Studenci mieli okazję pod okiem wojskowych poznać także tajniki posługiwania się bronią. Każdy chętny mógł wziąć karabin do swoich rąk i nauczyć się z niego strzelać w specjalnym kontenerze tarnowskich Zakładów Mechanicznych.
Głównym celem Legii jest przygotowanie jak największej liczby wyszkolonych młodych osób na potrzeby sił zbrojnych RP. W programie uczestniczy niemal 70 uczelni wyższych w kraju. - W Tarnowie program ten cieszy się bodajże największą popularnością w Polsce. Bierze w nim udział 160 studentów - podkreśla Sebastian Bielecki, dyrektor Instytutu Politechnicznego PWSZ w Tarnowie.
Zajęcia Legii Akademickiej składają się ze szkolenia teoretycznego, które obejmuje 30 godzin wykładów o tematyce wojskowej oraz szkolenia praktycznego w ramach 22-dniowego pobytu na poligonie.
- Udział w pierwszym etapie szkolenia jest bezpłatny. Za wakacyjny poligon każdy uczestnik otrzyma natomiast około 2 tys. zł - wyjaśnia Bielecki.
Członkostwo w Legii Akademickiej może w przyszłości ułatwić wstąpienie do wojska. Dlatego z oferty tej chciałaby skorzystać Aleksandra Wilczyńska, uczennica XVI LO w Tarnowie z klasy mundurowej.
- Marzę o pracy w wojsku i na pewno dzięki szkoleniu wiele mogłabym się nauczyć i jeszcze lepiej przygotować się do zawodu - zaznacza 17-latka.
Z dużego zainteresowania młodych osób Legią bardzo zadowolony jest płk Remigiusz Żuchowski z Ministerstwa Obrony Narodowej. - Uważam, że każdy młody człowiek powinien przejść takie szkolenie. To pozwoliłoby w razie konieczności odpowiednio zafunkcjo-nować w systemie obrony kraju - zaznacza Żuchowski.
KONIECZNIE ZOBACZCIE: