Młody oficer brytyjskiej marynarki handlowej, Conrad (Marek Kondrat), zostaje skierowany przez brytyjskiego konsula do Bangkoku, gdzie po raz pierwszy obejmuje dowództwo statku handlowego. Pochodzący z Polski kapitan ma przeprowadzić do Singapuru trójmasztowy bark Otago, którego poprzedni kapitan niespodziewanie zmarł na morzu.
Okazuje się, że statek jest zaniedbany, a załoga niezdyscyplinowana. Jedynym doświadczonym marynarzem na pokładzie jest niechętny nowemu kapitanowi oficer Burns, lecz jeszcze przed wyruszeniem w rejs zapada na cholerę. Ulegając jego prośbom Conrad zabiera go w rejs. Wkrótce na statku wybucha epidemia.
"Smuga cienia" to opowieść o dojrzewaniu młodego oficera marynarki handlowej, który nieoczekiwanie obejmuje dowództwo statku. Wajda uwydatnia autobiografizm historii opartej na własnych przeżyciach Josepha Conrada i ukazuje trudne doświadczenia Polaka na obczyźnie. W rolę niedoświadczonego kapitana wciela się Marek Kondrat.
Film wiernie oddaje treść literackiego pierwowzoru - jak wyjaśniał reżyser w rozmowie z Wandą Wertenstein, "opowiadanie Conrada jest tak krystaliczne, tak zwięzłe, tak doskonałe samo w sobie, że nie przyjmuje żadnych przeszczepów. Wszystko, co dodane, było sztuczne i niepotrzebne. W rezultacie na ekranie jest tylko Conradowska "Smuga cienia", ale za to in extenso".
Prelekcję przed seansem w środę 19 lutego o godz. 18 wygłosi Anita Piotrowska, krytyczka filmowa i publicystka „Tygodnika Powszechnego”.
Wystawa "To wszystko warto zrealizować" powstała z okazji 30-lecia Muzeum Manggha jako hołd dla jego fundatorów – Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz-Wajdy. Ekspozycja opowiada o życiu i wspólnych pasjach małżeństwa. To nie tylko historia ich owocnej współpracy teatralnej, filmowej i społecznej, ale również świadectwo miłości artystów do Japonii i sztuki tego kraju.
