Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smok Pisarz albo Smoczyca Przekupka. W Krakowie powstaje szlak śladem miniaturowych rzeźb

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Otwarcie smoczego szlaku mogłoby nastąpić w czasie tradycyjnej Parady Smoków - proponują inicjatorzy projektu.
Otwarcie smoczego szlaku mogłoby nastąpić w czasie tradycyjnej Parady Smoków - proponują inicjatorzy projektu. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Smok Emausowy, Smok-Robot na ul. Lema, Smoczyca Przekupka przy placu Na Stawach – to niektóre z pomysłów na miniaturowe rzeźby, które mogłyby stanąć w kilkudziesięciu lokalizacjach Krakowa w ramach zwycięskich projektów tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Zdaniem ich autorów, tworzące smoczy szlak figurki będą „łącznikiem spajającym różnorakie obiekty i lokalizacje w jedną, niezwykłą całość”.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

od 16 lat

Trudno nie skojarzyć pomysłu umieszczenia rzeźb smoków z charakterystycznymi dla Wrocławia krasnalami. Od porównania nie odżegnują się sami inicjatorzy projektu „Smoczy szlak na wzór wrocławskich krasnali – smok co krok”, który w tegorocznym Budżecie Obywatelskim zwyciężył w dwóch dzielnicach – na Zwierzyńcu i Grzegórzkach. W jego ramach w danej dzielnicy miasta ma się pojawić przynajmniej 10 miniaturowych rzeźb nawiązujących wyglądem do swojej lokalizacji. Jak podkreśla pomysłodawczyni projektu, figurki mogłyby stanowić dopełnienie dla mniej i bardziej znanych atrakcji Krakowa oraz stać się nieoczywistymi przewodnikami po mieście.

Wrocław ma krasnale, ale my idziemy krok dalej – chcemy, żeby rzeźby smoków miały nie tylko ciekawą lokalizację, ale także atrybuty nawiązujące do miejsca i pełniły funkcję edukacyjną. Dlatego każdy z nich będzie miał swój kod QR, dzięki któremu będzie można przeczytać o miejscu, w którym się znajduje, i związanych z nim ciekawostkach, historii czy tradycji

– mówi Anna Jakubiak, która stoi za tym projektem.

To nie pierwszy zwycięski projekt jej autorstwa - w poprzedniej edycji pomysł utworzenia smoczego szlaku zwyciężył w Podgórzu i Krowodrzy. Mimo wstępnych rozmów z przedstawicielami urzędu miasta na razie jednak nie udało się ustalić szczegółów realizacji zadania. Teraz, gdy projekt zyskał poparcie mieszkańców w kolejnych dzielnicach, autorzy liczą na stworzenie dla szlaku spójnej strategii.

Moim zamysłem jest stworzenie jednolitej trasy, która wychodzi ze Starego Miasta i prowadzi w różne dzielnice – do Podgórza, na Zwierzyniec czy Grzegórzki - tłumaczy Anna Jakubiak. - W ten sposób smoczy szlak może poprowadzić z centrum do miejsc, które są ciekawe, ale nie oczywiste, i odkryć je przed zwiedzającymi.

Natomiast w ścisłym centrum Krakowa smoki mogą pojawić się za sprawą bliźniaczego projektu – „Wrocław ma krasnale, a krakowskie Stare Miasto… Smoki”, który również zwyciężył w ostatniej edycji BO. Jego pomysłodawcą jest radny miasta Witold Górny.

O szczegółach powstającego w Krakowie smoczego szlaku pomysłodawcy projektów będą rozmawiać z przedstawicielami magistratu na początku 2022 roku. Wiadomo już jednak, że rzeźby nie mogą pojawić się na obszarze wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a ostateczna forma i lokalizacja rzeźb na terenach wpisanych do rejestru zabytków wymaga uzyskania akceptacji Plastyka Miasta i pozwolenia Miejskiego Konserwatora zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska