WIDEO: Krótki wywiad
- Tak będzie wyglądał Zakrzówek po zrealizowaniu tam parku. Cały akwen będzie dostępny dla mieszkańców. Na małym zbiorniku będzie plaża i szerokie pomosty na wodzie a na dużym akwenie będzie kawiarnia i piękne miejsce do odpoczynku nad wodą. Budynki zajmą mniej niż 1 proc. powierzchni parku. Będzie bezpiecznie i nadal pięknie. Baseny i plaże będą dostosowane dla osób niepełnosprawnych - tak Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, opisuje, jak będzie wyglądał Zakrzówek w 2021 roku, kiedy zakończą się prace rozpoczęte w te wakacje. Do tego zostały zaprezentowane makiety "nowego" Zakrzówka, które obrazują skalę zmian.
Tymczasem od zeszłego weekendu aktywiści miejscy głośno sprzeciwiają się zmianom w tym urokliwym zakątku miasta. Chodzi m.in. o siatkowanie skał, które w opinii wielu osób jest szpetne, a do tego dewastuje naturalny teren. Urzędnicy tłumaczą się tutaj projektem oraz zapewnieniem bezpieczeństwa.
Druga sprawa, którą podnoszą aktywiści, to lokalizacja plaży i kąpieliska w małym kamieniołomie. Postulują oni, aby zmienić projekt całej inwestycji i plażę zlokalizować w dużym kamieniołomie. Tam, według realizowanego projektu, ma się znaleźć budynek centrum sportów wodnych, kawiarnia oraz pomosty.
ZZM podkreśla, że lokalizacja plaży w małym kamieniołomie, wynika m.in. z zadania do budżetu obywatelskiego z 2015. Mieszkańcy chcieli wtedy plaży właśnie w tym miejscu. Tyle że cztery lata temu nie było inne opcji - tylko tam był skrawek miejskiego terenu, bo reszta należała do prywatnej firmy Gerium. Dopiero w roku 2016 miasto przejęło te tereny za blisko 30 mln zł.
Teraz mieszkańcy i aktywiści postulują, aby plażę i kąpielisko urządzić na dużym zbiorniku, skoro cały teren należy do miasta. Przekonują, że dzięki temu będzie więcej miejsca do plażowania, a na większym zbiorniku nie trzeba montować siatek. - Stop z siatkowaniem Zakrzówka, zmieńmy miejsce plaży na duży akwen, gdzie jest o wiele więcej miejsca i jest bezpieczniej. Siatka niszcz unikatowy krajobraz Zakrzówka - apeluje Cecylia Malik, aktywistka z grupy Modraszek Kolektyw.
