https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawą koni z Morskiego Oka i ewentualnego znęcania się nad zwierzętami ma zająć się sąd w... Olkuszu

Łukasz Bobek
Do sądu wpłynął prywatny akt oskarżenia ws. koni z Morskiego Oka. Jego rozpatrzeniem zajmie się sąd rejonowy w Olkuszu
Do sądu wpłynął prywatny akt oskarżenia ws. koni z Morskiego Oka. Jego rozpatrzeniem zajmie się sąd rejonowy w Olkuszu Archiwum Polskapress
Sprawa koni z Morskiego Oka trafi do sądu w… Olkuszu. Tak zdecydował Sąd Najwyższy. Chodzi o subsydiarny akt oskarżenia złożony przez Fundację VIVA ws. znęcania się na zwierzętami na tatrzańskim szlaku. Fundacja chciała „wyprowadzić” sprawę z Zakopanego po tym, jak wszyscy sędziowie z wydziału karnego Sądu Rejonowego w Zakopanem wyłączyli się z orzekania w tej sprawie powołując się na znajomości z oskarżonymi.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się nad końmi z Morskiego Oka Fundacja Viva! złożyła w grudniu 2014 roku. Sprawę prowadziła Prokuratura Rejonowa w Zakopanem, następnie Prokuratura w Limanowej. Ta umorzyła postępowanie, a Sąd w Zakopanem po zażaleniu Vivy! tę decyzję uchylił. Sprawa ostatecznie trafiła do Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Jednak i to postępowanie nie zakończyło się aktem oskarżenia, bowiem prokuratura umorzyła je po raz drugi.

– Zgodnie z procedurą karną, taka sytuacja procesowa otworzyła drogę Fundacji Viva! do złożenia subsydiarnego aktu oskarżenia, Jest to przewidziana w Kodeksie postępowania karnego instytucja, która umożliwia pokrzywdzonym włączenie się do postępowania sądowego i przyjęcie na siebie roli oskarżyciela. Akt został skierowany przeciwko pięciu oskarżonym. W treści aktu postawiono zrzuty m.in. niedopełnienia obowiązków służbowych poprzez dopuszczenie do wykonywania pracy koni w warunkach stanowiących zagrożenie dla ich życia i zdrowia, co zgodnie z treścią ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt stanowi znęcanie się nad zwierzętami – tłumaczy mec. Małgorzata Mazerant, która reprezentuje Vivę! w tej sprawie.

Prywatny akt oskarżenia został skierowany wobec pięciu osób – byłego i obecnego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, byłego starosty tatrzańskiego, osoby, która dla parku wykonywała wyliczenia związane z pracą koni na szlaku, a także wobec szefa Stowarzyszenia Przewoźników na Drodze do Morskiego Oka.

Po wpłynięciu do Sądu Rejonowego w Zakopanem subsydiarnego aktu oskarżenia z orzekania w tej sprawie wyłączyli się wszyscy sędziowie wydziału karnego Sądu Rejonowego w Zakopanem. Wskazywali oni na znajomość z osobami, którym Viva! stawia zarzuty znęcania się nad końmi z Morskiego Oka. Losowanie sędziego odbyło się więc spośród sędziów wydziału cywilnego. W tej sytuacji Viva! złożyła wniosek o wystąpienie do Sądu Najwyższego. Obejmował on przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości.

– We wniosku o przeniesienie tej sprawy argumentowaliśmy, że wzbudza ona ogromne emocje społeczne. I że zaufanie społeczne do wymiaru sprawiedliwości może drastycznie spaść, jeśli sprawę rozpozna miejscowy sąd – mówi Anna Plaszczyk z Fundacji VIVA.

Na marcowym posiedzeniu Sąd Rejonowy w Zakopanem postanowił wystąpić z wnioskiem do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy do innego sądu.

Sąd Najwyższy rozpoznał wniosek na posiedzeniu w dniu 18 maja 2023 roku. Postanowił przekazać sprawę do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu – Sądowi Rejonowemu w Olkuszu.

– Decyzja Sądu Najwyższego, przenosząca sprawę znęcania się nad końmi z Morskiego Oka do sądu poza Podhale, dała nam nową nadzieję na rzetelne i nieobarczone uwarunkowaniami lokalnymi rozpoznanie sprawy. Tylko uczciwy proces sądowy może przeciąć spiralę cierpienia zwierząt, które ciągną wozy z turystami za ciężkie o około tonę – mówi Anna Plaszczyk z Vivy!

Tatrzański Park Narodowy, który nadzoruje pracę fiakrów na szlaku do Morskiego Oka, uważa, że zarzuty VIVY są bezpodstawne.

- Oskarżenia są zupełnie bezzasadne, o czym świadczy fakt, że postępowanie przygotowawcze w tej sprawie toczyło się wiele lat, został zgromadzony obszerny materiał dowodowy, który jednak nie dał podstaw do postawienia nikomu zarzutów, w szczególności Dyrektorowi TPN. Również subsydiarny akt oskarżenia wniesiony przez przedstawicielkę Vivy jest w pełni bezzasadny, do czego Dyrektor TPN szczegółowo odniósł się w odpowiedzi na ten akt – komentuje Paulina Kołodziejska z TPN.

Uroczystość ogłoszenia sanktuarium na Bachledówce celebrował metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski

Zakopane. Metropolita krakowski ogłosił nowe sanktuarium na ...

od 16 lat
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Ł
Łukasz
I bardzo dobrze. Sąd jak najdalej od Tatr. Bo jak śwagier będzie sądził śwagra, to nic z tego... Zakopane to stan umysłu.
P
Przewodniczący komisji
A dotychczas sądzili, czyli są na etapie 25 lat do tyłu, w każdej gminie już 25 lat w co 20 zamówieniu wyłączali się członkowie komisji, bo mieli pracę u wykonawcy, rodzinę do 3 stopnia u wykonawcy , albo faktyczne zdjęcia z wwykinWca tudzież romans
g
gniewko_syn_ryba
A czemu nie w Szczecinie ?... ;)))
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska