- Pisanie dramatów, podobnie jak udział w głosowaniu jest sposobem na wyrażenie swojego zdania w kwestiach społeczeństwa i polityki – tłumaczy Dąbek, która w Starym kieruje zespołem dramaturgów - W ostatnich latach kobiety wyrażają je coraz głośniej i swobodniej, a my chcemy zachęcić je do ekspresji na polu teatru.
W warsztatach mogą wziąć udział kobiety powyżej osiemnastego roku życia. Żeby się zgłosić, należy do 12 października przesłać próbkę tekstu własnego autorstwa (proza, poezja lub dramat o objętości do kilkunastu stron) na adres: [email protected]. Zajęcia, które oprócz Agaty Dąbek poprowadzą: Małgorzata Sikorska-Miszczuk Jolanta Janiczak i Marta Sokołowska, odbywać się będą co dwa tygodnie i potrwają do stycznia.
Organizatorzy nie chcą jednak, by stworzone przez kilka miesięcy teksty trafiły do szuflady. Dlatego planują m.in. wydanie ich antologii oraz przeniesienie na scenę, przynajmniej w formie performatywnego czytania.
Takie rozwiązanie pozwoliłoby wypełnić lukę, którą można zauważyć w teatralnej ofercie. -Chociaż kobiety piszą coraz więcej, a ostatnie dziesięciolecie nazywana jest czasem „dekadą dramatopisarek” obecność ich tekstów w repertuarach wciąż jest niewielka – mówi Dąbek. - Autorki często przegrywają z powszechnie cenionymi klasykami czy modnymi twórcami średniego pokolenia. A szkoda, bo tworzone przez nie sztuki cechuje spora poetyckość, językowe eksperymenty i odwaga w przenoszeniu na scenę własnych, nierzadko intymnych doświadczeń
Warsztaty to niejedyny pomysł teatru na uczczenie stulecia praw wyborczych Polek. Jubileusz wybrzmi też za sprawą repertuaru, w którym znalazły się spektakle nawiązujące do kwestii takich jak równouprawnienie czy społeczna pozycja kobiet. Chodzi m.in. o zaplanowane premiery „Podróży Guliwera”, gdzie cała obsada ma być złożona z aktorek czy „Panien z Wilka”.
Szczegóły można znaleźć na stronie: stary.pl