https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażnicy miejscy skontrolowali kilkaset kominów. Krakowianie wciąż spalają w piecach niedozwolone paliwo

Bartosz Dybała
Wieczorne kontrole straży miejskiej będą kontynuowane
Wieczorne kontrole straży miejskiej będą kontynuowane Straż Miejska
Pięć dwuosobowych patroli straży miejskiej kontrolowało w ostatnich dniach posesje na Dębnikach pod kątem przestrzegania przepisów zawartych w uchwale antysmogowej.

FLESZ - 4 miliony szczepionek na odsprzedaż

Wykorzystywali latarki, pyłomierz oraz kamerę termowizyjną

W trakcie wieczornych działań pomiędzy godz. 17 a 21 strażnicy pieszo przemierzali te ulice, z których najczęściej płynęły sygnały o spalaniu paliw stałych od zaniepokojonych mieszkańców. Wykorzystywali latarki, pyłomierz oraz kamerę termowizyjną. Obserwowali uważnie kominy i odczyty na urządzeniach pomiarowych.

Tylko jednego wieczora skontrolowali wizualnie kilkaset kominów, reagując jedynie wtedy, gdy zachodziło podejrzenie naruszenia przepisów uchwały. Interweniowali w jednym przypadku. Właściciel posesji spalał w piecu niedozwolone paliwo, za co został ukarany mandatem karnym.

Wieczorne kontrole straży miejskiej będą kontynuowane. W najbliższych dniach funkcjonariusze pojawią się w rejonie Nowej Huty oraz Krowodrzy. Jak mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza, działania prewencyjne realizowane przez strażników to obecnie jeden z najważniejszych elementów egzekwowania zapisów uchwały antysmogowej dla Krakowa.

- Jestem w stałym kontakcie z kierownictwem krakowskiej straży i stale wymieniamy się informacjami na temat bieżących kontroli. Chociaż zdarzają się jeszcze sytuację, w których mieszkańcy nie przestrzegają zakazu stosowania paliw stałych jest ich coraz mniej. Strażnicy wyposażeni są w profesjonalny sprzęt do lokalizowania zanieczyszczeń i podchodzą priorytetowo do tego typu zgłoszeń - zaznacza.

Przepisy

Wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej strażnicy wyciągają konsekwencje wynikające z przepisów prawa. Ujawnione wykroczenia mogą zakończyć się pouczeniem, mandatem karnym do 500 zł lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu (grzywna do 5 tys. zł.).

Każdy ujawniony przypadek spalania paliw stałych jest rozpatrywany indywidualnie, a decyzje o sankcjach lub ich braku strażnicy podejmują w oparciu o aspekty: socjalne, formalno-prawne, techniczne i inne. - Apelujemy, aby wszelkie podejrzenia związane ze spalaniem paliw stałych w domowych instalacjach grzewczych zgłaszać bezpośrednio do dyżurnych straży miejskiej pod numerem 986 - piszą urzędnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Macie rację

Pewnie, niech ludzie pozamarzają w swoich domach w imię jakiejś obłąkańczej eko-ideologii. Albo niech sprzedadzą je za ćwierć ceny i zamieszkają w ciasnych "szufladach" w blokach, skoro ich na opalanie gazem nie stać.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska