https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Smuga cienia" w cyklu "To wszystko warto zobaczyć" 19 lutego w Muzeum Manggha w Krakowie

Paweł Gzyl
"Smuga cienia"
"Smuga cienia" Materiały prasowe
Kino Pod Baranami zaprasza na trzecie spotkanie cyklu "To wszystko warto zobaczyć", poświęconego filmom Andrzeja Wajdy. Pokazy dzieł reżysera odbywają się w sali widowiskowej Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i towarzyszą wystawie o życiu i twórczości artysty "To wszystko da się zrealizować". Podczas najbliższego spotkania, które odbędzie 19 lutego o godz. 18 wyświetlony zostanie film "Smuga cienia", będący ekranizacją powieści Josepha Conrada. Bilety 25 zł.

Młody oficer brytyjskiej marynarki handlowej, Conrad (Marek Kondrat), zostaje skierowany przez brytyjskiego konsula do Bangkoku, gdzie po raz pierwszy obejmuje dowództwo statku handlowego. Pochodzący z Polski kapitan ma przeprowadzić do Singapuru trójmasztowy bark Otago, którego poprzedni kapitan niespodziewanie zmarł na morzu.

Okazuje się, że statek jest zaniedbany, a załoga niezdyscyplinowana. Jedynym doświadczonym marynarzem na pokładzie jest niechętny nowemu kapitanowi oficer Burns, lecz jeszcze przed wyruszeniem w rejs zapada na cholerę. Ulegając jego prośbom Conrad zabiera go w rejs. Wkrótce na statku wybucha epidemia.

"Smuga cienia" to opowieść o dojrzewaniu młodego oficera marynarki handlowej, który nieoczekiwanie obejmuje dowództwo statku. Wajda uwydatnia autobiografizm historii opartej na własnych przeżyciach Josepha Conrada i ukazuje trudne doświadczenia Polaka na obczyźnie. W rolę niedoświadczonego kapitana wciela się Marek Kondrat.

Film wiernie oddaje treść literackiego pierwowzoru - jak wyjaśniał reżyser w rozmowie z Wandą Wertenstein, "opowiadanie Conrada jest tak krystaliczne, tak zwięzłe, tak doskonałe samo w sobie, że nie przyjmuje żadnych przeszczepów. Wszystko, co dodane, było sztuczne i niepotrzebne. W rezultacie na ekranie jest tylko Conradowska "Smuga cienia", ale za to in extenso".

Prelekcję przed seansem w środę 19 lutego o godz. 18 wygłosi Anita Piotrowska, krytyczka filmowa i publicystka „Tygodnika Powszechnego”.

Wystawa "To wszystko warto zrealizować" powstała z okazji 30-lecia Muzeum Manggha jako hołd dla jego fundatorów – Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz-Wajdy. Ekspozycja opowiada o życiu i wspólnych pasjach małżeństwa. To nie tylko historia ich owocnej współpracy teatralnej, filmowej i społecznej, ale również świadectwo miłości artystów do Japonii i sztuki tego kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska