18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedano cenny list Kościuszki do Jeffersona [ZDJĘCIE]

Redakcja
Piotr Wójtowicz z listem Tadeusza Kościuszki
Piotr Wójtowicz z listem Tadeusza Kościuszki fot. Andrzej Banaś
Odręczny list Tadeusza Kościuszki do Thomasa Jeffersona, prezydenta USA i autora Deklaracji Niepodległości został zlicytowany podczas aukcji antykwarycznej w Krakowie. Autograf, którego cena wywoławcza wynosiła 40 tys. zł, został sprzedany za 54 tys. zł. List zakupił prywatny kolekcjoner z Polski. W aukcji uczestniczył telefonicznie.

Właściciel antykwariatu, który sprzedawał list Piotr Wójtowicz ocenił, że list z autografami dwóch bohaterów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych jest niezwykłą rzadkością, a być może jedynym w obrocie antykwarycznym.

Z opracowania "Tadeusz Kościuszko, Thomas Jefferson, Korespondencja (1798 - 1817)" wynika, iż cała znana korespondencja między Kościuszką i Jeffersonem liczy 41 listów. Wszystkie te listy znajdują się w publicznych instytucjach, bibliotekach i stowarzyszeniach głównie na terenie USA.

Jednokartkowy list po francusku na cienkim kremowym papierze datowany jest "Paris 15 Mai 1814". Na odwrocie posiada zapiskę ręką Thomasa Jeffersona: "Kosciuszko. Paris May 15th, rec'd Oct. 12.". Oto jego cała treść w polskim przekładzie: "Mój drogi Przyjacielu. Sądzę, że cierpimy obaj tego roku. Ty przez Anglię, a ja przez Ciebie, ponieważ nie dotknąłem [otrzymałem] korzyści z mojej małej sumy przez cały ubiegły rok 1813, a której wszakże miałbym wielką potrzebę. Wierzę, że wojna mogła zakłócić komunikację z Francją, lecz spróbuj mi ją przesłać przez Anglię lub Holandię. Całuję Cię tysiąc razy z całą moją przyjaźnią i szczerym poważaniem. TKościuszko. Paris, 15 Mai 1814".

W czasie wojny amerykańsko - angielskiej 1812 - 1814 trwał poważny kryzys bankowy w Stanach Zjednoczonych. Zapewne to było powodem opóźnienia przesyłek pieniężnych. Fundusz amerykański Kościuszki powstał dzięki przyznaniu mu przez Kongres Stanów Zjednoczonych na początku 1798 r. zaległego żołdu za jego służbę w Armii Kontynentalnej za lata 1776 - 83.

Nad finansami Kościuszki czuwali T. Jefferson i John Barnes. Tadeusz Kościuszko do końca życia utrzymywał się z funduszy przesyłanych mu przez Jeffersona ze Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem banków angielskich, francuskich i holenderskich.

Treść podobnego listu została opublikowana pod numerem 34 (sprzedany na aukcji w Krakowie list różni się kilkoma wyrazami) w książce: "Tadeusz Kościuszko, Thomas Jefferson, Korespondencja (1798 - 1817)", z informacją o miejscu przechowywania: "Massachusetts Historical Society, Jefferson Collection" w USA.

Jak zaznaczają znawcy tematu, w tych czasach nie do rzadkości należało pisanie więcej niż jednego listu o takiej samej treści (szczególnie dotyczyło to tych wysyłanych za ocean) w celu pewnego doręczenia adresatowi. Sprzedany dzisiaj list jest dowodem na takie praktyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska