Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sokół wędrowny zakłada gniazda w Tatrach. TPN zamyka Kościelec dla wspinaczy

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Sokół wędrowny w Tatrach
Sokół wędrowny w Tatrach Piotr Krzan/TPN
Tatrzański Park Narodowy zamyka Kościelec w Tatrach. Chodzi o drogi taternickie i linie zjazdowe dla narciarzy ekstremalnych. Wszystko w trosce o sokoła wędrownego.

- Sokoły wędrowne zakładają gniazda! Z ich powodu, jak co roku, wprowadzamy ograniczenia dla taterników i narciarzy ekstremalnych. Od 18 marca do 15 lipca 2024 zamknięte będą drogi wspinaczkowe i linie zjazdowe udostępnione dla narciarstwa ekstremalnego w dwóch rejonach – informują przyrodnicy.

Od poniedziałku zamknięta zostanie wschodnia ściana Kościelca - od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego. Ludzie nie powinno być także w obszarze Kazalnicy i Galerii Cubryńskiej: Żleb Krygowskiego - Mały Kocioł Mięguszowiecki - Niżnia Galeria Cubryńska - Cubryńska Kopka – z Cubryńskiej Kopki ściany opadające do Mnichowego Żlebu (łącznie ze Żlebem Szulakiewicza).

- Z kolei północnym ograniczeniem jest wylot Mnichowego Żlebu – podstawa ściany Kazalnicy Liliowej i Kazalnicy Cubryńskiej do Żlebu Krygowskiego – informuje TPN.

Jak wyjaśnia TPN, takie zamknięcie jest potrzebne, bo obecność człowieka w bliskości gniazda sokoła może doprowadzić do tego, że ptak opuści swoje gniazdo porzucając gniazda, czy nawet pisklęta.

Inne ograniczenia dla wędrowców są także rejon Tatr Zachodnich – na szlakach na Grzesia. Wszystko przez cietrzewie i głuszce, które mają w tym okresie tokowiska.

- Apelujemy do turystów, żeby trzymać się wyznaczonych szlaków turystycznych i narciarskich. Już w zeszłym roku zamknęliśmy ten szlak narciarski na Grzesia i dalej na Rakoń i Wyżniej Chochołowskiej. W tym roku ponawiamy akcję. Prosimy, aby przestrzegać przepisu, że wolno w tym rejonie poruszać się od godz. 8 rano do zmierzchu. Pozostały czas zostawmy tatrzańskim zwierzętom - apeluje do turystów Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Ograniczenia dla ruchu występują na szlakach:

  • Polana Chochołowska - Bobrowiecki Żleb - Grześ (znaki żółte)
  • Bobrowiecka Przełęcz - Bobrowiecki Żleb (połączenie ze szlakiem żółtym) - Grześ (znaki niebieskie)
  • Grześ - Długi Upłaz - Rakoń (znaki niebieskie)

Ograniczenia na szlakach w okolicy Grzesia mają potrwać do 15 maja. Przyrodnicy przypominają również, że od 1 marca wrócił zakaz poruszania się na terenie TPN po zmroku.

Akcja ratunkowa po ataku niedźwiedzia w Niżnych Tatrach

Niedźwiedź gonił kobietę, przerażona spadła z dużej wysokośc...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska