FLESZ - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?
Informacja do władz regionu trafiła za sprawą Skawińskiego Alarmu Smogowego, którego przedstawiciele piszą w imieniu mieszkańców gmin: Skawina, Czernichów, Niepołomice Wieliczka, Zabierzów.
- Prosimy, wnosimy i apelujemy o podjęcie niezwłocznych, efektywnych i skutecznych działań w celu zapobieżenia negatywnym skutkom klęski żywiołowej SMOGU dla zdrowia i życia naszego oraz naszych dzieci. Przypominamy, że aglomerację krakowską zamieszkuje prawie półtora miliona osób, których zdrowie spoczywa w Panów rękach - czytamy w piśmie społeczników z alarmów smogowych do władz regionu.
Inicjatorzy przedsięwzięcia wskazują na niebezpieczny, utrzymujący się katastrofalny stan jakości powietrza, potęgujący się destrukcyjny wpływ niskiej emisji z pyłowych, przestarzałych palenisk domowych na terenie wszystkich gmin ościennych Krakowa.
- Samorządy, instytucje mówią jak dużo robią w sprawie walki ze smogiem, ale nas interesuje efekt. Jego nie ma od lat. Chcielibyśmy, żeby przyszedł ktoś i powiedział zsynchronizował działania - mówi Bartosz Lisowski ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.
Zaznacza, że osoby z wielu podkrakowskich alarmów smogowych zagrożenie smogiem uważają za klęskę. - Palenie byle czym w byle czym to nie jest usterka, to zagrożenie i problem, na który trzeba znaleźć rozwiązanie - mówi Lisowski.
Biuro prasowe wojewody informuje, że zapoznaje się z anonimowym wnioskiem o niezwłoczne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. - Zaznaczmy przy tym, że stan klęski żywiołowej jest sytuacją nadzwyczajną. Wprowadzany jest przez Radę Ministrów z jej własnej inicjatywy lub na wniosek wojewody. Stan klęski żywiołowej wprowadza się na czas nie dłuższy niż 30 dni, z możliwością jego przedłużenia - informuje Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.
- Choćby z punktu widzenia czasu trwania stanu klęski żywiołowej trudno stwierdzić, by ogłoszenie takiego stanu mogło pozwolić rozwiązać problem smogu. Wszyscy jesteśmy świadomi, że zagadnienia związane z ochroną środowiska wymagają działań długofalowych, rozpisanych na lata. I takie działania są konsekwentnie podejmowane - dodaje.
Zaznacza, że ochrona środowiska jest zadaniem własnym samorządów i nie ma przesłanek, aby ograniczać ich kompetencje w tym zakresie. - Nie ma też wskazania, aby wpisane we wprowadzenie stanu klęski żywiołowej ograniczenie praw i swobód obywatelskich miało usprawnić działania w walce ze smogiem - informuje Joanna Paździo.
- Mamy wrażenie, że w gminach w zakresie walki ze smogiem nie dzieje się tyle, ile powinno. Na przykład informacje o możliwości wymiany pieców są zwykle jedynie ogólne i nie docierają do wielu mieszkańców. W części gmin brakuje też ekodoradców i czytelnej sygnalizacji jaka jest w danym dniu jakość powietrza. Ten apel jest po to, by jeszcze bardziej zwrócić uwagę na dramatyczne skażenie powietrza i znaleźć sposób na rozwiązanie problemu – powiedział nam Paweł Pawłowski z Niepołomickiego Alarmu Smogowego.
Społecznicy z SAS podkreślają, że nie można przeczekać zimy i cieszyć się, że była łaskawa. - Czujniki - czy to licencjonowane, czy nie wskazują, że stężenia pyłów w wielu miejscach w okolicy Krakowa bardzo często wystrzeliwują w kosmos. Są tego przyczyny, należy je wskazać, przeprowadzić skuteczne kontrole i rozwiązać problem - zaznacza aktywista z SAS.
Inicjatorzy akcji piszą do wojewody o katastrofalnej sytuacji utrzymującej się ze względu na niekorzystne zjawiska naturalne, tj, inwersję temperatur i brak wiatru.
Smog Kraków. Dziś gorsza jakość powietrza 19.03.20
- Ponadto apelujemy o podjęcie działań eliminujących skutki oddziaływania klęski żywiołowej na zdrowie i życie mieszkańców Miasta Krakowa, narażonych na działanie napływających mas ciężko zanieczyszczonego powietrza z gmin sąsiednich - czytamy w piśmie Skawińskiego Alarmu Smogowego.
Społecznicy zwracają uwagę, że klęska żywiołowa to ekstremalne zjawisko naturalne, powodujące znaczne szkody na terenie występowania, wysokie straty w gospodarce człowieka, może zmienić stan przyrody i powodować zagrożenie życia ludzkiego, może spowodować degradację środowiska, stwarzając poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi lub zasobów przyrody oraz działalności gospodarczej.
SAS przekonuje, że pomoc i ochrona mieszkańców z obszaru występowania klęski smogu, mogą być skutecznie podjęte tylko przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz specjalistycznych służb.
W imieniu mieszkańców pięciu gmin apeluje o niezwłoczną organizację spotkania kryzysowego władz miasta Krakowa oraz gmin ościennych, celem zaplanowania i podjęcia skoordynowanych działań, takich jak:
a) natychmiastowe uruchomienie instrumentów administracyjnych i prawnych, służących do niezwłocznego ograniczenia emisji pyłów zawieszonych i rakotwórczego benzo(a)pirenu z palenisk domowych gmin ościennych Krakowa,
b) niezwłoczne uruchomienie skutecznych kanałów ostrzegania mieszkańców, szczególnie osób wykluczonych cyfrowo, przed destrukcyjnym oddziaływaniem SMOGU na ich zdrowie i życie,
c) niezwłoczne uruchomienie skutecznych kontroli spalania odpadów (w tym odpadów węglowych) oraz niedozwolonych paliw na terenie gmin ościennych Krakowa,
d) pilne uruchomienie w placówkach służby zdrowia dodatkowych punktów przyjęć pacjentów z objawami chorobowymi, powstałymi lub spotęgowanymi przez katastrofalny stan powietrza, ze względu na nasiloną liczbę takich przypadków w trakcie występowania klęski SMOGU,
e) skoordynowanie aktywnych działań służb, inspekcji i straży podległych wojewodzie oraz marszałkowi województwa,
f) zwrócenie się do Rządu Rzeczpospolitej Polski o udzielenie wszelkiej niezbędnej pomocy do opanowania klęski SMOGU oraz
zmniejszenia jej destrukcyjnych skutków, zarówno w chwili obecnej, jak i przy każdorazowym długotrwałym jej wystąpieniu w okresie grzewczym.
W informacji z biura prasowego wojewody czytamy: "Żaden z samorządów nie sygnalizuje też tego, jakoby jego aktualne działania czy prace były sparaliżowane. Podobnie choćby wojewódzki lekarz koordynator ratownictwa medycznego nie otrzymał żadnego niepokojącego sygnału z placówki ochrony zdrowia. Na bieżąco przekazywane są też dane dotyczące stanu powietrza – przypomnijmy, dodatkowo zaostrzone w Małopolsce."
Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...
- Przystań dla ludzi z autyzmem, którą trzeba chronić
- Jura Krakowsko-Częstochowska na liście UNESCO? Trwa walka
- Skawina. Zaczęła się budowa ostatniego odcinka obwodnicy
- Masłomiąca. Seniorzy ocalili swój dawny świat [ZDJĘCIA]
- Zjawiskowa willa książęca w Kochanowie [ZDJĘCIA]
- Koncert Cecyliański. Rzesza muzyków zachwyciła publiczność
