To właśnie ten stwór jest główną atrakcją grybowskiej warowni. Ma kilka metrów długości, owinął się wokół jednej z baszt. Zbudowano go z niemal trzech tysięcy ręcznie kutych łusek ze stali.
- Odtwarzamy pewną historię, która wydarzyła się siedemset lat temu na naszych ziemiach sądeckich. Niespodziewanie, po 23 latach budowy zamku okazało się, że miejsce to zyskało, prócz charakteru historycznego, który jest motywem przewodnim - smoka, takiego niewinnego Grynbossa. Został on stworzony przez mojego przyjaciela, metaloplastyka oraz przeze mnie – opowiada nam kasztelan Krzysztof .
Jak dowiadujemy się od naszego rozmówcy, wspomniany smok wywołał wielkie poruszenie.
- Grynboss wywołał dużą konsternację, przykuł uwagę w Internecie. Oczywiście pojawiły się głosy, że „taki blaszany smok w takim pięknym historycznym budynku?” Przemilczeliśmy to narzekanie i w tej chwili smoków w Starej Baśni jest ponad dwieście – puszcza oko Broński.
Działania te szybko przerodziły się (mowa o 2022 roku) w program ogólnopolski, lekcję historyczną nieraz traktowaną jako terapię pt. „W krainie smoka Grynbossa”.
- On zieje ogniem, buczy, za chwilę będzie latał… Dzieci rozwiązują quizy historyczne, mierzą wieżę łokciami byle tylko w danym dniu odgadnąć hasło do wybudzenia smoka. To właśnie w tamtym roku postanowiłem, że wypromujemy na całą Polskę smoka Grynbossa, który stanie się czołową atrakcją Grybowa i nie tylko. Jego popularność jest bardzo wielka - zauważa kasztelan.
Jak dodaje, wszystko co otacza zamkowych gości, oparte jest na historii i naturze.
- Przywiązujemy wielką wagę do tego, by każdy detal do siebie pasował. Wiadomo jednak, że nie jesteśmy w stanie wiernie odtworzyć zamku sprzed tysiąca lat, ale traktujemy to jako materiał historyczny, który pobudzi, zainspiruje dzieci do nauki historii, do edukacji poprzez zabawę – mówi Broński.
Parowóz przed dworcem PKP od 1987 roku jest jednym z najbardziej znanych miejskich pomników

- Białowodzka Góra nad Dunajcem super pomysł na jesienną wędrówkę bez tłumów na szlaku
- Oto znane kobiety miliardera. Patrycja Tuchlińska, Beata Pruska czy Laura Michnowicz
- Katarzyna Zielińska uwielbia rośliny. W mieszkaniu stworzyła namiastkę dżungli
- Kuchnie świata na Sądecczyźnie. Co i gdzie można zjeść?
- Jest światowej sławy modelką. Pochodzi z małej sądeckiej wsi
- Wielkie otwarcie sezonu motocyklowego. W wydarzeniu wzięły udział setki osób