Remont mostu na rzece Białce, który prowadzi do miejscowości Trybsz w gm. Łapsze Niżne na Spiszu, po raz kolejny rozpala emocje mieszkańców wsi. Stalowa konstrukcja jest bardzo złym stanie technicznym. Ze względu na zły stan techniczny mostu już jakiś czas temu wprowadzony tam został ruch wahadłowy.
Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu podjął decyzję o modernizacji mostu. Wszystko zostało przygotowane, pozyskano środki na sfinansowanie. Wykonawca robót, miał rozpocząć prace rozbiórki mostu już w sierpniu 2021 r. Pojawił się jednak problem z proponowanym objazdem. Ten miał prowadzić m.in. przez Dursztyn, przez by dojechać do Nowego Targu mieszkańcy musieli by nadłożyć ok. 40 kilometrów drogi. Drugi objazd miał prowadzić przez Czarną Górą i dalej przez Białkę Tatrzańską. Ten z kolei wariant jest niebezpieczny zimą. Droga do Czarnej Góry jest bowiem kręta i stroma. Na objazdy nie zgadzali się mieszkańcy Trybsza. Górale zażądali budowy mostu zastępczego - obok starej przeprawy. Tak by na czas prac modernizacyjnych zapewnić im normalny i bezpieczny objazd.
Na budowę mostu tymczasowego nie było środków, a koszty takiej przeprawy Powiatowy Zarząd Dróg oszacowana ok. 4 mln złotych. Z rozwiązaniem patowej sytuacji dla mieszkańców Trybsza przyszedł premier Mateusz Morawiecki, który w październiku 2021 r. zapowiedział, że nieodpłatnie użyczy most na czas realizacji tej inwestycji.
- Władzie gminy Łapsze Niżne przystąpiły do uzyskania stosownej dokumentacji, okres oczekiwania na wydanie pozwoleń została maksymalnie skrócony i przewidujemy, że do 15 lutego 2022 r. wydane zostanie pozwolenie wodnoprawne dla planowanej inwestycji, które będzie podstawą do złożenia wniosku o zgłoszeniu budowy tymczasowego obiektu budowlanego - poinformował wójt gminy Łapsze Niżne, Jakub Jamróz. - Jednocześnie gmina przygotowuje postępowanie przetargowe na wykonanie najazdów i podpór dla mostu tymczasowego. Po wyłonieniu wykonawcy i wykonaniu najazdów, most tymczasowy będzie montowany przez wojsko.
Nie wiadomo jednak czy uda się uzyskać stosowne zgody przed 1 marca 2022 r., kiedy to wykonawca przystąpi do rozbiórki starego mostu. - Może wystąpić sytuacja, iż prace związane z wykonaniem przeprawy zastępczej prowadzone przez gminę, pokryją się z działaniami powiatu, a zatem zaistnieje konieczność korzystania z objazdów wytyczonych przez powiat - mówi wójt Jamróz.
Na razie nie wiadomo jak długo górale mogą być zmuszeni do jazdy objazdami. Nowy most na rzece Białce ma zostać wybudowany do końca 2022 roku.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
