https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Środa trzecim dniem bezpłatnej komunikacji z powodu smogu [OFICJALNIE]

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne archiwum polskapress
We wtorek, 10 stycznia po raz kolejny przekroczone zostały normy pyłów zawieszonych. W związku z tym władze miasta postanowiły, że w środę, 11 stycznia 2017 roku w godzinach 00:00-24:00 wprowadzona zostanie darmowa komunikacja miejska. Wczoraj również przejazdy za okazaniem dowodu rejestracyjnego były bezpłatne. Do godziny 22 kontrolerzy firmy Renoma przeprowadzili kontrole w 801 pojazdach komunikacji miejskiej. Kontrolerom okazano łącznie 1542 dowody rejestracyjne.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Przypominamy, że z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, bez względu na miejsce jego wydania. Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny (pojazd może być także zarejestrowany na firmę) wraz z osobami towarzyszącymi – maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie.

Oficjalny komunikat:
W związku z przekroczeniem średniego poziomu stężenia pyłu PM10 powyżej 150 µg/m3 Prezydent Krakowa informuje o wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej dla pasażerów z ważnym dowodem rejestracyjnym samochodu osobowego w dn. 11.01 br. od godz. 00:00 do godz. 24.00

Zobacz także:
Intensyfikacja walki ze smogiem. Zmiany w bezpłatnej komunikacji [ZDJĘCIA]

Zgodnie z nowymi zasadami darmowa komunikacja miejska jest wprowadzana, kiedy średnia pomiarów poziomu stężenia pyłu zawieszonego przekroczy 150 mikrogramów na metr sześcienny. Pomiary będą prowadzone dwukrotnie w ciągu doby, a nie jak to było w poprzednim sezonie grzewczym tylko raz. Ponadto obie średnie będą liczone z sześciu, a od stycznia 2017 roku, z ośmiu stacji pomiarowych w mieście. Minionej zimy korzystano z czterech punktów.

Stężenie pyłów będzie liczone od godziny 1 do 16 oraz od 12 do 22 lub 23. Jeśli średni poziom przekroczy 150 mikrogramów, już przy pierwszym pomiarze, podejmowana będzie decyzja, że darmowa komunikacja obowiązuje następnego dnia przez 24 godziny, nawet jeśli drugi pomiar będzie już niższy.

Wcześniej był jeden pomiar, od 1 do 16, jeśli nie było przekroczeń stężeń pyłów, darmowej komunikacji nie wprowadzano, choć pod wieczór poziom pyłów znaczenie wzrastał.

- Doświadczenia z poprzedniego sezonu grzewczego pokazują, że średnia długa, 16-godzinna, nie zawsze oddawała sytuację. Dlatego postanowiliśmy wziąć pod uwagę drugi pomiar wykonany po popołudniowym szczycie komunikacyjnym i rozpalaniu pieców przez mieszkańców po powrocie do domów - informuje pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza Witold Śmiałek.

By jechać za darmo trzeba będzie mieć dowód rejestracyjny. Zasada obowiązuje na tyle osób, ile mamy miejsc w aucie.

Szacuje się, że o ile przy zastosowaniu starych zasad dni z darmową komunikacją powinno być 7 (były tylko 2 w zeszłym sezonie), to po zmianie może być ich w całym sezonie grzewczym ok. 11. Spadek przychodów ze sprzedaży biletów szacowny jest od 120 do 670 tys. zł.

Intensyfikacja walki ze smogiem. Zmiany w bezpłatnej komunik...

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
bubu
Mieszkam pod Krakowem. Posiadamy podmiejską komunikację i tak: dojazd samochodem do pracy zajmuje mi 30minut, komunikacją miejską 1,5 godz. Więc wniosek nasuwa się sam.
Dzisiaj niby darmowa komunikacja a korki na alejach w południe były takie jak nigdy indziej. Kraków powinien się przede wszystkim zabrać za piece. Każdy kto mieszka w Krakowie powinien być obowiązkowo przyłączony do mpecu. Dodatkowo w całej małopolsce skontrolować jakość pieców + kontrolować jakość węgla. Do tego dopłaty za korzystanie w pieców gazowych i pomp ciepła. No i surowe kary za palenie śmieciami. aaa i jeszcze jedno zabierać się najszybciej za budowę obwodnic krakowa aby zrobić cały pierścień, na szczęście ten temat ostatnio ruszył.
G
Gość
informacja o wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej dla kierowców została przesłana do mediów o godzinie 23:20. Wcześniejsze opublikowanie artykułu było zatem niemożliwe i nie jest to wina redakcji.

Pozdrawiam serdecznie
m
mieszkaniec
Dzisiaj chciałem skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej no bo smog itd. Normalnie jeżdżę autem bo autobus kursuje z częstotliwością co 30 minut. Nigdy więcej tego nie zrobię. Autobus 252 nie przyjechał, wypadł z kursu i stałem w smogu na przystanku 40 minut. Jeśli mamy przesiąść się do autobusów to komunikacja musi sprawnie działać nie tylko w centrum Krakowa.
d
daz
ale w dup.. mam darmową komunikację, jak muszę w tym syfie przejść z dzieckiem po 15 minut do i z tramwaju. Które przypłaca to kaszlem i czerwonymi oczami. Czy nie widać, że auta to nie jest główna przyczyna smogu, który największe stężenie osiąga w nocy, czyli w szczycie grzewczym! Niestety darmowa komunikacja praktycznie nie przyczyni się do zmniejszenia smogu, a tylko narazi miasto na straty finansowe.
bo powietrze dzisiaj jest gorsze niż wczoraj
np. facebook MPK
j
jan
Dlaczego tak późno informacja ?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska