FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

Paryska "Konwencja w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego" z roku 1972 nie tylko zglobalizowała problem ochrony zabytków, lecz także spopularyzowała pojęcie dziedzictwa kulturowego. Kraje europejskie były wśród pierwszych, które ratyfikowały konwencję, a wśród 12 wpisów inicjujących w 1978 roku Listę światowego dziedzictwa UNESCO znalazły się trzy z Europy, w tym Kraków.
– Cieszy mnie, że dzięki MCK Kraków po raz kolejny staje się dziś miejscem refleksji nad naszymi wspólnymi obowiązkami wobec ochrony dziedzictwa kulturowego utrwalonego poprzez Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To, po pamiętnej 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie w lipcu 2017 roku, kolejne potwierdzenie ważnego miejsca Polski w międzynarodowej debacie nad przyszłością naszej wspólnej przeszłości – mówi prof. Jacek Purchla, założyciel i wieloletni dyrektor MCK, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO w latach 2015–2020 oraz Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO (2016–2017).
W prestiżowym wydarzeniu bierze udział ponad 50 europejskich badaczy i specjalistów sprawujących pieczę nad miejscami dziedzictwa UNESCO. Obrady zainaugurują prof. Teresa Patrício, prezeska Międzynarodowego Komitetu ICOMOS; prof. Bogusław Szmygin, prezes Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS; Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK; Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa. Specjalne słowa do uczestników przekaże z Warszawy prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
8 czerwca odbyło się wewnętrzne spotkanie europejskich narodowych komitetów ICOMOS. W trakcie dwóch kolejnych dni konferencji (9–10 czerwca) tematyka zostanie ujęta w formie otwartych dla publiczności 6 sesji, podejmujących między innymi zagadnienia doświadczeń i problemów europejskich miast wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz wynikających z nich niezbędnych modyfikacji, możliwości wykorzystania doświadczeń systemu w krajowych systemach ochrony dziedzictwa, współpracy wyszehradzkiej jako przykładu regionalnej dbałości o miejsca z Listy. Wybuch wojny w Ukrainie i kontekst celowego niszczenia dziedzictwa sprawił, że w programie nie mogło zabraknąć specjalnej sesji poświęconej obecnym wydarzeniom.
Obrady odbędą się w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski. Uczestnictwo online w konferencji będzie możliwe poprzez bezpłatną rejestrację na platformie unesco50.mck.krakow.pl
Szczegółowy program wydarzenia oraz link do platformy na stronie internetowej Międzynarodowego Centrum Kultury.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa