https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sondaż: Majchrowski faworytem, 30 proc. krakowian nie ma kogo poprzeć [WYKRESY]

Piotr Rąpalski
Maki
Urzędujący prezydent prof. Jacek Majchrowski jest zdecydowanym faworytem do zwycięstwa w listopadowych wyborach prezydenckich w Krakowie. Zagrozić może mu Jarosław Gowin. Nie bez szans na drugą turę jest też kandydat PO. Co znamienne: co trzeci krakowianin nie ma na kogo zagłosować. Krakowianie w wieku 18-34 lat źle oceniają rządy Majchrowskiego. Tak wynika z sondażu, który dla "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego" przeprowadził Regionalny Ośrodek Badania Opinii Publicznej "Dobra Opinia". Czy prezydent Majchrowski wygra jesienne wybory? Wypowiedz się na forum pod artykułem.

Czytaj też:**Kraków chce zmian. Ale znów wybierze Majchrowskiego [KOMENTARZ]**

Urzędujący prezydent prof. Jacek Majchrowski z poparciem ponad 28 proc. mieszkańców jest zdecydowanym faworytem do zwycięstwa w listopadowych wyborach. Zagraża mu tylko Jarosław Gowin z wynikiem prawie 16 proc., za którym stanąć może tworząca się koalicja prawicowych partii. Daleko za tymi dwoma politykami ciągnie się peleton pozostałych kandydatów. Platforma teoretycznie może liczyć na poparcie prawie 12 proc. - tyle zebrali badani w sondażu jej przedstawiciele. Co znamienne: prawie 29 proc. krakowian deklaruje, że nie poparłoby nikogo z obecnej listy nazwisk. To najczęściej osoby młode, w wieku 25-34 lata.

Takie są wyniki sondażu, który dla "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego" przeprowadził Regionalny Ośrodek Badania Opinii Publicznej "Dobra Opinia". Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 500 mieszkańców Krakowa. Badania wykonano pod koniec lipca, kiedy lista potencjalnych kandydatów częściowo różniła się od obecnej giełdy nazwisk. Wynik oddaje jednak nastroje wyborcze w Krakowie. Ankietowani ocenili też rządy obecnego prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Faworyt Majchrowski
Liderem sondażu jest urzędujący prezydent Jacek Majchrowski, z wynikiem 28,3 proc. poparcia. We wcześniejszych sondażach, przeprowadzanych kilka miesięcy temu, poparcie dla niego wynosiło ponad 30 proc. Prezydentowi mogło zaszkodzić forsowanie pomysłu organizacji w Krakowie zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku. Krakowianie w referendum igrzyskom powiedzieli ,,nie". W audycji radiowej prezydent ocenił tę decyzję jako "głupią".

Majchrowski korzysta jednak z premii, na którą może liczyć każdy urzędujący prezydent. Niedawno oddał do użytku halę widowiskową w Czyżynach. Mieszkańcy widzą też, że bliskie ukończenia jest Centrum Kongresowe. Ponadto zapowiedział, że przyszła kadencja nie będzie stała już pod znakiem wielkich inwestycji, ale działań na rzecz poprawy życia mieszkańców. Prezydenta wspiera ponad 2 tys. urzędników wraz z rodzinami oraz elektorat SLD i PSL.

Ale Majchrowskiemu wyrasta mocny przeciwnik. To Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości, banita z Platformy, obecnie lider Polski Razem. W sondażu uzyskał 15,8 proc. poparcia.

Będzie druga tura
Poparcie dla Gowina może być jednak większe, gdyż obecnie prowadzone są rozmowy między Polską Razem, Solidarną Polską i PiS o stworzeniu prawicowej koalicji - Gowin byłby jej wspólnym kandydatem. Z sondażu wynika, że już na starcie mógłby liczyć na poparcie blisko 20 proc. krakowian (zsumowane wskazania na Gowina i Krzysztofa Szczerskiego z PiS). Problem w tym, że politycy spierają się o sposób finansowania kampanii oraz miejsca na wspólnych listach do rady miasta. Z tego m.in. powodu Jarosław Gowin ciągle się waha.

- W badaniu funkcjonowało aż 10 nazwisk, więc głosy się rozpraszają. Jarosław Gowin jeszcze nie ogłosił swojej decyzji. Jego dobry wynik w dużej mierze wynika z powszechnej znajomości tego nazwiska - komentuje Majchrowski. - Mieszkańcy miasta mają w pamięci poglądy Jarosława Gowina na deregulację zawodów np. taksówkarza czy przewodnika miejskiego, na reformę sądownictwa, czy kwestie aborcji i in vitro, ale nic nie wiedzą o jego planach dotyczących zarządzania Krakowem. Do tej pory padła tylko deklaracja o zamykaniu szkół - dodaje.

Majchrowski przyznaje, że dysponuje własnym sondażem, przeprowadzonym "na bardzo dużej grupie respondentów". Ma on pokazywać prawie 40-procentowe poparcie dla urzędującego prezydenta.

Tak czy inaczej: druga tura głosowania jest niemal pewna. I jeśli Gowin wystartuje, to Majchrowski w decydującej rozgrywce zmierzy się właśnie z nim. I ostateczny wynik będzie zależał w dużej mierze od tego, czy Gowinowi uda się zmobilizować młody elektorat.

Na Majchrowskiego chcą bowiem głosować głównie krakowianie powyżej 65. roku życia (31,7 proc. spośród popierających Majchrowskiego) i w przedziale wiekowym 55-64 lat (23,5 proc.). W tej drugiej kategorii elektorat ma też Gowin (24,7 proc.), ale lider Polski Razem cieszy się większym niż prezydent uznaniem wśród młodszych wyborców. Aż 23,5 proc. osób popierających Gowina to osoby w wieku 35-44 lata. Do zagospodarowania pozostaje grupa wiekowa 18-34. Majchrowski i Gowin mają wśród młodych krakowian podobne poparcie (ok. 20 proc.), ale ok. 44 proc. najmłodszych wyborców nie chce głosować na żadnego z nich. Jest kogo przekonywać.

Płeć i wykształcenie nie różnicują znacząco elektoratów Majchrowskiego i Gowina. Majchrowskiego popiera 46,2 proc. mężczyzn, 53,8 proc. kobiet. Gowina - 51,9 proc. mężczyzn, kobiet - 48,1 proc. Obaj politycy największe poparcie mają wśród osób ze średnim wykształceniem.

PO teoretycznie trzecia
Trzeci w naszym sondażu jest były prezydent Krakowa i poseł PO Józef Lassota, z wynikiem 7,8 proc. W lipcu był jeszcze murowanym faworytem do zwycięstwa prawyborów w Platformie, które miały wyłonić kandydata tej partii na prezydenta. Poseł najpierw wyraził zgodę, ale dzień później wycofał się. Oficjalnie: z powodów zdrowotnych.

Lassota dawał Platformie realną nadzieję na nawiązanie walki z Majchrowskim. Po Lassocie ostatnią deską ratunku miał być przewodniczący sejmiku województwa Kazimierz Barczyk, ale i on się nie zdecydował.

Na placu boju pozostały tylko dwie radne miejskie PO: Małgorzata Jantos i Marta Patena. W naszym sondażu zajęły to samo 6. miejsce z wynikami 2 proc. poparcia. Jantos jednak już zrezygnowała ze startu. O prezydenturę z ramienia PO walczyć będzie więc Marta Patena.

- Sumując wynik sondażu dla wszystkich przedstawicieli PO jesteśmy trzecią siłą. Nie jest źle. W roku 2002 w sondażach prof. Majchrowski też nie wypadał najlepiej, a wygrał - mówi Marta Patena. Wszyscy kandydaci PO zebrali w sondażu 11,8 proc. Niewiele mniej niż Gowin. Czy Patena jest w stanie zgromadzić takie poparcie? - Uważam, że zasłużona i doświadczona radna ma realną szansę powalczyć w wyborach. Od dawna pracuje dla mieszkańców i miasta. I widać efekty tej pracy. Poza tym jest jedyną kobietą wśród kandydatów. To atut - uważa Grzegorz Lipiec, szef PO w Małopolsce.

Długi peleton
Czwarty w sondażu jest poseł Łukasz Gibała z wynikiem 4,9 proc. Odszedł z Twojego Ruchu Janusza Palikota, aby startować jako kandydat niezależny. Liczył co prawda na poparcie swojej byłej partii, ale ta szykuje się do wystawienia w wyborach filozofa, prof. Jana Hartmana. Jego nazwisko pojawiło się już po przeprowadzeniu sondażu.

Gibała z wyniku jest zadowolony. - Lassota wypadł z gry, więc jestem trzeci po byłym ministrze i urzędującym prezydencie - mówi Gibała. - Moje aspiracje są jednak większe. Chcę wejść do drugiej tury głosowania. Mam szansę pozyskać głosy z tych 28 proc. krakowian, którzy nie chcą głosować na żadnego kandydata. Przekonam część z nich, by głosowali na mnie - deklaruje. Gibała liczy też, że Gowin nie zdecyduje się na start. - Wtedy moje szanse jeszcze bardziej wzrosną - uważa.

Tuż za nim uplasował się poseł PiS prof. Krzysztof Szczerski z wynikiem 4,5 proc. Typowany był na kandydata, po tym jak najmocniejszy polityk PiS w mieście Andrzej Duda (uzyskał dobry wynik w wyborach prezydenckich w 2010 roku), został europosłem.

Szczerski jednak kandydować już nie chce. Liczy na zwycięstwo PiS w wyborach parlamentarnych za rok. Ma po nich zostać jednym z ministrów.

PiS, jeśli Gowin nie wystartuje jako kandydat prawicowej koalicji, będzie miał ten sam problem jak Platforma. Posłowie PiS jak Andrzej Adamczyk, Barbara Bubula czy Ryszard Terlecki startować nie chcą. Pozostają radni. Nieoficjalnie na kandydata typuje się wiceprzewodniczącego rady miasta Józefa Pilcha. Trudno spodziewać się, by zebrał większe poparcie niż Szczerski.
- Z sondażu wynika, że liczą się tak naprawdę tylko Gowin i Majchrowski. Dlatego zależy nam, by koalicja prawicy powstała - komentuje Ryszard Terlecki, poseł PiS.

Jeśli jednak Gowin zmierzy się w drugiej turze z Majchrowskim, PO może poprzeć urzędującego prezydenta. Trudno bowiem spodziewać się, by wezwała do głosowania na człowieka, który opuścił jej szeregi. Do podobnej sytuacji doszło w 2010 r. Andrzej Duda wezwał wtedy do niepopierania kandydata Platformy, Stanisława Kracika.

- Nie boimy się, że PO poprze Majchrowskiego. Ta partia jest w rozsypce, nie potrafi zmobilizować się do wystawienia mocnego zawodnika, więc wątpię, by zmobilizowała się przeciwko naszemu kandydatowi - mówi Terlecki.

Stosunkowo dobry wynik zanotował Tomasz Leśniak z komitetu Kraków Przeciw Igrzyskom - 3,5 proc. Młody doktorant socjologii wypłynął na protestach przeciwko organizacji olimpiady w mieście. Jednoczy ruchy miejskie, ale przyznaje, że nie liczy na zwycięstwo w wyborach prezydenckich. - Najważniejsze są miejsca w radzie miasta. Mój wynik cieszy, bo nie stoi za nami wielka partia i duże pieniądze na kampanię, której zresztą jeszcze nie rozpoczęliśmy - komentuje Leśniak. - Mam większe poparcie niż osoby dziś działające w radzie miasta - dodaje.

Mówi m.in. o Sławomirze Ptaszkiewiczu. Na przedsiębiorcę, radnego niezależnego, byłego członka PO, chce głosować zaledwie 1,6 proc. krakowian. Mimo że jego plakaty wiszą w mieście od miesięcy. Ptaszkiewicz próbuje zdobyć poparcie aktywistów miejskich i młodych ludzi niezadowolonych z rządów Majchrowskiego. Celuje w ten sam elektorat co Gibała i Leśniak. - Spodziewałem się niskiego wyniku, bo ciągle jestem mało rozpoznawalny. Liczę na zdobycie wyborców, w tym z grupy niezdecydowanych, gdy przedstawię program i swoje kompetencje w zarządzaniu - mówi Ptaszkiewicz.

Listę zamyka Mirosław Gilarski. Typowany przez Solidarną Polskę, jako "wariant awaryjny" w przypadku rezygnacji Gowina. - Moje nazwisko pojawiło się najpóźniej, może dlatego taki wynik. Do wyborów jest jeszcze trochę czasu, więc może być tylko lepiej - mówi Gilarski. - Liczę jednak na to, że prawicy uda się znaleźć wspólnego kandydata.

Młodzi chcą zmian
Podczas badania ankieterzy poprosili też krakowian o ocenę rządów Jacka Majchrowskiego. Posługiwali się szkolną skalą od 1 (ocena zdecydowanie negatywna) do 6 (zdecydowanie pozytywna). Najczęściej prezydentowi wystawiano ocenę "4" (25,8 proc.) i "3" (24,6 proc.).

Najgorzej prezydenta oceniają osoby w wieku 25-34 lata. "6" nie wystawił mu też żaden z pytanych w wieku 18-24 lata. Najlepiej Majchrowski wypada w oczach osób w wieku powyżej 65 lat i w przedziale wiekowym 55-64 lata.

- Dla młodości charakterystyczne jest to, że chce wszystko zmieniać na lepsze szybko i bez żadnych kompromisów. Trudno też wymagać od osób, które mają niewiele ponad 20 lat, żeby mogły ocenić jak bardzo zmienił się Kraków przez 12 lat - komentuje Majchrowski. - Z mojego sondażu wynika, że w najmłodszej grupie wiekowej do 25 lat i tak popiera mnie ponad 30 proc. wyborców - kwituje.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Do tego czasu układ sił może się jeszcze zmienić. Choć trudno spodziewać się, by pojawił się nowy kandydat, który przekona ponad 30 proc. krakowian, którzy nie mają na kogo głosować.

Komentarze 50

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maria
Należy z całą mocą przekonać liczne grono emerytów do czynnej dziełalności na rzecz poprawienia warunkow życia ,leczenia i dostępu do poprawienia sytuacji życiowej emerytów z emeryturą 800 zł -to się teraz już nie daje żyć.Nie przypadek -że odbierają sobie życie-i niech nie manią,że chcieli iść do nieba-po samobójstwie?
M
Maria
Szanowny Panie Gowin,prezydentem Krakowa napewno pan nie bedzie,Podkładać osobę -kobietkę z pana parti też nie uda się wkręcić,do Parlamentu -dla pan daleka droga.Pozdrawiam
M
Mieszkańcy Krakowa
Mieszkańcy Krakowa decydują sami. Przyszłość Krakowa: DACH NAD GŁOWĄ dla każdego obywatela miasta, WYKSZTALCENIE w kierunku indywidualnych zdolności OPIEKA ZDROWOTNA bezwarunkowa dla wszystkich/WSZYSTKO ZGODNIE Z KONSTYTUCJĄ/

Program wyborczy Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów oraz kandydata na prezydenta miasta Krakowa Graniwida Sikorskiego.

Programem jest taki rozwój Krakowa który zapewni dobre miejsce do mieszkania jego mieszkańcom. Celem jest społeczny charakter władzy uchwałodawczej i wybór Prezydenta realizującego te cele.
1.Skupienie się na podstawowych potrzebach, takich jak praca, mieszkanie, służba zdrowia, edukacja:
2.Przywrócenie należnej roli Radzie Miasta Krakowa. Każdy projekt Uchwał winien być opiniowany przez Komisję Rady, oraz konsultowany przez czynniki społeczne.
3.Zmiany w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta Krakowa poprzez utworzenie stanowiska Z-cy Prezydenta ds. Polityki Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Mieszkalnictwa i Budownictwa Komunalnego kosztem połączenia stanowisk Z-cy Prezydenta ds. Edukacji i Kultury. Celem jest skupienie zadań i odpowiedzialności w tym zakresie.
4.Domaganie się od władz państwowych urealnienia zaniżonych dotacji i subwencji na zadania zlecone i realizowane przez Miasto.
5.Natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży gruntów znajdujących się w posiadaniu miasta.
6.Prowadzenie polityki społecznej faktycznie przeciwdziałającego bezrobociu, wykluczenia społecznego i bezdomności.
7.Realizowanie polityki mieszkaniowej i zapobiegania bezdomności, zgodnie z propozycjami strony społecznej „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
zatrzymanie eksmisji z kamienic będących od dziesięcioleci własnością
Skarbu Państwa/Miasta i rozbieranych pomiędzy sobą przez najwyższych
urzędników bezprawnie na podstawie podstawianych fałszywych
dokumentów, weryfikacja tych dokumentów i utworzenie Spółdzielni
komunalnych z zastosowaniem istniejącego prawa zasiedzenia i pierwokupu
przez długoletnich mieszkańców. Miasto przejmuje wszystkie pustostany
niezamieszkałe powyżej 20 lat z przeznaczeniem dla młodych rodzin lub
samotnych jako pierwsze mieszkanie mieszkańców Krakowa.
8.Wyeliminowanie patologii powodującej wykluczenie i bezdomność poprzez:
uzdrowienie sytuacji mieszkaniowej dla zasiedziałych obywateli miasta, Budownictwo komunalne na terenach Gminy które pozostały dla zabudowy.
9.Weryfikacja programów i kontrola środków unijnych przeznaczonych na zabezpieczenie mieszkań dla młodych małżeństw na odpowiednich warunkach i dla wszystkich obywateli naszego miasta.
Realizacja tego rozliczana przez społeczne komisje składające się z
profesjonalistów i wszystkich zainteresowanych. Doprowadzenie do
przejrzystości działań publicznych.
10.Wprowadzenie nadzwyczajnych egzaminów państwowych dla obejmowania
odpowiedzialnych stanowisk urzędniczych powiązanych z realną odpowiedzialnością karną za łamanie przepisów prawa.
11.zgodność inwestycji ze środowiskiem - pełna harmonia i balans przemysłu i przyrody.
M
Mieszkańcy Krakowa
12.Realizowanie polityki ochrony środowiska oraz jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie ilości terenów zielonych, parków miejskich, program sadzenia drzew szlachetnych, rozwój parków o charakterze leśnym / Lasek Łęgowski, Lasek Mogilski, Borek Fałęcki, Las na Pasterniku. Pełna ochrona środowiska naturalnego Zakrzówka, Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, ochrona terenów zielonych w Podgórkach Tynieckich i Parku Jerzmanowskiego.
Wykorzystanie i ochrona przyrodnicza wybrzeży Wisły, Dłubni, Białuchy,
Wilgi i Rudawy, zalewów Bagry, Staw Płaszowski i Staw na Dąbiu oraz
terenów zielonych w Śródmieściu i innych dzielnicach Krakowa.
Odwoływanie się do ekspertów uczelni co do zagospodarowania i utrzymania terenów
zielonych / Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, AWF i AGH/.
Zwiększenie ilości ławek umożliwiających odpoczynek.
13.Popieranie kultury oraz bibliotek publicznych jako ośrodków kultury oraz zwiększenie programów informatyzacji oraz pomoc mieszkańcom w opanowaniu Internetu.
14.Zwiększenie programów zdrowotnych realizowanych przez Gminę Kraków.
15.Zwiększenie wpływu na koszty ogrzewania i zanieczyszczenia powietrza poprzez rozwój sieci ciepłowniczej i przejęcie kontroli nad elektrociepłownią Łęg.
16.Od usług, handlu i przemysłu które znajduje się na terenie miasta Krakowa a zwłaszcza z obcym kapitałem odprowadzenie miastu należnego podatku.
17.Likwidacja niskiej emisji dymów z pieców węglowych w Śródmieściu Krakowa, miasto dofinansuje doprowadzenie linii MPC do kamienic i domów. Wystąpienie o fundusze europejskie na ochronę środowiska.
18.Ściąganie inwestorów umożliwiających znalezienie lepszej pracy, tworzenie warunków dla rozwoju biznesu zarówno małego, średniego jak i dużego. Kreowanie przez Gminę nowych miejsc pracy poprzez realizowanie inwestycji.
19.Zorganizowanie sezonowych robót publicznych /sprzątanie miasta, utrzymanie zieleni i nadzorowanie placów zabaw dla dzieci a szczególnie boisk szkolnych/. Wspieranie inicjatywy indywidualnych i zbiorowych mieszkańców co do robót zarobkowych.
20.Przejrzystością inwestycji i udział mieszkańców w projektach porządkiem podziału funduszy wg ważności i potrzeb inwestycji :
udrożnienie Krakowa i budowa parkingów.
21.Więcej konsultacji gminy z mieszkańcami co do planu zagospodarowania Krakowa w terenie. Lepsze przygotowanie placów zabaw dla dzieci i młodzieży.
22.Rozwój komunikacji publicznej i ścieżek rowerowych.
23.Jednolity bilet roczny dla mieszkańców Krakowa komunikacji miejskiej.
24.Remonty chodników i dróg osiedlowych.
25.Przywrócenie w szkołach stołówek.
26.Wnioskowanie o urzędowe wyznaczenie terminu remontu elewacji , szczególnie w śródmieściu i graniczących ze śródmieściem dzielnicach.
27.Opieka nad emerytami, rencistami i osobami niepełnosprawnymi poprzez:
kreowanie dla nich nowych miejsc pracy, zapewnienie udziału w życiu
społecznym i kulturalnym miasta, zapewnienie im lepszej opieki zdrowotnej i
faktycznego dostępu do usług publicznych.
28.Likwidacja Straży Miejskiej i zwiększenie pieszych patroli Policji przez całą dobę.
29.Likwidacja Rad Dzielnic, na to miejsce społeczne komitety osiedlowe.

Pełnomocnik Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów - Graniwid Sikorski e-maile [email protected] Tel. 604-489-954
G
Gość
???
J
Jacek Machlojski
Obecuję wam wszystko. Za wasze i banków pieniądze zbuduję:
- lądowisko dla moich studentów - nie wszystkich stać na bilety tramwajowe :(
- metro, które połączy Kraków z morzem - dla Guły i tej "drugiej", co zapomniałem jej smutnego nazwiska - aby nie "smogowali" autami powietrza !
- kryty stadiom dla Garbarni Kraków na 100 tys widzów - taki uniwersalny, co w ziemie ludziska na łyżwach będą jeździć, a poza meczami załatwię koncerty maradonny, stinka i wielu innych sław, do których trza się będzie dorzucić.
- parkingi ograniczę o połowę - Kraków miastem pedałów !
- ścieżek nabuduję - zaoram aleje "trzech złowieszczów"
- podniosę ceny za tramwaj i autobus - niech ludziska jeżdzą ekologicznie na własnych 2ch kółkach,
- podniosę ceny za parkowanie - niech krakusy nie używają aut, bo po co? niech jadą raz do roku na wieś - tam postawią se auto za darmo !
- zlikwiduję wam piece i rozdam ciepłe skarpety - bo i tak nie stać was na gaz i prąd do ogrzewania.
Kocham was i wasze pieniądze, które pozwalają rozwijać się mojej uczelni. Aj lowju do bólu:)
J
Jacek Machlojski
Obecuję wam wszystko. Za wasze i banków pieniądze zbuduję:
- lądowisko dla moich studentów - nie wszystkich stać na bilety tramwajowe :(
- metro, które połączy Kraków z morzem - dla Guły i tej "drugiej", co zapomniałem jej smutnego nazwiska - aby nie "smogowali" autami powietrza !
- kryty stadiom dla Garbarni Kraków na 100 tys widzów - taki uniwersalny, co w ziemie ludziska na łyżwach będą jeździć, a poza meczami załatwię koncerty maradonny, stinka i wielu innych sław, do których trza się będzie dorzucić.
- parkingi ograniczę o połowę - Kraków miastem pedałów !
- ścieżek nabuduję - zaoram aleje "trzech złowieszczów"
- podniosę ceny za tramwaj i autobus - niech ludziska jeżdzą ekologicznie na własnych 2ch kółkach,
- podniosę ceny za parkowanie - niech krakusy nie używają aut, bo po co? niech jadą raz do roku na wieś - tam postawią se auto za darmo !
- zlikwiduję wam piece i rozdam ciepłe skarpety - bo i tak nie stać was na gaz i prąd do ogrzewania.
Kocham was i wasze pieniądze, które pozwalają rozwijać się mojej uczelni. Aj lowju do bólu:)
G
Grucha
Jestem piękny mądry dobry czysty i entelegentny inaczej (niż majchrowski)
k
kura
kokoko
k
kura
kokoko
k
kura
kokoko
k
kura
kokoko
k
kura
kokoko
k
kura
kokoko
k
kura
kokoko
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska