Cracovia zainauguruje nowy sezon spotkaniem na swoim stadionie z Piastem Gliwice, w niedzielę o godzinie 14.45. W ostatnich dniach „Pasy” dokonały znaczących wzmocnień, ale prawdziwa weryfikacja przydatności nowych piłkarzy nastąpi dopiero w trakcie rozgrywek.
Z Cracovią pożegnało się ośmiu piłkarzy: bramkarze Lukas Hrosso (związał się z MFK Skalica) i Adam Wilk (Stal Stalowa Wola), obrońcy Eneo Bitri (Gyori ETO FC), David Jablonsky i Cornel Rapa (FC UTA Arad), pomocnicy Takuto Oshima (Universitatea Craiova) i Mathias Hebo Rassmusen (Lyngby BK) oraz napastnik Patryk Makuch (Raków). Ten transfer wzbudził najwięcej emocji, gdyż z grona tych, którymi się rozstano był kluczowym graczem. Oferta częstochowian – milion euro – była jednak z gatunku tych nie do odrzucenia.
Makucha ma zastąpić Mick van Buren. 31-letni Holender został wykupiony ze Slavii Praga i może być poważnym kandydatem do zwycięstwa w rankingu „Piłkarskich Orłów”.
Innym hitem transferowym może okazać się lewonożny pomocnik Amir Al-Ammari, urodzony w Szwecji 26-letni reprezentant Iraku, który podpisał trzyletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok oraz bramkarz Henrich Ravas pozyskany z New England Revolution. Reprezentant Słowacji na ostatnim Euro w latach 2021-23 był golkiperem Widzewa Łódź.
Na stadionie Cracovii do końca roku nadal ma występować Puszcza. Niepołomiczanie stracili czołowego napastnika Kamila Zapolnika i nie znaleźli do ataku piłkarza tego samego kalibru. Na razie rolę napastnika spełniał więc będzie Artur Siemaszko, który w poprzednim sezonie grywał na tej pozycji, ale zazwyczaj był skrzydłowym. To dlatego na wszelki wypadek z wypożyczenia do Stali Stalowa Wola powrócił Lucjan Klisiewicz.
Sukcesem działaczy Puszczy było natomiast wykupienie z łotewskiej FC Valmiera ukraińskiego stopera Romana Jakuby, lidera formacji defensywnej.
Pozyskano także bramkarza Michała Perchela z Karpat Krosno, obrońców Michala Siplaka z Górnika Zabrze, Dawida Abramowicza z Radomiaka i Dawida Szymonowicza z Warty Poznań oraz pomocników Jakova Blagaica z FK Borac Banja Luka, Patryka Kielisia z Hutnika Kraków i Michała Radeckiego z GKS Tychy.
Pierwszym rywalem Puszczy w nowym sezonie jest mistrz Polski. Jagiellonia musi tak gospodarować siłami w dzisiejszym (godz. 18) spotkaniu ekstraklasy, by wystarczyło ich na zaplanowany na 23 lipca wyjazdowy mecz z FK Panevezys w 2. rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów.
Puszcza staje więc przed szansą na udaną inaugurację, a warto nadmienić, że pewność siebie zespołu Tomasza Tułacza po utrzymaniu się w ekstraklasie jeszcze wzrosła w letnim okrecie przygotowawczym, gdyż nie przegrał on ani jednego sparingu. Zespół z Niepołomic rozegrał siedem meczów, w których pokonał 1:0 Ruch Chorzów i Wisłę Kraków, zremisował 1:1 z Rakowem Częstochowa i Polonią Bytom oraz 0:0 z ŁKS Łódź, a w ostatnich sprawdzianach zremisował 1:1 z Bruk-Betem i wygrał 2:1 z Podhalem Nowy Targ.
Piłkarskie Orły aż do IV ligi
Piłkarskie Orły to ranking najlepszych strzelczyń i strzelców w całej Polsce, który prowadzimy od 2022 roku. Najpierw klasyfikowaliśmy piłkarki i piłkarzy z lig centralnych. Rok później dołączyliśmy także futbolistów grających w klubach z IV ligi. Osobny jest ranking dla kobiet i dla mężczyzn.
Przypomnijmy, że gole punktujemy w w zależności od rangi rozgrywek, w których zostały zdobyte. Dla przypomnienia podajemy współczynniki, przez które mnożymy gole, przyznając miejsca w naszym rankingu:
- dla ekstraklasy/ekstraligi - 2
- dla I ligi - 1,75
- dla II ligi - 1,5
- dla III ligi - 1
- dla IV ligi - 0,625
- dla Pucharu Polski - 2
- dla rozgrywek europejskich - 2,5
