FLESZ - PZPN ukarany za zachowanie kibiców!

„Nie mierzę czasu, jaki spędzam z aparatem. Nie czuję nawet, kiedy pracuję” - mówił Jacek Bednarczyk - fotoreporter przez 30 lat związany z Polską Agencją Prasową.
65 spośród ponad 100 000 jego zdjęć, jakie zachowały się w archiwum Polskiej Agencji Prasowej, można zobaczyć na poświęconej krakowskiemu fotoreporterowi wystawie plenerowej "Świat czeka" prezentowanej od 26 października na Małym Rynku.
Od dziecka chciał być fotoreporterem prasowym. Pierwsze zdjęcia zrobił mając 15 lat, przywiezionym z obozu młodzieżowego w Kijowie aparatem Smiena 8M. Karierę zawodową zaczął w 1985 r. od wydawanej w Krakowie popołudniówki „Echo Krakowa”. W 1991 r. rozpoczął pracę w Centralnej Agencji Fotograficznej – później przejętej przez Polską Agencję Prasową.
Jako reporter agencyjny dokumentował najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, wizyty premierów, prezydentów i światowych przywódców, którzy odwiedzali Kraków. Miał okazję fotografować królową brytyjską Elżbietę II, jej syna Karola i prezydenta USA Georga Busha. Robił zdjęcia podczas kolejnych rocznic wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, wręczenia literackiej Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej w Sztokholmie, pielgrzymek do Polski Jana Pawła II i Benedykta XVI oraz Światowych Dni Młodzieży 2016 r. 51 jego zdjęć trafiło do „Księgi Dziesięciolecia Polski Niepodległej”.
Pociągała go zawsze różnorodność i to najbardziej lubił w swojej pracy. Nawet w oficjalnych sytuacjach starał się zrobić nieoczywiste zdjęcia. Był miłośnikiem opery i baletu. Wykonał wiele zdjęć z życia prywatnego Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza oraz mnóstwo zdjęć Krakowa.
W 1998 r. był jednym z laureatów w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej.
Doskonale opanowany warsztat i wyczucie chwili sprawiały, że wiedział, kiedy nacisnąć migawkę. W pracy fotoreportera agencyjnego liczy się szybkość, a Jacek Bednarczyk zdawał sobie sprawę, że „świat czeka” – to powiedzenie stało się jego znakiem rozpoznawczym.
Opanowany i cierpliwy, zawsze elegancko ubrany był wzorem dla młodszych kolegów po fachu.
Zmarł 1 września 2021 roku.
Wernisaż poświęconej mu wystawy pt. „Świat czeka” odbył się 26 października.