https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog wisi nad powiatem wielickim. Kontrole palenisk nic nie dają

Jolanta Białek
Adam Wojnar
Skażenie powietrza we wszystkich gminach powiatu wielickiego jest wręcz dramatyczne. W ostatnim czasie dane z pyłomierzy są jeszcze gorsze niż poprzedniej zimy. Tymczasem kontrole pieców (jesli są) niewiele dają, a na szybszą wymianę kopcących palenisk brakuje pieniędzy.

W większości miejscowości powiatu wielickiego pyłomierze pokazują ostatnio takie skażenie powietrza, że najlepiej byłoby nie wychodzić z domu i nie otwierać okien. Normy smogowe są wciąż drastycznie przekraczane, często nawet o ponad 1000 proc., zarówno pyłu PM10 jak i PM2,5.

Wieliczka i Niepołomice: ponad 200 wezwań od września

Dane statystyczne pokazują, że miejscy strażnicy zaglądają do domowych palenisk często. Zazwyczaj po zgłoszeniach od mieszkańców, że z danych kominów wydobywa się dym, który zatruwa okolicę. W gminie Wieliczka było w tym sezonie grzewczym - do wczoraj - 140 takich kontroli, a w gminie Niepołomice - niemal 90.

Sprawdzanie kopcących pieców daje jednak znikomeefekty. - Skierowaliśmy do sądu 6 wniosków o ukaranie właścicieli domów, w pozostałych przypadkach kontrole nie wykazały, by spalono zabronione odpady - mówi Kazimierz Hankus, komendant wielickiej Straży Miejskiej. Zaznacza , że ostatnio ukarano również mandatami 9 właścicieli budynków, którzy palili na swych posesjach zabronione materiały (m.in. lakierowane meble).

Niepołomicka Straż Miejska skierowała do sądu jeden wniosek. Dotyczy on budynku, w którym pobrano z paleniska próbkę popiołu do analizy laboratoryjnej . Niepołomiccy strażnicy dysponują od niedawna również fachowym czujnikiem do badania wilgotności drewna, na razie nie był on jeszcze używany (wielicka Straż Miejska nie dysponuje takimi urządzeniami, ale ma je otrzymać w najbliższych tygodniach).

Rzeczywistość nie pozwala na optymistyczne prognozy w walce ze smogiem. „Dusimy się. I żadne telefony na Straż Miejską, ani żadne aplikacje Łap Smoga na to nie pomogą. Po raz kolejny zgłosiłem kopcący komin. Pan ze Straży, gdy usłyszał, gdzie to się dzieje, to sam mi podpowiedział numer domu. (…). Powiedział również, że tam nie pojadą, bo byli już kilka razy i pomimo że z komina się dymi tak, że śmierdzi na całej ulicy, wszystko jest w porządku. Jest papier na dobry węgiel, jest suche drewno. Pytam, co można z tym zrobić. „Czekać do 2023 r., wtedy wejdzie uchwała antysmogowa i ci państwo będą musieli wymienić stary piec. (…). Czyli - Straż Miejska u nich była, kontrolowała, kopcą i mogą zgodnie z prawem kopcić do 2023 roku” - tak opisał sytuację jeden z mieszkańców na profilu „Niepołomice Śródmieście”.

Gdów, Kłaj, Biskupice: kontrole pieców tylko okazjonalne

W tym sezonie grzewczym do Urzędu Gminy w Gdowie wpłynęło kilkanaście zgłoszeń o podejrzeniu spalania zabronionych odpadów.

- W związku z długotrwałą nieobecnością w pracy ekodoradcy (poprzedniej zimy to on prowadził kontrole pieców - red.) jego obowiązki wykonują inni pracownicy urzędu. Trzy osoby uczestniczyły w szkoleniu dotyczącym pobierania próbek popiołu . Pracownicy otrzymali już certyfikaty, uprawniające do prowadzenia kontroli. Rozpoczną się one w najbliższych dniach - informuje Maciej Gibała z UG w Gdowie. Dodaje, że piece będą sprawdzane nie tylko po zgłoszeniach, ale wyrywkowo także w innych budynkach.

Wójt Kłaja Zbigniew Strączek powiedział nam, że w tej gminie sprawdzanie palenisk jest prowadzone po interwencjach od mieszkańców, że z danych kominów wydobywa się „brudny” dym. Zaraz dodał jednak, że takich kontroli właściwie nie ma, bo Kłajowi brakuje do tego narzędzi. - Strażników miejskich nie mamy, a urzędnicy nie mają uprawnień, by sprawdzać paleniska - twierdzi wójt Strączek.

Z gminy Biskupice płyną informacje, że piece są sprawdzane, jednak bez konkretów (ile kontroli, co stwierdzono itp.), o które pytaliśmy. - Pracownicy Urzędu Gminy przy udziale policji prowadzą kontrole systemowe i interwencyjne. Sprawdzany jest rodzaj używanego opału, stan i rodzaj kotła oraz czy w piecu nie spalane są śmieci - podaje Daniela Orłowska z UG Biskupice.

Wymiana kopciuchów w pięciu gminach

Wieliczka. Z programów unijnych wymieniono 450 palenisk, a w 2019 r. projekt ma objąć kolejne 284 domy. Trwa też likwidacja starych pieców (ok.40) z dotacją z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. - W 2019 roku wystąpimy z wnioskiem o środki na wymianę kotłów z programów unijnych na lata 2020-2021. Będziemy też zachęcać mieszkańców do udziału w rządowym programie „Czyste Powietrze” - mówi Magdalena Golonka z wielickiego magistratu.

Niepołomice. Na wymianę pieców z pomocą UE podpisano 229 umów z mieszkańcami; 160 projektów z tej puli już zrealizowano. Niepołomice złożyły teraz wniosek o dotację na likwidację kolejnych 160 kotłów (wniosków o to jest 240).

Gdów. Do końca 2019 r. będzie wymienionych ok. 300 pieców. Gmina stara się o dotację na wymianę 250 kolejnych.

Kłaj. Wymieniono 73 piece (docelowo projekt obejmie 120 domów). Trwają starania o pieniądze na likwidację nastepnych 200 kopciuchów.

Biskupice. Unijny program przewiduje wymianę 104 starych pieców, na razie zlikwidowano 57. Urzędnicy pracują nad kolejnym wnioskiem o dofinansowanie.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze

Komentarze 43

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maria
ale w Gminie Wieliczka nic nie robią w likwidacji smogu, jestem zainteresowana wymianą ogrzewania na gazowe, coś tam jakąś ankietkę wypełniłam i cisza ,ponoć nie ma kasy na dotacje ,ewentualnie jakieś dofinansowanie też nie działa ,także dalej kopcimy węglem ,żaden z urzędników tym się nie interesuje ,nie rozumiem tylko po co w gazetach poruszają taki temat ,że coś niby się robi??
a
abaqus
Samochody jeżdżą przez CAŁY ROK, a smog jest jakoś dziwnym trafem w okresie grzewczym. Cóż za przypadek!
s
sebastian
wyłączcie samochody i p0rzestancie pierdzielić o weglu to juz jest nudne
a kto wymienia kotły na gaz a no bogaci albo średniozamożni bo biedny nie ma na nowe
s
seba
a ty zgaś światło
U
UWAŻAJ!
Ciągle cię ktoś śledzi.....
D
Dog
Bus z Chobotu do Niepołomic kosztuje 3 zł a MPK 4 zł jeszcze dotowane tyle .MPK najwięcej zabiera ludzi w godzinach szczytowych to znaczy na 6 i 7 do pracy i z pracy 14i 15 popołudniówki tu właśnie busy miały największy zysk linia trans-bus zbankrutowała mam stare rozkłady jazdy na komórce zdjęcia mogę udowodnić że co 20 minut jeździł Trans Bus lub Mat bus jak nie było MPK A jeśli chodzi o jupitery ostatnio zawodnicy Ekstraklasy proponowali by mecze odbywały się za dnia bo jest wyższa temperatura Jeśli na jupitery dał PZPN gmina się nie dołożyła to sorry ale transport publiczny w gminie Niepołomice jest jak za komuny ile busów jedzie i co ile minut do tej słynnej strefy przemysłowej w Niepołomicach. Dlatego ludzie jeżdżą rowerami bo czekać godzinę po pracy na autobus to porażka A jak szef każe zostać pół godziny dłużej tak już Z popołudniówki tylko na piechotę ze strefy do Chobot 20 km nie piszę po to żeby krytykować tylko żeby się to zmieniło. Jaki jest powrót z Nowej Huty by dojechać do Zabierzowa Bocheńskiego Chobot
k
konradka
ja to już rok temu miałam dość opieszałości ze strony "władzy" (choć nie chcę zagłębiać się w politykę) i nakupowałam wiele roślin plus kazałam wstawić do wszystkich okien specjalne ramki filtrujące z firmy fakro. I nie straszny mi smog. Mam też maskę antysmogową, ale nie mogę się do niej przekonać i leży w kącie
a
andy_wieliczka
adanie probki kosztuje ok 1 tys zl .
W przypadku ggdyby probka nie wykazala cos zlego to placi ...kto ?
My ,placimy z budzetu Wieliczki
No to sobie popieraj .U mnie nie ma sprawy ...
a
andy_wieliczka
Polska energetyka opiera sie na weglu .
Gaz jest drogi i stacje tloczqce gaz nie sa z gumy .
Wszystkich klientow nie obsluza .
A w razie awarii stacji w zimie cale miasto stanie w obliczu katastrofy ekologicznej .
Dotyczy to wlasnie Wieliczki i ew mozliwych szkod gorniczych .Zniszczenie w zimie odcinka gazowego to dramat dla mieszkancow .
Ewakuujesz ich przy np minus 10 C
h
hrabia_wonski
Straz Miejska traktowna jest przez wladze jako srodek nacisku na spoleczenstwo .
Wladza ekonomicznie niszczy spoleczenstwo ale robi wszystko ,aby kto inny byl inny .
Straz Miejska doskonale wie ,ze niewiele da sie zrobic ,ale gania po domach - u mnie byli juz 9 razy ,bo sasiedzi tak sobie zycza - bo jej polecenia daja .
Jaki jest sens bezproduktywnego wysylania straznikow mskoro problem palenia smieci jest marginalny ?
Jaki jest sens wymiany kotla co na gazowy ,skoro wiekszosc ciepla ucieka przez sciany czy okna ?
To jest wlasnie wladza ,na ktora glosowalismy w wyborach .
Dla siebie przywileje i olbrzymia kasa, a spoleczenstwo niech placi ..
r
rycho
w krakowie wszystkie korytarze powietrzne zostaly zabudowane hipermarketami majchrowski na to wyrazil zgodę teraz próbuje winę zwalic na samochody i węgiel TO JEST CHAMSTWO
a
andy_wieliczka
Popatrzmy na to inaczej .
Mamy najdrozszy gaz w Europie .Cos kolo 330 USD/1000m3 (Niemcy maja 260 USD...)
Dyrektorzy PGNiG zarabiaja po 1,5 mln zl /rocznie .
Czy ta dobra wladza (kazda ) przestanie nas robic w bambuko ?
W UE powstalo pojecie tzw ubustwa energetycznego .
jest to czesc wynagrodzenia przeznaczona na energiie .W krajach UE jest to 5-7 % .
U nas 22 -24 %.
Wiec niech politycy przestana z nas robic durniow a Straz Miejska z siebie wariata .
Ludzie pala staledrozejacymweglem
by spelnic norme kotla tzw 5 generacji nalezy spalac wegiel najwyzszej jakosci .
Oczywiscie ceny tego wegla gwaltownie poszly w gore .jest okazja ..
Kotly 5 genercji z zalozenia maja niska tempspalin .A spaliny skraplaja sie w kominie i tzw krezol przechodzi przez zaprawe z cegiel .
NIECH MNIE WLADZA W PRZYSLOWIONEGO "WAŁA" NIE ROBI.
OBNIZYC PENSJE POLITYKOM I DYREKTOROM !
WARIATA ZNALEZLI I MYSLA ,ZE MOGA NAS OSZUKIWAC!
M
Mieszkaniec
Działania lokalnej władzy i straży miejskiej to pozoranctwo. Ludzie palą po dokonaniu typowej segregacji na palne i nie palne. Jak straż miejska może kogoś złapać jak interwencję po zgłoszeniu o spalaniu śmieci mówią że już jest po godzinach pracy i może w następne dni podejmą interwencję. Tylko zakaz spalania paliw stałych coś zmieni. Cała reszta to porozrowanie działań.
M
Mam KWI.
KRA-Kraków-Anomalia
W
Wrrr
Zdjęcie pokazuje idealnie jak tworzy się smog. A poza tym czemu winicie straż burmistrza itd.kto tym syfem pali sąsiedzi bezmyślni głupi myślący że są cwansi bo pół darmo opala. A sami potem leczą się i robią wielkie oczy skąd u nich tyle chorób.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska