Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczawa ma szansę na status uzdrowiska

Iwona Kamieńska
Z myślą o przyszłym uzdrowisku wybudowano niedawno pijalnię wód mineralnych w Szczawie
Z myślą o przyszłym uzdrowisku wybudowano niedawno pijalnię wód mineralnych w Szczawie Stanisław Śmierciak
Od pierwszego lipca Szczawa dostanie nową szansę na status uzdrowiska, a wszystkie inne beskidzkie kurorty otrzymują inwestycyjnego "kopniaka". W pierwszy dzień wakacji wchodzi bowiem w życie znowelizowana ustawa o uzdrowiskach, która zlikwiduje przyczynę kłopotów: rygorystyczne przepisy dotyczące wielkości i granic stref ścisłej ochrony kurortów.

Czytaj także: Parafia w Łososinie Górnej bez proboszcza. To już kolejne wyłudzenie dużych pieniędzy

Starania o uzdrowiskowy status Szczawy trwają blisko 10 lat. Inicjatywa napotyka na opór części społeczności gminy Kamienica, w której leży gorczańska wioska. Ludzie boją się, że przydomek "zdrój" zablokuje inwestycje na ich ziemi - również poza Szczawą. Sprzeczne opinie zawocowały inicjatywą utworzenia osobnej gminy Szczawa. Zwolennicy rozwodu przekonują, że Kamienica hamuje rozwój sąsiedniej wsi aspirującej do miana kurortu. Na podział gminy zgodzili się jednak kamieniccy radni.

- Teraz będzie łatwiej i o uzdrowisko i ewentualny podział - przekonuje poseł Bronisław Dutka. - Podejście do stref ochrony uzdrowiskowej jest w nowym prawie bardziej elastyczne, a po drugie - zmieniły się także przepisy dotyczące zmian granic, dzielenia i łączenia się gmin. Jeśli Szczawa zechce się usamodzielnić, nie będzie już potrzebna uchwała rady gminy Kamienica. Wystarczy referendum.

Zgodnie z nowelą ustawy uzdrowiskowej, obowiązek sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego będzie tylko dla strefy A - objętej ścisłą ochroną. Zniesiono limit obszaru dla tej strefy, a więc będzie mogła być znacznie mniejsza niż teraz w wielu uzdrowiskach. Strefa C - również obciążona pewnymi ograniczeniami inwestycyjnymi - nie będzie mogła obejmować miejscowości sąsiadujących z kurortem.

- Ta nowela wprowadza wiele pozytywnych zmian - uważa Jan Golba, burmistrz Muszyny-Zdroju i prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych. - Strefa A będzie mogła być nie tylko mniejsza, ale też obowiązkowe tereny zieleni w tej strefie ograniczono z 75 do 65 procent (w strefie B z 65 do 55 proc.).

Golba cieszy się, że wreszcie ruszą w uzdrowiskach (w strefach B i C) inwestycje blokowane dotąd brakiem planu zagospodarowania. Z tego powodu opóźnia się m.in. w Krynicy-Zdroju budowa centrum kongresowego i wielu prywatnych obiektów. Ze zmian cieszą się też szczawianie, choć woleliby, aby o nich nie pisać.

- Lepiej działać po partyzancku, bez rozgłosu, aby nie budzić przeciwników uzdrowiska i utworzenia osobnej gminy w naszej miejscowości - powiedział nam jeden z członków grupy inicjatywnej wydzielenia gminy Szczawa.

Uwaga! Nowy konkurs! Odpowiedz na pytanie i wygraj bilet do kina ARS

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Wszystko o Euro2012 na**www.drogadoeuro2012.pl**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska