https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Startujemy z akcją "Bezpieczna droga do szkoły". Będą konkursy i gra edukacyjna

Maria Mazurek
Pedagodzy nie mają wątpliwości: dzieci najszybciej uczą się przez zabawę. Od jutra do naszej gazety będziemy dołączać karty do gry memo Bezpieczna Droga Do Szkoły. Dzięki niej nasze dzieciaki nauczą się podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. I będą się przy tym świetnie bawić!

Bezpieczna droga do szkoły 2013 [REGULAMIN]

To element naszej akcji Bezpieczna Droga Do Szkoły, którą organizujemy z policją, strażą miejską, kuratorium oświaty, PZU, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i innymi partnerami.

- Wspólnie uznaliśmy, że jesień to okres, w którym po wakacyjnym rozluźnieniu dzieci zapominają podstawowych przepisów drogowych - tłumaczy st. sierż. Janusz Nowobilski z drogówki krakowskiej policji. - Poza tym coraz szybciej się ściemnia i na drogach robi się bardziej niebezpiecznie. Chcemy zrobić wszystko, żeby to bezpieczeństwo poprawić - tłumaczy.
Już jutro z "Gazetą Krakowską" 12 pierwszych kart do gry memo. Kolejne karty dołączymy do naszej gazety 25, 26 i 28 września (w środę, czwartek i sobotę w przyszłym tygodniu).

Prezentują one różne rysunki pokazujące dzieciom prawidłowe zachowania drogowe: przechodzenie przez pasy, jeżdżenie drogami rowerowymi, zatrzymywanie się na czerwonym świetle itd. Każdy obrazek występuje na dwóch kartach. Obrazki są kolorowe, ładne, podobają się dzieciom.

Grę rozpoczyna się od ułożenia kart obrazkami do dołu. Potem gracze po kolei odwracają po dwa obrazki, a jeśli obrazki są różne, odkładają je z powrotem, starając się przy tym zapamiętać pozycję danego obrazka. Jeśli dziecko odnajdzie parę, to ją zabiera. Zwycięża gracz, który zbierze najwięcej par.

Katarzyna Walaszek, pedagog: - Nudne tłumaczenie dzieciom zasad ruchu drogowego niewiele da. Edukacja zawsze jest skuteczniejsza jeśli połączymy ją z grami i zabawą. Gry typu Memo utrwalają pamięć dzieci i są w stanie nauczyć je więcej niż długi"wykład" - opowiada pedagog.

Wtóruje jej st. sierż. Nowobilski: - Dzieci nie tylko świetnie się bawią i ćwiczą pamięć, ale przede wszystkim uczą się, jak przechodzić przez pasy, co oznaczają podstawowe znaki drogowe, na jaki numer trzeba zadzwonić, żeby wezwać policję czy karetkę. Rodzice mogą się w nią włączyć, dyskutując o każdej karcie, tłumacząc dzieciom, jak mają zachować się na drodze. To okazja do wspólnej zabawy dla całej rodziny- dodaje.

Do kredek!
Uczniów szkół województwa małopolskiego i powiatu dębickiego zapraszamy do udziału w naszym konkursie plastycznym towarzyszącemu akcji Bezpieczna Droga Do Szkoły.
Czekamy na rysunki, malowanki, wycinanki, wyklejanki uczniów klas 1-4. Temat prac: "Bezpieczna droga do szkoły (rowerem, autem z rodzicami, autobusem szkolnym, tramwajem, pieszo, w inny sposób). Prosimy o pracw w formacie A3, dostarczone do siedziby naszej redakcji (al. Pokoju 3, 31-548 Kraków) do 17 października. Prace powinny być wysyłane w pakietach zawierających prace uczniów z jednej klasy, wysłanymi przez nauczyciela/dyrektora szkoły.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dominika Gajda
czemu nie prac?
J
Ja
Śmiech na sali!
Dlaczego mieszkańcy bloków przy ulicach Padniewskiego i Tomickiego nie mogą się doprosić o oznakowanie przejścia dla pieszych przez Aleję jana Pawła II jako droga dzieci do szkoły? Przecież tędy dzieci co dzień przechodzą do szkoły sportowej na osiedlu Handlowym.
Niech ktoś z tych wszystkich osób, które szumnie organizują akcję ruszy d...ę i spróbuje parę razy się przejść tym przejściem. Dlaczego nie ma odpowiedniego oznaczenia "droga dzieci do szkoły". Na naszym osiedlu może nie ma dzieci???? Gazeta Krakowska też mogłaby się zająć tą sprawą.
Trzeba eliminować zagrożenia, a na tym przejściu nagminnie są łamane prawa pieszych. Dlaczego Policja nie stanie co dzień rano i ok.15 przy tym skrzyżowaniu? Szybko zapełniłaby się kasa z mandatów. Dlaczego urzędasy twierdzą, że ruch na skrzyżowaniu jest "zoptymalizowany"? Niech się któryś ruszy sprawdzić! Nauka Jazdy, TIR-y z Zakładów tytoniowych, hurtownia nabiału, autobusy, tramwaje i Stacja Paliw.
Codziennie jest tu co najmniej stłuczka?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska