwagę drugi pomiar wykonany po popołudniowym szczycie komunikacyjnym i rozpalaniu pieców przez mieszkańców po powrocie do domów - informuje pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza Witold Śmiałek.

By jechać za darmo trzeba będzie mieć dowód rejestracyjny. Zasada obowiązuje na tyle osób, ile mamy miejsc w aucie.

Szacuje się, że o ile przy zastosowaniu starych zasad dni z darmową komunikacją powinno być 7 (były tylko 2 w zeszłym sezonie), to po zmianie może być ich w całym sezonie grzewczym ok. 11. Spadek przychodów ze sprzedaży biletów szacowny jest od 120 do 670 tys. zł.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
czytelnik
Juz widze ze ktos wiezie 2 dzieci jedno do innej szkoly,drugie do innej odwozi zone i pozniej sam jedzie do pracy autobusami.Ile straci z 2 godziny.Bo musi miec ze soba dowod rejestracyjny.Z takim podejsciem wladze to sobie mozecie pomarzyc ze ludzie nie beda jezdzili autami.Moze by tak wszyscy mieli za darmo.
W
W
Kiedy darmowa komunikacja dla wszystkich? Bo ja nie mam samochodu.
p
piniondze
nie, nie zapłacą i nie zadawaj takich pytań - bez sensu.
d
dumny_polak
Proszę Państwa, chciałbym ponadto nominować obecne władze miasta Krakowa o przyznanie im nagrody w postaci 'SZCZERO-złotego medalu'. Proszę aby gazetakrakowska.pl rozpoczęła wymagane działania np. zbieranie podpisów! Czekam na ceremonię wręczenie medalu!
k
krk
sprzedające do małopolski ten zasmradzający syf??? w zeszłym roku 900 000 ton . Nie rozumiem dla czego miasto ma to finansować raczej z budżetu woj śląskiego powinno być to finansowane
d
dumny_polak
Cóż to za sposoby walki ze smogiem w Krakowie? Niesłychane! Trudno się dziwić, specjalistów w dziedzinie zanieczyszczeń pewnie zatrudniacie już od lat. Chyba nie wiele miast może poszczycić się tak wyrafinowanymi metodami walki z pyłami. Godne podziwu. Wcześniej akcja wymiany pieców prowadzona z takim rozmachem w tak KRÓTKIM czasie.. Codzienne apele o stosowanie masek anty-smogowych.. Gdyby nie to ciężarne kobiety (!) chyba nie mogłyby w takim mieście spokojnie żyć.. Wszystko to wdrożyliście uświadamiając jednocześnie społeczność! JESTEŚCIE WZOREM DLA EUROPY!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska