Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solidarnościowe piosenki ze stanu wojennego na "Operze nowohuckiej 2.0"

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
„Opera nowohucka 2.0” – to tytuł nowego projektu Marcina „Bzyka” Bąka z krakowskiej grupy Wu-Hae, zrealizowanego z okazji 70-lecia Nowej Huty i 30-lecia obalenia komunizmu w Polsce. Jego koncertowa premiera odbędzie w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – 13 grudnia o godz. 10 w Nowohuckim Centrum Kultury. Wstęp wolny.

W 2009 roku krakowska grupa Wu-Hae opublikowała swój najbardziej znany album – „Opera nowohucka”. Zawierał on nagrania dedykowane powstaniu Nowej Huty w latach 50. – w tym do wierszy Wisławy Szymborskiej i Adama Ważyka. Materiał został wydany w niekonwencjonalny sposób - na komputerowym pendrivie. Teraz „Opera nowohucka” sprzed dekady doczekała się swej kontynuacji.

- Dwa lata temu grałem koncert w Muzeum PRL z okazji rocznicy strajków w 1988 roku. Wykonałem wtedy pochodzącą z tamtego okresu solidarnościową piosenkę „Wiwaty zza kraty”. Tak mi się to spodobało, że wpadłem na pomysł, aby zebrać więcej takich tekstów i stworzyć z nich pełen program koncertu i płyty. Dotarłem do dawnych przywódców związkowych z Nowej Huty – Edwarda Nowaka i Stanisława Handzlika. Oni przekazali mi śpiewnik solidarnościowych piosenek, które powstały podczas ich internowania w stanie wojennym w latach 1981 – 1983 – opowiada Marcin „Bzyk” Bąk z Wu-Hae.

Ponieważ w tym roku ukazała się już nowa płyta Wu-Hae – „Dziki kraj” – lider grupy postanowił, że przygotowywaną na niemal ten sam czas „Operę nowohucką 2.0” będzie firmował on sam swoim imieniem i nazwiskiem. W nagraniach solidarnościowych piosenek sprzed ponad trzech dekad wspomogli go jednak koledzy z zespołu. Oprócz nich „Bzyk” zaprosił do zagrania lub zaśpiewania w powstających piosenkach znanych gości – barda Leszka Wójtowicza, wokalistę zespołu Happysad, Kubę Kawalca czy jazzowego basistę, Antoniego Dębskiego.

- Pod względem muzycznym „Opera nowohucka 2.0” to miks różnych dźwięków. O ile na pierwszej płycie z tego cyklu dominowała industrialna elektronika, tak tym razem mamy więcej akustycznych klimatów. Tak brzmiały bowiem te piosenki w oryginale. Nie chciałem więc przerostu formy nad treścią. Oczywiście nie zabrakło kilku ostrzejszych utworów. W sumie wyszło to lepiej niż się spodziewałem – opowiada „Bzyk”.

Pomysł zrealizowania „Opery nowohuckiej 2.0” wsparło finansowo Miasto Kraków. Dzięki temu lider Wu-Hae miał fundusze na to, żeby stworzyć oryginalną formę, w której muzyka będzie zaprezentowania – aplikacji na smartfona. Ma ona charakter gry miejskiej, której głównym elementem jest mapa Nowej Huty z zaznaczonymi punktami zdarzeń historycznych. Po dojściu do każdego z nich w aplikacji pojawi się możliwość odblokowania specjalnej zawartości. Będą to opisy wydarzeń historycznych z dziejów nowohuckiej solidarności, zdjęcia i filmy wideo z epoki oraz utwory z płyty „Opera Nowohucka 2.0”.

- Publikując te piosenki w formie aplikacji na smartfony, chcemy dotrzeć do młodych odbiorców. Większość z nich nie kupuje już tradycyjnych płyt, tylko słucha muzyki z internetu. Dlatego wpadliśmy po prekursorski na polskim rynku pomysł. Tak kiedyś było z „Operą nowohucką” w 2009 roku, tak jest teraz z jej kontynuacją. Niewykluczone jednak, że w przyszłym roku wydamy ten materiał również na kompakcie - wyjaśnia „Bzyk”.

Na żywo piosenki z płyty „Opery nowohuckiej 2.0” zabrzmią w rocznicę stanu wojennego – 13 grudnia o godz. 10 w Nowohuckim Centrum Kultury. Po występie „Bzyka” z zaproszonymi muzykami, odbędzie się panel dyskusyjny. Do udziału w wydarzeniu zaproszono Stanisława Handzlika, jednego z liderów podziemnej „Solidarności” w regionie, Edwarda Nowaka, współtwórcę struktur związku w kombinacie, Mieczysława Gila, który przewodniczył Komisji Robotniczej Hutników w ówczesnej Hucie Lenina oraz Piotra Fugiela, współorganizatora struktur Federacji Młodzieży Walczącej w Nowej Hucie.

- Będzie to wyjątkowa okazja dla młodych widzów, aby porozmawiać bezpośrednio z ówczesnymi liderami walki z komunizmem i poznać historię Nowej Huty prosto od osób, które w tamtych wydarzeniach nie tylko uczestniczyły, ale również je inicjowały i były w ich centrum – podsumowuje „Bzyk”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska